Виготовлення бетону своїми руками


Изготовление бетона своими руками

Область застосування бетонних сумішей, що використовуються при зведенні об'єктів побутового призначення (заміських будинків, гаражів, підсобних споруд) в даний час задоволена обширна. З бетону сьогодні виготовляються фундаментні підстави і подушки, цоколі, підлоги, паркани, стіни споруд і басейни.

У разі значних обсягів споживаного матеріалу бетон краще купувати у вже готовому вигляді і завозити на будмайданчик машинами. Але при невеликих обсягах передбачуваних бетонних робіт можна спробувати приготувати робочу суміш самостійно. Розглянемо в зв'язку з цим наступне питання: що потрібно зробити для виготовлення бетону своїми руками?

Задовільну відповідь на це питання можна отримати лише після розгляду наступних складових визначеної проблеми:

 • склад підготовлюється вами бетонної суміші;
 • основні пропорції, що використовуються при змішуванні складових бетону;
 • спосіб приготування суміші.

Вибір марки бетону

Основною робочою характеристикою, що визначає якість бетону (міцність на стиск або жорсткість), є його марка. Марка матеріалу зазвичай вказується в його назві, що складається з літери «М» з наступним за нею цифровим позначенням (від 50 до 1000). Однак реально затребуваними в повсякденному будівельній практиці вважаються лише бетони з марками до 400 М включно.


Учитываем марку бетона при изготовлении смеси

Для визначення міцності бетонного матеріалу можна використовувати і інше її позначення, зване класом бетону. Відповідність двох цих показників наведено в таблиці №1 (див. Додаток).

Вибрані робочі характеристики бетону тієї або іншої марки (класу) визначають, в кінцевому рахунку, і сферу його практичного застосування.

 1. Марки бетону М100-М150 використовуються зазвичай при підготовчих заливальних роботах, що проводяться з метою влаштування основи під арматуру основного фундаменту, а також для бетонування паркових та садових доріжок.
 2. Бетон марок М200-М250 застосовується, як правило, для підготовки монолітних фундаментів, для бетонування будівельних майданчиків та виготовлення опорних конструкцій.
 3. Матеріал же з найменуванням М300-М350 використовують для облаштування фундаментів, колон, плит перекриттів і балок.

Зазначимо, що марка бетону умовно визначається маркою використовуваного при його виготовленні цементу. Вважається, що при застосуванні цементу М-400, наприклад, отриманий бетон буде мати марку М-250. При марці цементу М-500 бетон отримає характеристики матеріалу з маркою М-350.

Складові бетонної суміші (їх пропорції)

Готова до заливання бетонна суміш (так званий товарний бетон) являє собою рухомий склад, що складається з наступних 4-х компонентів:

 • цемент тієї або іншої марки;
 • щебінь (гравій);
 • пісок;
 • вода.

Основним контрольованим при виготовленні суміші параметром, є співвідношення (пропорція) води і цементу в ній. Від точності витримки цієї пропорції багато в чому залежить міцність отриманого бетонного складу. Теоретично для затвердіння цементу води вистачило б в кількості 25-30% від цементної маси, але виходить при цьому суміш була б дуже сухий і не придатною для практичного застосування. Зазвичай води в цемент додають з надлишком, при цьому зайва волога по мірі висихання бетону випаровується (залишаючи, правда, після себе невеликі пори, що знижують міцність матеріалу).


Схема состава бетона

Співвідношення води і цементу для приготування бетону потрібної вам марки можна вибрати виходячи з даних таблиці №2 (див. Додаток).

Наступною за значимістю складовою бетонної суміші є його наповнювач, який ділиться в свою чергу на дрібний і великий. Роль крупного наповнювача найчастіше грає звичайний щебінь чи гравій з розміром частинок до 8 див.

В якості дрібного наповнювача використовується зазвичай добре просіяний річковий пісок, який не має сторонніх домішок.

Вам слід також приділити належну увагу і ще однією вихідний характеристиці готової бетонної суміші - його пластичності. Цей параметр можна регулювати шляхом зміни кількості та складу використовуваного при виготовленні суміші наповнювача.

Приготування бетонної суміші

При підготовці бетонної суміші її компоненти замішуються в певній пропорції; при цьому для приготування 1 куб. метра бетону співвідношення їх ваг повинно виглядати приблизно наступним чином:

 • цемент - одна частина (330кг);
 • гравій (щебінь) - чотири частини(1250кг);
 • очищений пісок - дві частини (600кг);
 • вода - 1/2 частини (180літров).

Наведені цифри дуже приблизні і на практиці можуть помітно відрізнятися від заданих пропорцій.


Приготовление бетонной смеси

Приготування бетонної суміші в домашніх умовах може вироблятися як вручну, так і з використанням невеликий бетономішалки. У будь-якому випадку підготовка розчину здійснюється шляхом замішування складових у зазначеній вище пропорції. Перемішування компонентів повинно проводитися з особливою ретельністю, причому воду слід доливати поступово (в цілях отримання потрібної консистенції розчину).

Зауважимо, що при ручному методі приготування бетонної суміші (у вигляді високої трудомісткості виконуваних робіт) за один раз розумніше буде замішувати невеликі порції бетону (одне - два відра).

Додаток:

Таблиця №1


Таблица прочности бетонного материала

Таблиця № 2

Марка портланд-цементу

Марка бетону

75

100

150

200

250

300

200

0,86

0,76

0,62

-

-

-

300

0,88

0,79

0,68

0,56

-

-

400

-

0,89

0,75

0,62

0,55

-

500

-

-

0,78

0,71

0,62

0,56

600

-

-

-

0,78

0,70

0,62