Фундаментні стіни


Фундаментные стены

Стіни з фундаментних блоків бувають монолітними, кам'яними, цегляними і бетонними. Якщо фундаменти будинків, не обтяжених підвалом, можуть бути цегляними і монолітними, то в разі будинків з підвалами стін з цегли буде мало - для них бажана укладання монолітного фундаменту. Зазвичай стіни з фундаментних блоків споруджуються на висоту 3-5 дм над землею.

Монолітні стіни фундаменту


Монолитные стены фундамента

Бетон - найбільш дешевий з усіх матеріалів, застосовуваних у спорудженні фундаментних стін. Однак вартість реалізації цієї технології значно зростає із-за трудомісткої і дорогої опалубки. Закладка стін фундаменту у вузькому котловані найчастіше ускладнюється тим, що в ході будівництва відбувається обвалення ґрунту, після чого він змішується з бетоном. Це загрожує зниженням міцності стін фундаменту.

Єдино розумний метод прискорення робіт та зниження вартості - доручити здійснення робіт будівельної організації, яка має готові опалубні проекти багаторазового використання в асортименті.

Перед укладанням бетону для стін, опалубку необхідно змочувати спеціальним препаратом або водою, це запобіжить приклеювання бетонної основи до опалубки (якщо застосовуються готові фанерні плити). Щоб бетон не розсипався, при заливці його треба подавати з відповідної висоти. Чим рідше бетон, тим менше повинна бути висота подачі. Якщо бетон володіє текучою консистенцією, висота не повинна бути вище 5 дм.

У приватних домоволодіннях навантаження не великі, тому стіни з фундаментних блоків споруджуються з бетону, а не із залізобетонних конструкцій (тобто без армування). Але у верхніх частинах все-таки укладають армування на основі чотирьох стрижнів замкнутих хомутів з діаметром 0.6 див.

Опалубку можна розбирати не раніше, ніж через два дні, якщо температура не опускалася в цей час нижче 15 градусів. При низьких температурах схоплювання бетону триває до двох тижнів.

Стіни фундаменту з пустотілих блоків


Стены фундамента из пустотелых блоков

Використовувати такі блоки можна замість опалубки. Сени з фундаментних блоків, що зводяться на їх основі, мають ширину в межах від 2 до 3 дм. Пустотілі блоки укладають насухо (без розчинів), що можливо завдяки профілізації верхніх і нижніх ребер.

Після виконання двох рядів для фундаментних стін, блокові порожнечі заповнюються керамзитобетоном або бетоном категорії В10 (якщо не передбачена теплоізоляція). Після останнього ряду кладки здійснюється армування - з двох прутів мінімальним діаметром - 1 см, сполучених хомутами. Якщо фундаментну стіну з пустотілих блоків планується поглибити в грунт на 20-25 дм, то слід провести горизонтальне армування, яке посилить жорсткість стін.

Якщо стіни, споруджені з пустотілих блоків нерівні, їх слід обштукатурити, але таким чином, щоб не ушкодилася гідроізоляція.

Муровані фундаментні стіни

Такі фундаменти кладуть на цементно-вапняний або цементний розчин. Використання цементної суміші рідкої консистенції ускладнює кладочну роботу. Цементно-вапняна суміш зручніше в роботі (вона густіша), і тому на неї простіше класти цеглу.

З керамічної повнотілої цегли можна спорудити стіну фундаменту товщиною 2.5 дм (в одну цеглину), 3.8 дм (в півтора цегли) або 5.1 дм (дві цеглини). Ряди укладають з перев'язкою - вертикальні шви зсуваються, принаймні, на четверту частину цегли. Горизонтальний шов має ширину близько 1 см, вертикальний - 1.2 див.

У Польщі для кладки стін фундаменту крім керамічної цегли рекомендується використовувати блоки і силікатна цегла (така стіна має товщину близько 1.8 дм). Але згідно з вітчизняним вимогам силікатна цегла не дозволяється застосовувати для влаштування цоколів, зовнішніх стін і підвалів.

З бетонних блоків споруджують стіни з фундаментних блоків на 2.4, 2.5, або 3.8 дм товщиною. Застосування бетонних блоків В15 забезпечує міцність і невлагоемкость. Блоки укладають зі зсувом у всіх рядах. Горизонтальні мають товщину до 1.5 см, а вертикальні - 1-2 див.

Єдиним мінусом є велика вага блоків - більше 30 кг.

Кам'яні стіни фундаменту зводяться рідко, це пов'язано з великими витратами, а згодом на них важко встановити ізоляцію (вона легко проколюється на нерівностях стіни). Якщо камінь все ж таки застосовується, то бажано спочатку обштукатурити стіни, а потім ізолювати.

Якщо будинок будується на кислому грунті, не рекомендується використовувати бетон на основі портландцементу (можлива реакція на ґрунт). В таких випадках доцільно використовувати бетон з шлакоцемента (з металургійних шлаків).


Фундаментные стены из пустотелых блоков