Як правильно конопатити зруб


Как правильно конопатить сруб

Всім добре відомо, що пази, що утворюються між колодами зрубу, слід конопатити. Суть подібних робіт полягає в ущільненні щілин, які залишаються між колодами і у кутах зрубу допомогою моху, клоччя або будь-якого іншого ущільнювального матеріалу. В інструкції про те, як правильно конопатити зруб вказується, що ущільнювач повинен виступати з пазів на 3-4 мм з обох боків стіни, що захистить майбутній будинок від продування і дозволить скоротити втрати тепла в морозний період на 5-6%.


Конопачение сруба

Процес конопачения (конопатки) зрубу виглядає наступним чином:

  • Рівномірно розподілений волокнистий матеріал слід накласти впоперек щілини та, скориставшись спеціальним пристосуванням (так званої «конопаткою»), сильними ударами забити його в наявні пази. Для того щоб стіни краще тримали тепло, конопатити їх потрібно як з внутрішньої, так і із зовнішньої сторони зрубу.
  • При організації цих робіт слід враховувати те, що нерівномірний конопачение стін може викликати перекіс зрубу. Ось чому роботи з конопатки проводяться відразу по всьому периметру зрубаного будови; при цьому вінці обробляються послідовно, починаючи з самого нижнього.
  • До конопачению внутрішніх поверхонь стін переходять відразу ж після закінчення обробки стін зовнішніх.

У будівництві використовуються два способи утеплення зрубів, які називаються конопачение в розтяжку і конопатка в набір.

Конопачение в розтяжку


Конопачение в растяжку

Цей спосіб рекомендується використовувати для конопатки наявних в зрубі пазів та щілин невеликого розміру. При заробці щілини пасмо клоччя прикладається до неї і вдавлюється всередину за допомогою ущільнювальної лопатки («конопатки») до тих пір, поки весь простір в пазу не заповниться матеріалом. Після цього верхній шар клоччя ретельно ущільнюють за допомогою спеціальної набірної «конопатки». Потім з клоччя скручується щільний валик, який поміщається в паз між вінцями таким чином, щоб він зчіплювався з виступаючими з паза волокнами і з силою вбивають його.

Зверніть увагу! Валик обов'язково повинен захоплюватися звисаючими з пазів сусідніми пасмами, тому що в противному випадку він може просто випасти з паза.

Конопачение у набір


Конопачение в набор

Цей спосіб утеплення зрубу використовується зазвичай при необхідності закладення великих щілин і широких пазів. При його реалізації з пеньки або клоччя готуються невеликі пасма, потім збираються в клубок для освіти (набору) петлі, яка і забивається в пази в якості ущільнювача. Цілком природно, що товщина набираемой петлі залежить від розмірів наявного паза. Цей шар клоччя ущільнюється спочатку по верхньому зрізу щілини, а вже потім - по нижньому. Всі ці роботи проводяться з використанням спеціальної конопатки-«дорожника».

Інструмент для конопачения


Инструмент для конопачения

Раніше вже зазначалося, що конопатять зруби з допомогою спеціальних інструментів, так званих «конопаток», що виготовляються з металу. Основним інструментом для проведення робіт ущільнювачів є так звана складальна «конопатка», що представляє собою плоску лопатку з лезом шириною близько 100 мм і товщиною близько 5-6 мм. Крім її при проведенні робіт цього класу може використовуватися такий інструмент:

  • крива «конопатка» з шириною леза близько 50-60 мм і товщиною робочої частини 5 мм (використовується для конопатки кутів зрубу);
  • конопатка-«дорожник» з лезом шириною до 170 мм і товщиною близько 8-15 мм з пазом по довжині леза глибиною до 10 мм (застосовується для формування валиків з скручених пасом клоччя). Розрізняють три види «дорожника», які використовуються для роботи з великими, середніми і вузькими швами;
  • разбивной клин шириною до 30-35 мм; використовується для розбивання (оброблення) занадто вузьких пазів, полегшуючи забивання в них клоччя.


Наборная конопатка

Лезо інструмента має бути гладким і злегка затупленим, в іншому випадку воно просто буде рубати ущільнювальний матеріал. Для забивання клоччя металевими «конопатками» можна використовувати будь-який відповідний за вагою молоток.

Рекомендації фахівців


Советы по конопачению

Додаткову допомогу у вирішенні питання «як правильно конопатити зруб» вам нададуть наступні поради:

  • Якщо ви використовуєте в якості ущільнювача мох, то його попередньо треба змочити в спеціальному розчині, що готується з 200 грамів мила і 500 грамів масла, розчинених в одному відрі води. Клоччя перед використанням бажано замочити в будь-якому сильнодействующем дезінфікуючому засобі, що дозволить уберегти її від шкідників.


Пакля

  • Якщо валик, скручений з волокон, недостатньо об'ємний і щільний, необхідно додати до нього пасма з запасів утеплювального матеріалу. Запасна пасмо зачіпляється за звисають зі стіни кінці клоччя і забивається між колодами.
  • При забиванні утеплювача в щілини вінці можна злегка піднімати. При цьому оформлений у вигляді валика утеплювач забивається за допомогою молотка-киянки в утворену щілину.

Повторну конопатку слід проводити через 2 роки після виготовлення зрубу, після того, як останній дасть усадку і між колодами знову утворюються щілини. Виконується вона зазвичай способом «в набір».

Відео

Пропонуємо вам подивитися процес конопатки зрубу на відео.