Як паяти поліпропіленові труби


Как паять полипропиленовые трубы

При проведенні ремонту квартири у багатьох власників виникає бажання замінити старі, давно відпрацювали свій термін труби у ванній кімнаті або на кухні на нові і дуже зручні їх поліпропіленові аналоги. Такі вироби мають ряд безперечних переваг у порівнянні з металевими трубами, основними з яких є:

  • стійкість до корозії;
  • здатність працювати в умовах високих температур і тисків;
  • легкість монтажу в домашніх умовах. (Зауважимо, що подібна легкість забезпечується за рахунок використання новітніх технологій пайки та зварювання виробів з поліпропілену);
  • стійкість до механічних навантажень;
  • дешевизна.

За умови якісного монтажу труб з поліпропілену, а також їх правильної експлуатації вони зможуть прослужити вам довгі роки. У тому випадку, якщо ви вирішили переобладнати у себе вдома діючу водопровідну систему - вам неодмінно доведеться зіткнутися з питанням про те, як паяти поліпропіленові труби.

Відразу відзначимо, що при наявності відповідного устаткування і після невеликого тренування в домашніх умовах пайка труб з поліпропілену вже не буде здаватися вам чимось важко здійсненним і неможливим.

Обладнання і інструменти


Паяльник для труб

Дамо вам відразу така порада: для того щоб отримати хоч якийсь досвід пайки труб цього типу, спробуйте придбати в будівельному магазині кілька дешевих муфт або куточків (а для швидкої «набивання руки» рекомендуємо вам прикупити ще й фітинги тієї ж марки). Для того, щоб почати паяти поліпропіленові труби вам обов'язково знадобиться наступне обладнання та інструменти:

  • спеціалізований електричний зварювальний апарат, оснащений декількома робочими насадками різного діаметра;
  • спеціальне пристосування (так звана «зачистка»), що використовується для чистової обробки поліпропіленових труб з прошарком з металу «штаби»;
  • ножівка та ножиці для різання з поліпропілену;
  • вимірювальний інструмент (рулетка, метр), а так само олівець або маркер.


Сварочный аппарат для полипропиленовых труб

Зварювальний прилад являє собою паяльник особливої конструкції, укомплектований декількома парними насадками знімного типу. «Внутрішні» насадки використовуються для розігріву самих поліпропіленових труб, а «зовнішні» - для підготовки фітингів. В комплект паяльника входять, як правило, насадки з діаметром 20мм, 25мм, 32мм і 40мм. Робочі поверхні таких насадок обробляються спеціальним тефлоновим покриттям, що виключає можливість пригорання пластику в місці контакту.

Паяльник оснащується вимикачем і двома лампочками, одна з яких свідчить про включення приладу в мережу, в той час як інша сигналізує про досягнення заданої (робочої) температури. У пристрої передбачена також можливість зміни температури розігріву насадок в межах робочого діапазону, здійснювана з допомогою спеціального регулятора. Нагрівання насадок паяльника до робочих температур зазвичай займає не більше 6-8 хвилин. Пристрій працює від промислової мережі змінного струму 220 вольт і споживає близько декількох кіловат. Вітчизняної промисловістю в наші дні налагоджено випуск великого асортименту паяльників подібного типу, які відрізняються самою різною комплектацією і здатні обробляти поліпропіленові труби практично будь-яких типорозмірів. Ця обставина помітно полегшить для вас рішення питання про те, як паяти поліпропіленові труби.

Підготовка труб


Подготовка труб

Перед початком прокладання нової водопровідної системи у своїй квартирі не забудьте скласти її детальну схему, на якій зазначені місця розміщення всіх конструктивних елементів мережі (фільтрів, вентилів, трійників, куточків тощо).


Схема разводки труб

Відзначимо, що найважливішою умовою одержання якісного з'єднання є відсутність вологи в місцях з'єднання заготовок та їх однорідність. Крім того, перед тим, як почати паяти поліпропіленові труби, необхідно заздалегідь підготувати робоче місце, тобто розташувати труби таким чином, щоб вони були закріплені і могли зміщуватися тільки уздовж своєї осі. Поверхні всіх труб і елементів конструкції повинні бути очищені від бруду і знежирені. (Фольговані труби перед спайкою необхідно очистити від захисної фольги з допомогою спеціального пристосування).


Как паяют полипропиленовые трубы

Технологія самої зварювання і процес утворення зварювального шва можуть бути представлені наступним чином. Відразу ж після того, як підлягають зчленування елементи труб нагрівається до робочої температури, слід щільно притиснути їх один до іншого і тримати в такому стані деякий час (зазвичай - близько хвилини). При монтажі особливу увагу слід звертати на рівність стикування зварюваних елементів і не забувати про правила безпеки при роботі з електрикою.

Порядок пайки


Порядок пайки

Загальний порядок робіт при монтажі поліпропіленових труб передбачає, що спочатку паяються її окремі елементи (монтуються краники, куточки, трійники і т. д.) і лише після цього всі вони збираються в єдину мережу.

Безпосередньо перед пайкою на зварювані елементи (трубку і фітінг, наприклад) з допомогою маркера наносяться чітко помітні осьові відмітки, необхідні для правильної їх орієнтації відносно один одного. У разі відсутності такої розмітки і помилковою спайки з'єднання виправити ситуацію буде вже неможливо, і доведеться все починати спочатку.

Паяти можна після того, як спрацює індикатор, що сигналізує про нагрівання насадок до заданої температури, яка для різних зразків труб встановлюється індивідуально. Відразу після цього на одну з насадок з легким поворотним рухом вставляється відрізок трубки, а на іншу таким же чином одягається фітінг.


Нагревание трубы и фитинга

Тривалість прогріву елементів може становити в залежності від їх діаметра від декількох секунд до 1 хвилини. Після цього нагріті деталі знімаються і досить щільно стискаються між собою з урахуванням зроблених раніше міток. У тому випадку, якщо всі операції були проведені без будь-яких порушень - приблизно через 3 хвилини місце стику остаточно охолоне, і ви отримаєте надійний і рівний шов.

Відео

Цей відеосюжет допоможе вам впоратися із завданням пайки поліпропіленових труб на відмінно.