Як знайти воду для свердловини

17.01.2021
2 037
Admin

Как найти воду для скважины

 1. Способи пошуку джерела води
 2. Як зрозуміти, що воду не знайти
 3. Правила спорудження колодязя

Пояснювати сучасній людині значення води в житті не має сенсу - всі розуміють, що «без води ні туди, і ні сюди», як кажуть у народі. Існування живих організмів на Землі при відсутності вологи неможливо, будь-яка життя в таких умовах приречена.

Цивілізований світ користується водою для пиття, приготування їжі, в цілях особистої гігієни та для господарських потреб, для обігріву осель через системи центрального опалення та водопостачання. Ми користуємося цими благами в просторі наших міських квартир, особливо не замислюючись, звідки надходить до нас вода, як вона очищається та потрапляє прямо нам в руки. А часом і не замислюємося, що допускаємо нераціональне її витрачання. Таке недбале ставлення до «джерела нашого життя», найімовірніше, відбувається із-за недооцінки зусиль, які докладаються для добування життєдайною вологи. Усвідомлення цього приходить само собою лише тоді, коли ми стикаємося з дефіцитом води.

Скважина возле дома

Припустимо, ми вирішили придбати або побудувати власними руками дачу, котедж в лісовому масиві або у віддаленій малонаселеній селі з абсолютною відсутністю цивілізації, але напрочуд привабливому місці з незайманою природою. Перше, що нам потрібно - наявність джерела води. Але як знайти воду для свердловини?

Способи пошуку джерела води

Волога (зокрема, від фільтрованих атмосферних опадів) накопичується під землею всередині водоносних шарів. Водотривкі шари ґрунту, що складаються з каміння й глини, створюють водойми різної величини - від кубометра до десятків кубічних кілометрів, і різної форми - у вигляді тарілки, зігнутої лінзи.

Способы поиска источника воды

Якщо такий водойма перебувати на глибині від 2 до 5 метрів, то його називають «верховодка». Вона підживлюється вологою атмосферних опадів, талих вод. У посушливий період часу «верховодка», як правило, спустошується, тому не може служити надійним джерелом води для людини.

Якість води в ній також не задовольняє вимоги, тому може використовуватися лише для технічних цілей.

Найбільший інтерес у людей викликають водоносні шари, що знаходяться на глибині 8-10 метрів, які зберігають якісну, добре відфільтровану воду. На глибині від 30 метрів і нижче перебувати прекрасно очищена грунтовими шарами вода, збагачена природними солями та мінералами. Добути її цілком можливо, хоча досить складно.

Перш ніж копати свердловину у пошуках води поблизу вашого будинку, щоб уникнути непотрібної роботи зробіть деякі заходи, а саме:

 • Відвідайте ваших сусідів по дачі, щоб переконатися, чи є у них джерела води. Якщо в даній місцевості виявлено вапняк - це значно підвищує ваші шанси обзавестися власним джерелом.
 • Прогулянка по найближчій місцевості дасть вам можливість переконатися в тому, що тут є рослини-індикатори з довгим коренем-стержнем, які здатні підтвердити присутність ґрунтових вод. Це можуть бути гнучкі гілки дерев (наприклад, молоді пагони ніжною верби, верби, берези), інтенсивний ріст будь-якої рослинності на окремих ділянках, наявність груп («хмари») дрібних комах, які завжди прагнуть до водойм або потенційним джерелам під невеликим шаром земного покриву.

Поиск воды по расположению растений

 • На ділянках з «близькою» водою добре ростуть очерет, осока, конюшина, черемшина, брусниця, верес, багно, мучниця. Якщо поблизу вашого ділянки добре ростуть сосни, значить, ви сміливо можете проектувати свердловину глибиною не менше 25-30 метрів.
 • Спостереження за тваринами також допоможуть визначитися з наявністю води або зробити висновок про рівень вологості місцевого грунту. Наприклад, собаки в теплу пору року (з весни до осені) риють землю саме в тих місцях, де можна добути воду. Ці місця і можуть імовірно стати місцем вашого майбутнього джерела.

Поиски воды по поведению животных

 • Природні явища з достатньою точністю можуть вказати присутність води в ґрунті. Наприклад, поява клубящегося або піднімається стовпом туману в ранковий або вечірній час доводить наявність великої кількості близько розташованої вологи в грунті.

Наблюдение за появлением тумана

 • Пробне буріння. Виконується як самостійно ручною працею, оскільки і з допомогою спеціальної техніки для буріння. Якісний склад зрізу глибиною до 10 метрів, вивчений фахівцями, дозволить побудувати припущення про наявність і розташування водоносного шару грунту. Розвідувальне буріння здатне з високим ступенем точності виявити підземні води, що залягають на великій глибині.
 • Дослідження місцевості з допомогою геологічних карт. Гідрографічна карта місцевості з високим ступенем точності вкаже місце і глибину залягання ґрунтових вод.

Поиск воды с помощью геологических карт

 • Застосування рамок з алюмінієвого дроту, які чутливі до магнітних коливань на місцевості. Водоносний шар, що в свою чергу впливає на магнітний фон місцевості.
 • Використання глиняного посуду. Цей старовинний метод заснований на тому, що сухий глиняний горщик, перевернутий догори дном, встановлювали на землю в місці передбачуваного глибинного водойми. При наявності вологи у ґрунтових шарах вологи через певний час горщик запотівав зсередини. Старовинний метод сьогодні кілька удосконалено: замість глиняного горщика застосовується силікагель - активний вологовбирач або звичайний цегла. Пару літрів просушеного силікагелю поміщають в глиняний горщик, який зважують на точних аптекарських вагах. Потім наповнений горщик загортають в суху тканину і закопують в місці передбачуваного буріння. Через добу горщик відкопують і знову зважують. Такі горщики можна закопати в декількох місцях. Найбільша різниця ваги горщика до і після закапування вкаже місце з найбільшою віддачею води ґрунтовими шарами.
Кожен із згаданих вище способів пошуку води на місцевості не може гарантувати 100-відсотковий результат. А ось поєднання цих методів може призвести до безпомилковому висновку про наявності водоносного шару, що дозволить сміливо приступити до буріння свердловини.

Як зрозуміти, що воду не знайти

Задамося курйозним питанням - як знайти воду для свердловини там, де її немає? У відсутності води в околицях можна переконатися з таким же успіхом, як і в її наявності. Для цього існує ряд прикмет, які переконають вас у тому, що шукати тут воду абсолютно марно:

 • наявність ярів, крутих обривів, штучно розроблених кар'єрів, водозаборів в безпосередній близькості до вашої земельній ділянці;
 • гориста місцевість;
 • болотиста місцевість, яка надасть вам воду, але її низька якість не зможе задовольнити ваші вимоги;
 • наявність річок, джерел поблизу вашої ділянки.

Поєднання цих прикмет з попередніми способами пошуку джерела води дасть вам повну картину місцевості на предмет доцільності буріння свердловини. У цьому випадку цілком реально дати відповідь на питання-як знайти воду для свердловини.

Правила спорудження колодязя

Сооружение колодца

Полегшуючи свою долю, деякі дачники, выбурив поглиблення у верхньому водоносному шарі землі, чекають припливу води, яку відкачують насосом для своїх потреб. Тим не менше, краще було б все ж спорудити колодязь за всіма правилами будівництва водозбірника. При спорудженні колодязя необхідно:

 • забезпечити абсолютну ізоляцію водозбірника від вигрібних ям, місць зберігання компосту та інших нечистот. Ваш колодязь повинен розташовуватися на відстані 15 метрів від вогнищ зараження;
 • зберегти значну дистанцію колодязя від житлового будинку, сараю, а також від свердловин, розташованих на сусідніх ділянках;
 • відмовитися від спорудження колодязя поблизу ліній електропередач або великих дерев з могутнім корінням;
 • пам'ятати про те, що згідно з російським законодавством, глибина свердловини, призначеної для приватного використання, не повинна перевищувати 20 метрів. В іншому випадку (при більш масштабному будівництві) необхідно погодження плану будівництва з численними контролюючими органами.

Частими бувають випадки, коли глибоке і ретельне буріння не призводить до очікуваного результату - вода на ділянці не виявляється і дістатися до цілющої вологи так і не вдається. Тоді вдаються до допомоги професіоналів, які проводять спеціалізовані дослідження, зокрема - почвоведческую експертизу.

Варто пам'ятати, що знайти воду на глибині більше 25 метрів, грунтуючись на народні прикмети, не вийти. У цьому випадку знадобиться кваліфікована допомога фахівців геологічної розвідки.

Невтішні результати досліджень гідрогеологів повинні остаточно переконати вас у тому, що купувати цю ділянку землі навряд чи варто.

Від невиправданих фінансових витрат і ризику помилкових припущень можна вберегти себе лише застосувавши весь комплекс заходів і способів виявлення водоносної жили на обраному ділянці.

Читайте також: