Фундамент на пучинистих грунтах


Фундамент на пучинистых грунтах

Будівництво фундаменту на пучинистих грунтах справа дуже не проста. Тут необхідно врахувати сили впливу, розрахувати навантаження та маси, щоб фундамент на пучинистих грунтах став надійною опорою для того типу споруда, яку ви плануєте зводити. Отже, почнемо з визначення.

Спучуючих ґрунтом називається грунт, схильний до морозному пученію. Обчислюється величина здимання за формулою:

E = (H - h) / h,

де E - ступінь пучинистости, h - висота до замерзання грунту, H - висота замерзлого вспучившегося грунту.

Таким чином, можна визначити величину зміни об'єму ґрунту при промерзанні. Здимистими є грунти, ступінь пучинистости яких більше 0,01 (при промерзанні на 1 метр, ґрунт збільшується в обсязі на 1 см).

Сам процес здимання грунту відбувається через замерзання вологи в грунті, а, як відомо, лід розширюється, тим самим розширюючи обсяг грунту. Тому поняття пучинистости грунту повністю визначається наявністю в грунті води. Чим більше води, тим більше грунт спучується. Здимистими є всі глинисті грунти, суглинки і супіски. Глинисті грунти мають багато часу, що утримують вологу, тому чим більше глини в ґрунті, тим більше спучуючих є грунт.

Будівництво фундаменту на пучиністому грунті


Строительство фундамента на пучинистом грунте

Слід пам'ятати, що сили пученія великі і можуть піднімати цілі будівлі, тому будівництво споруд на пучинистих грунтах має відбуватися тільки з прийняттям заходів проти здуття.

Розглянемо способи протидії пучиністих грунтах:

1. Найрадикальнішим методом є заміна пучинистого грунту на непучинистый. Для цього риють великий котлован глибиною більшою рівня промерзання. Пучиністий грунт прибирають, а замість нього засипають утрамбований пісок, є чудовою підставою для фундаменту, тому що пісок має високу несучу здатність і не утримує в собі вологу. Такий спосіб є найбільш надійним, але і передбачає дуже серйозні витрати, тому що включає великий обсяг земельних робіт.

2. Другим способом протидії пучинистости є будівництво фундаменту, що закладається на глибину нижче промерзання грунту. У цьому випадку фундамент позбавляється від впливів пучинистости на підставі фундаменту. На стіни же фундаменту сили пучинистости як і раніше будуть впливати. Хоча даний вплив і буде на порядок менше, але і воно може викликати суттєві проблеми. При примерзанні до стін фундаменту, грунт буде тягнути його за собою вгору/вниз з силами, що досягають 5 тонн на 1 м2.

Прикинемо силу впливу на будинок 6 на 6 метрів і глибиною стрічкового фундаменту 1,5 метра. Таким чином площа бічної поверхні становить 36 м2. Сили впливу пучинистого грунту можуть досягати до 180 тонн, чого буде достатньо, щоб підняти дерев'яний будинок. Тому даний метод схожий при будівництві важких залізобетонних і цегляних будинків.

3. Третім способом боротьби з здимистими ґрунтами є утеплення. Даний спосіб найкращим чином підходить для будівництва легких малозаглубленных будинків.


Утепление фундамента на пучинистом грунте

Укладаючи на грунт біля будинку утеплювач, можна домогтися, щоб цей грунт ніколи не замерзав. Ширина утеплювача в даному випадку повинна відповідати глибині промерзання. Таким чином, якщо грунт промерзає на глибину 1,5 метра, то потрібно укладати утеплювач шириною також в 1,5 навколо будинку. Товщину утеплювача необхідно підбирати індивідуально.

4. І ще одним способом будівництва фундаменту на пучинистих грунтах є відведення води. Якщо не буде води, значить, не буде і здуття. Для реалізації відведення води створюють дренажну систему, а саме риють канаву в півметра від фундаменту, глибиною рівній рівню закладання фундаменту. В цю канаву під невеликим кутом укладають перфоровану трубу, загорнуту в фільтруючу тканину. Після чого трубу засипають гравієм або крупним піском. Таким чином, вода, що утворюється в ґрунті, буде просочуватися в трубу через її отвори, і далі виводитися по трубі в більш низьку область або спеціально приготовлений для цих цілей колодязь.

Після реалізації представлених тут способів, фундамент на пучинистих грунтах буде служити вам вірою і правдою довгі роки.