Як побудувати мансардну дах


Как построить мансардную крышу своими руками

Якщо ви вирішили зайнятися будівництвом власного заміського будинку, візьміть собі на замітку те, що облаштування мансардного даху дозволить вам з мінімальними витратами збільшити житлову площу. Задаючись питанням, як побудувати мансардну дах, ви повинні розуміти, що це є досить складним завданням. Щоб мансардні приміщення вийшли досить зручними, комфортними і радували вас, необхідно виконати такі кроки.

Вибір конструкції


Виды крыш

Мансарду можна облаштувати в будинках, які використовують наступні види даху:

 • Односхила. Даний вид є самим простим по конструкції, але з-за малої корисної площі він найменш зручний для облаштування мансарди.
 • Двосхилий. Даний вид складніший по конструкції, але завдяки високій жорсткості і надійності він є найпоширенішим для облаштування мансарди.
 • Ламані. Є різновидом двосхилих дахів, але мають з кожної сторони два ламаних ската. З отриманої житлової площі приміщення є найбільш ефективним видом.
 • Вальні і полувальные. Даний вид має чотири скати. Площа мансард, обладнаних на цих дахах менше ніж у двосхилих, але більше ніж у односхилих дахів.
 • Шатрові. Бувають пірамідальними, купольними або конічними. Через складність виготовлення, мансарда в шатрових дахах виконується досить рідко.


Помещение под мансардной крышей

Після вибору конструкції, яка буде відповідати вашим запитам, можна приступати до вибору покрівельного матеріалу і етапу проектування.

Вибір покрівельного матеріалу


Битумная черепица для мансардной крыши

В якості покрівельного матеріалу варто звернути увагу на бітумну черепицю або металочерепицю, оскільки вона володіє наступними перевагами:

 • невелика вага;
 • досить простий монтаж;
 • зовнішня привабливість;
 • багата колірна гамма;
 • негорючість;
 • висока міцність;
 • довговічність.

Проектування мансардного даху


Схема мансардной крыши

На даному етапі вам потрібно зробити розрахунок конструкції кроквяної системи, крім цього важливо вже визначитися з типами використовуваних вікон (вертикальними або похилими) і варіантом входу в мансардне приміщення.


Устройство конструкции мансардной крыши

Також здійсните підбір покрівельних матеріалів, що поєднуються з основою будівлі, прийміть рішення по теплозахисту, гідроізоляції, герметизації і пароізоляції, розробіть докладні креслення і складіть специфікацію. При виборі матеріалів слід враховувати їх вагу. Перевагу варто віддавати більш легким матеріалами, так як це спростить транспортування і значно зменшить навантаження на будівлю.

Будівництво покрівлі


Строительство кровли

Першим справою, на підставі проекту, потрібно виконати міцну кроквяну систему. Врахуйте, що для будинків з бруса, верхні вінці зрубу будуть служити підставою для монтажу кроквяної системи. А для будинків з цегли або бетонних блоків, для отримання міцної і рівної основи під кроквяну систему, як правило, влаштовують армований залізобетонний пояс. В залізобетонний пояс закладають оцинковані шпильки для подальшого насадження на них мауерлата, який і буде нести всю навантаження від змонтованих крокв, решетування і самого «покрівельного пирога».


Возведение крыши

Після установки мауерлата на подвійний шар гідроізоляції і його закріплення, провадиться монтаж кроквяної системи. Спочатку виготовляється зразок-шаблон дерев'яної кроквяної ферми (із сухої хвойної дошки 50х150мм), за якою на землі будуть виготовлятися всі інші ферми. Монтування кроквяних ферм до мауерлату проводиться за допомогою шпильок, скоб і кронштейнів на саморізах, починаючи з крайніх ферм. При цьому між кониками встановлених крайніх ферм, натягується стек гілок рівень, за яким проводиться монтаж інших ферм. Далі проводиться встановлення додаткових ребер жорсткості, вікон і монтування основи безпосередньо для мансардного приміщення.

На наступному етапі робіт з внутрішньої (нижньої) сторони крокв кріпиться шар пароізоляції, між кроквами проводиться укладання утеплювача і поверх утеплювача монтується гідроізоляційний шар. Далі вже можна приступати до монтажу обрешітки. Для м'якої черепиці та металочерепиці використовується суцільна обрешітка, що виготовляється з шпунтованих, оброблених антисептиком дощок (іноді застосовують вологостійку фанеру). Суцільна обрешітка встановлюється на розріджену обрешітку з кроком 30 див. В підсумку виходить подвійна обрешітка. У завершенні монтується покрівельний матеріал (згідно інструкції виробника).

Вибір утеплювача


Выбор утеплителя для мансардной крыши

Щоб приміщення мансардного даху вийшли теплими, використовують такі утеплювачі:

 • пінополістирольні матеріали;
 • мінеральну вату;
 • скловату.

Найбільш кращим для утеплення є використання матеріалів, виготовлених з мінеральної вати, оскільки вони відмінно прилягають до конструкції крокв, завдяки чому не створюються містки холоду, в яких неминуче утворюється конденсат.

Виготовлення мансардного даху є досить складним завданням і якщо у вас недостатньо досвіду, то краще залучити фахівців для виконання даного виду робіт.