Природна вентиляція будинку


Естественная вентиляция дома

Природна вентиляція є одним з найдавніших способів організації повітрообміну в приміщеннях різного призначення. Провітрювання найбільшого храму давнину Пантеону, наприклад, було організовано саме таким, природним шляхом.

Циркуляція повітряних мас у подібному режимі виникає зазвичай унаслідок наявності різниці температур повітря всередині приміщення і поза його межами, а також з-за градацій атмосферного тиску по висоті будинку і безперервних вітрових флуктуацій.

У зв'язку з цим у самому загальному випадку всі природні фактори, які чинять безпосередній вплив на циркуляцію повітряних мас природним шляхом прийнято класифікувати за двома цим кліматичних категоріях (температура і тиск).

Природна вентиляція будинку має ряд певних переваг порівняно з примусовою системою. До цих переваг можна віднести наступне:

  1. Циркуляція повітря в обслуговуваному просторі побутових приміщень забезпечується без залучення будь-якого додаткового обладнання, необхідного в разі примусової вентиляції. Відмова від енергоємних електродвигунів і дорогої комутаційної апаратури дозволить вам не тільки скоротити бюджет робіт з влаштування вентиляції, але позбавить вас від додаткових витрат на оплату електроенергії.
  2. Облаштовуємо системи природної вентиляції приміщень характеризуються простотою конструкції і відносною легкістю монтажу, що (з урахуванням їх високій ремонтопридатності) дозволить вам заощадити на технічному обслуговуванні і істотно підвищує термін безаварійної роботи.
  3. Крім дешевизни і надійності така система відрізняється ще й тим, що здатна функціонувати в комплексі з системами примусової вентиляції (Спліт-системами, кондиціонерами, вентиляторами, повітряними фільтрами).

Проектування вентиляційних систем


Проектирование вентиляционных систем

Звичайно ж, системи природної вентиляції не позбавлені і окремих недоліків, які необхідно врахувати ще на стадії розробки проекту споруди. Основна увага при їх розгляді слід приділити тому факту, що ефективність роботи подібних систем безпосередньо пов'язана з наявністю певного перепаду температур всередині приміщення і поза його межами, а також з напрямом і силою вітру.

Справа ускладняться ще й тим, що в ході сучасного заміського будівництва широко використовується цілий ряд будівельних матеріалів і блоків, що забезпечують високу герметичність приміщень (віконні склопакети, наприклад).

Незважаючи на безумовну важливість такої герметизації, зберігає дорогоцінне тепло в приміщенні в зимовий час, використання цих матеріалів помітно ускладнює функціонування систем природної вентиляції.

Ось чому ще на етапі проектування будинку необхідно закласти в проект облаштування спеціальних витяжних каналів, які зазвичай монтуються всередині стін. Конструктивні особливості таких систем визначаються місцем розташування вентильованих приміщень і загальними вимогами до якості вентиляції.

Фахівцями розроблено рядпринципов, що дозволяють підвищити ефективність роботи систем природної вентиляції в приватному будинку.

Насамперед, вихід витяжного каналу найкраще виводити на дах; при цьому, чим вище буде розташовуватися вихідний отвір - тим краще. За рахунок такого підйому вихідного люка в системі виникає відчутний перепад тисків повітря, інтенсивність повітрообміну помітно підвищується.

По-друге, витяжні канали повинні мати постійне перетин, а їх поверхня повинна бути достатньо еластичною для того, щоб забезпечити отримання хорошої тяги і знизити ймовірність «забивання» каналу пилом. У тому випадку, коли будинок вже збудовано, вентиляційні канали з спеціально розроблених для цих цілей блоків ви можете змонтувати самостійно.


Естественная вентиляция

Для витяжки повітря з приміщення в стінці такого каналу прорізаються спеціальні отвори з вбудованими в них забірними сітками. У нижній частині кожного вентиляційного каналу встановлюються типові герметичні оглядові заслінки, що дозволяють видаляти з нього все зайве.

Для притоку свіжого повітря в приміщення необхідно організувати систему припливної вентиляції. Канали (стояки) припливної вентиляції можуть бути виконані точно таким же чином, яким ми організували витяжний канал. Отвори забору повітря при цьому повинні розташовуватися на рівні першого поверху будинку. На вхідні отвори припливної вентиляції рекомендується також встановлювати жалюзійні грати, що дозволить вам регулювати інтенсивність провітрювання приміщення.

Поради по монтажу вентиляції заміського будинку


Советы по монтажу вентиляции загородного дома

Сучасні норми проектування відносять облаштування природної вентиляції, що закладається в проект заміської житлової споруди, до категорії складних систем життєзабезпечення, розробка яких під силу лише фахівцям, які мають досвід інженерних робіт.

Відомі рекомендації професійних проектувальників подібних систем можна звести до наступних пунктів:

  • перед будівництвом котеджу необхідно заздалегідь замовити розробку проекту системи природної вентиляції його кімнат, скориставшись при цьому послугами досвідченого інженера-проектувальника;
  • одночасно з монтажем вентиляційного обладнання слід передбачити установку Спліт-системи, побутового кондиціонера або іншого аналогічного устаткування;
  • для організації ефективної системи вентиляції підвалів заміського будинку вам необхідно використовувати окремі вентиляційні канали, виведені за межі покрівлі. При організації цих каналів припливний отвір повинне бути розміщене на рівні підлоги, а витяжний - під стелею підвалу.

Нам залишається сподіватися, що наведені вище рекомендації допоможуть вам організувати ефективне вентилювання ваших приміщень і уникнути типових помилок, які можливі при проведенні заходів з облаштування систем повітрообміну.