Дім із соломи своїми руками


Дом из соломы своими руками

З давніх часів в якості матеріалу для будівництва будинків використовується солома - унікальний екологічно чистий матеріал, що володіє прекрасними теплозберігаючими характеристиками. Звести будинок з соломи своїми руками не складно, головне правильно підготувати матеріал.

Особливості соломи, як матеріалу для будівництва


Особенности соломы

Солома відноситься до продуктів відходів, що утворюються в результаті вирощування сільськогосподарських культур. Для будівництва використовуються блоки, що виготовляються з щільно спресованої соломи або саману - суміші соломи та глини. Вага таких блоків незначний, що істотно полегшує процес зведення будівельних конструкцій.


Преимущества строительства из соломы

Блоки із спресованої соломи володіють рядом особливостей, в числі яких:

 • негорючість - у спресованому вигляді солома не горить, а тільки злегка обвуглюється, тому стіни з соломи, вкриті шаром штукатурки, володіють прекрасними протипожежними характеристиками;
 • низька теплопровідність - стіни із спресованої соломи за теплозахисними характеристиками перевершують показники натуральної деревини;
 • екологічна чистота - солома є виключно чистим природним матеріалом, при будівництві будинків з соломи не використовуються хімічні добавки та інші шкідливі речовини;
 • мінімальна вартість сировини - солома, яка використовується для виготовлення будівельних блоків, має вкрай низьку вартість або взагалі безкоштовна;
 • низька вартість будівництва - для зведення будинків із соломи не потрібно масивних фундаментів, дорогого скріплюючого розчину і спеціальної будівельної техніки.

Будинки з соломи мають свої недоліки:

 • гігроскопічність - солома добре вбирає вологу;
 • схильність до гниття - якщо вологість матеріалу перевищує показник 18%, то в ньому утворюється цвіль і починається процес загнивання;
 • привабливість для гризунів - у блоках пресованої соломи легко заводяться миші.

Боротися з цими недоліками не складно, достатньо збільшити щільність пресованої соломи до 250-300 кг/куб. м, обробити блоки гашеним вапном і додати її в штукатурну суміш, що використовується для обробки стін.

Як побудувати будинок із соломи своїми руками


Как построить дом из соломы

Дім із соломи своїми руками можна побудувати кількома способами:

 • з блоків пресованої соломи;
 • з саману - суміші соломи та глини.

Необхідно завчасно заготовити достатню кількість соломи для будівництва будинку.

Зверніть увагу! Солому найкраще заготовлювати в кінці літа або восени, так як знайти не зацвілу солому навесні практично неможливо.


Материал для строительства

Щоб зберегти набутий матеріал до початку будівництва, його поміщають в сарай або спеціально побудована тимчасова споруда з непромокаючої дахом, дерев'яними стінами і високою помостом для створення природної вентиляції. Можна також спочатку звести фундамент і каркас будинку, накрити дахом, помістити в нього тюки з соломою і залишити так до весни. Матеріал всередині недобудованого будинку чудово збережеться, а по весні можна буде відновити будівництво.

Починається будівництво з зведення фундаменту, причому для будинку із соломи можна обмежитися неглибоким стрічковим варіантом, який для кріплення обв'язки необхідно замурувати вертикальні металеві прути. Потім необхідно звести каркас майбутнього будинку, для чого спочатку з бруса перерізом 150х150 мм шикуються кутові стійки, потім з пиломатеріалів збирається інша конструкція.


Соломенные стены

Заповнення каркаса проводиться за наступним принципом:

 • для влаштування стін застосовується свіжа суха солома золотистого кольору, спресована в прямокутні блоки;
 • будівельні блоки із соломи акуратно скріплюються, не допускаючи зсуву;
 • проводиться укладання нижнього ряду, потім проконопачиваются шви між блоками;
 • наступні ряди скріплюються за допомогою поштриканих наскрізь прутів;
 • вертикальні шви конопатяться по ходу укладання рядів;
 • горизонтальні шви закладаються після зведення всієї стіни;
 • після викладення стін проводиться їх дранкование за допомогою обрізків дощок завтовшки до 0,5 см, скріплених за допомогою степлера під кутом 45градусів;
 • порожнечі між дранкою і соломою прокладаються саманом.


Крепление соломы на каркас

Побудувати будинок з соломи своїми руками можна також з суміші глини і соломи. В цьому випадку проводиться кладка стін за аналогією з цегляною кладкою або будується опалубка, в яку закладається солома, промоченная в глиняному розчині. Суміш з соломи і глини необхідно ретельно утрамбувати, щоб вона міцно злиплася і, висохши, утворила монолітну конструкцію. По верху стіни виконується обв'язка, на яку встановлюється дах.

Зверніть увагу! Для захисту від гризунів стіни будинку можна облицювати мелкоячеистой металевою сіткою. Необхідно також передбачити заходи щодо захисту поверхонь від проникнення вологи і пари.

У будинку, побудованому з соломи, ніколи не буде сиро і холодно, а використання для обробки сучасних матеріалів дозволить надати йому красивий і елегантний вигляд.

Відео

Пропонуємо вам відеосюжет, в якому детально показаний процес зведення будинку із соломи.