Як побудувати коптильню


Как построить коптильню

Копчені продукти відносяться до продуктів, поласувати якими люблять практично всі. Аромат копченого м'яса або риби, віддає легким димком, навіває кому-то спогади з дитинства, а комусь приємне подорож з романтичного студентства. Не дивно, що при найменшій можливості власники заміських будинків або дачних ділянок прагнуть до виготовлення власної коптильні.


Коптильня в работе

Деякі вважають, що процес копчення відноситься до складного процесу приготування їжі і для її забезпечення потрібні великі матеріальні витрати. Але це далеко не так. Тут, за великим рахунком, потрібне тільки бажання, а природна кмітливість, закладена в нас предками (вже вони-то напевно знали, як побудувати коптильню), прокинеться в потрібний момент і допоможе завершити розпочату справу. Головне - потрібно вирішити, який продукт вам більше до душі: гарячого або холодного копчення?

Коптильня гарячого копчення


Коптильня горячего копчения

Для гарячого копчення можна використовувати будь-яку металеву ємність, наприклад відро чи каструлю. Основна вимога, яка пред'являється до ємності, - це наявність герметичної кришки, яка буде перешкоджати вільному виходу диму назовні. Ємність повинна бути достатньої висоти, з таким розрахунком, щоб в неї можна було помістити решітку і піддон. На решітку кладуть шматки риби або м'яса, попередньо витримані в розсолі.


Схема устройства коптильни горячего копчения

На дно ємності насипають тирсу, а під продукти встановлюється піддон, в який стікає жир і сік при копченні. Ємність встановлюється на відкритий вогонь або електроплиту, від підвищеної температури деревина починає тліти і виділяти дим, так відбувається гаряче копчення продуктів. Температура копчення може бути від 40 до 70 градусів.

Коптильня холодного копчення


Коптильня холодного копчения

Принцип дії коптильні холодного копчення заснований на тому, що дим, перш ніж потрапити в камеру копчення, повинен пройти досить тривалий шлях, щоб охолонути до температури не вище 30 градусів. Для такої коптильні необхідно викопати яму, яка використовується як вогнище. Від ями прокладається труба довжиною до 4 метрів.


Схема устройства коптильни холодного копчения

Кінець труби повинен виходити в короб, місткість якого повинна бути не менше одного кубічного метра. Ємність виготовляється із сталі і обкладається цеглою чи конструкцією з дерева. В коробі рівномірно розміщують гаки, на які підвішуються продукти, а верх закривають мішковиною. Копчення проводиться при тлінні тирси у вогнище, дим від яких надходить в короб і огортає продукти, поступово приводячи їх у стан продуктової готовності. Холодне копчення проводиться протягом не менше 72 годин, за умови підтримання постійної температури всередині короба не вище 30 градусів.

Коптильня в заміському будинку


Коптильня в загородном доме

Наведені варіанти пристрою коптильні прості у виконанні і мають далеко не презентабельний вигляд, який може зіпсувати враження, вироблене ароматною продукцією. Власникам приватних заміських будинків сьогодні хочеться мати на ділянці такі будови, які будуть відрізнятися цікавим зовнішнім виглядом і нести певне призначення.

У цьому випадку свій вибір краще зупинити на конструкції коптильні, яка зовні схожа на звичайний дерев'яний будиночок-шафа. Корпус такого шафи виготовляється з дерев'яного бруса і обшивається зсередини листовим залізом. Всередину встановлюється стелаж з гачками та решітками для шпику, корейки, ковбас і риби. Двері шафи повинні мати розмір, що надає вільний доступ в коптильню, необхідного для його миття та утримання в чистому вигляді. У підлозі будиночка передбачають вхід для диму, а у верхній частині будови вихід. Конструкцію забезпечують зовнішнім термометром, за допомогою якого можна стежити за дотриманням технологічного процесу копчення. Піч виготовляється у вигляді кам'янки з відвідної горизонтальної трубою для диму, і її розташовують на відстані від коптильного будиночка-шафи на відстані 4 метри. Готову споруду слід перевірити на герметичність димоходу і коптильного шафи, для цього можна провести пробну розпалювання печі.

Хитрощі


Хитрости получения вкусных блюд из коптильни

Успіх копчення і отримання кінцевого продукту з відмінними смаковими якостями залежить від незначних, здавалося б, умов, наприклад таких:

  • Для копчення краще використовувати тирсу вільхи, дуба, яблуні, клена, осики або вишні.
  • Не використовуйте для копчення продуктів тирса з тополі, берези або хвойних порід деревини.
  • Для отримання золотистого відтінку продуктів в тирса додають невелику кількість цукру.
  • При копченні великих обсягів продуктів використовують невеликі бруски та тріску, яка повинна бути сухою.
  • Піч для копчення повинна бути обладнана кришкою, за допомогою якої здійснюється регулювання подачі повітря.
  • Деревина в печі повинна лише тліти, а не горіти відкритим полум'ям.