Як правильно закласти фундамент під будинок


Как заложить фундамент под дом

Фундамент - це основа будь-якого будинку, незалежно від його призначення. Навіть якщо ви вирішили побудувати лише невеликий приватний котедж, ви обов'язково повинні знати, як правильно закласти фундамент під будинок.

Види фундаменту

Якщо уявити, що будинок - це людське тіло, то фундамент будинку буде схожий з нашими ногами, або, якщо говорити більш точно, то зі стопами. Чим більше людина, тим більше у нього зазвичай розмір ноги. Це необхідно для того, щоб людське тіло було більш стійким і краще утримував рівновагу.

Так і при будівництві будівель: будинок високий, багатоповерховий, важкий зажадає більш потужного фундаменту, ніж невеликий котедж. Щоб дотримати цей баланс, було розроблено декілька видів фундаменту:

 • для будівель з цегляними, блоковими, панельними стінами - стрічковий фундамент;


Фундамент ленточный

 • для будинків каркасно-щитових, щитових, дерев'яних (тобто мають не дуже велику вагу) можна вибрати стовпчастий фундамент або фундамент у вигляді монолітної плити,


Столбчатый фундамент

 • там, де грунт не дуже підходить для того, щоб тримати вагу будівель (наприклад, в Північній частині Росії), будинки зводять на пальових фундаментах.


Фундамент свайный

Вибираємо фундамент

Якщо ви вирішили побудувати свій власний міцний і надійний будинок, рекомендуємо вам скористатися наступним планом дій:

 • Візьміть листок паперу (краще в клітинку), лінійку, ручку або олівець і накресліть приблизний поверховий план свого майбутнього будинку. Не забудьте вказати на ньому вікна, сходи, коридори та інші необхідні вам приміщення.
 • Зверніться в місцеву архітектуру при адміністрації поселення і візьміть у них виписку з інженерно-геологічних вишукувань по своїй ділянці. В ній повинні бути зазначені рівень грунтових вод і перелік грунтів, що залягають на вашій ділянці.


План фундамента

 • Зверніться в проектну групу і замовте проект будинку за своїми ескізами та виписки з вишукувань. Зараз за чинним законодавством наявність проекту будівлі не є обов'язковим. Але без проекту ви можете витратити на будівництво свого будинку набагато більше коштів, ніж це було необхідно в дійсності (при наймі робітників і купівлі будматеріалів), а ймовірність того, що надійність і міцність споруджуваного будинку виявиться нижче бажаної, зросте. Висококваліфікований проектувальник повинен запропонувати вам кілька варіантів проекту, з яких ви будете вибирати найбільш оптимальний для себе. Змінюватись може вид фундаменту, матеріал для стін, покрівельне покриття, планування та інші «дрібниці».
 • Запросіть на свою ділянку геодезистів і попросіть їх винести в натуру межі вашої ділянки. До цих кордонів ви і будете надалі «прив'язувати» місце розташування свого будинку у відповідності з обраним вами проектом.


Работа по закладке фундамента

Так як правильно закласти фундамент під будинок самостійно виходить не у всіх, краще скористатися допомогою професіоналів. Найміть бригаду, яка вже кілька років виконує фундаментні роботи і не має нарікань з боку замовників. Віддайте їм копію плану фундаментів і всі інші креслення будівлі, але обов'язково контролюйте якість виконуваних ними робіт. Прислухайтеся до їхніх рекомендацій, однак у разі виникнення спірних питань обов'язково проконсультуйтеся зі своїм проектувальником, перш ніж дати «добро» на відступи від проекту.

Так робити не можна

До такого важливого питання, як зведення фундаменту для власного будинку, слід підходити досить підготовленим. Тому не варто:

 • заливати фундамент так, як це робив сусід (будинку ви будете будувати різні, та й не факт, що сусідський будинок простоїть більше 10-15 років без виникнення тріщин і інших неприємностей);
 • економити на фундаменті, намагаючись зробити його тонше, нижче чи не занадто глибоким (якщо закласти фундамент вище рівня промерзання грунту, взимку лід на землі його просто «підштовхне» вгору разом з усім вашим разваливающимся будинком);
 • будувати без проекту;
 • заливати великий стрічковий фундамент, використовуючи невеликий бетонозмішувач (фундамент повинен бути єдиною монолітною конструкцією, що заливається бетоном строго за технологією і в досить короткі терміни);
 • використовувати для пристрою фундаменту матеріали (наприклад, бетон), що мають марку нижче рекомендованої в проекті (це знизить надалі міцність фундаменту);
 • економити при армуванні фундаменту або використовувати арматуру меншого діаметру, ніж зазначено в проекті (або, в крайньому випадку, рекомендовано будівельниками з найнятої вами бригади).

Невеликий будинок


Небольшой дом

А ось під невеликий дачний будиночок або хозблок зробити стрічковий фундамент можна і самостійно. Але при цьому вам знадобиться допомога ще не менш ніж двох осіб, опалубка, готовий бетон і арматурні каркаси.

 • Траншею під фундамент викопуйте на глибину нижче рівня промерзання (її можна уточнити у місцевій архітектурі) не менш ніж на 50-60 см. Ширина траншеї при цьому повинна бути на 10 см більше товщини майбутніх стін.


Траншеи под фундамент

 • На дно траншеї укладіть пісок шаром в 15-20 см, утрамбуйте його. Потім насипте щебінь шаром такої ж товщини і теж утрамбуйте.
 • Встановіть опалубку, а потім - каркаси з арматури.
 • Залийте бетон.

Для стовпчастого фундаменту траншеї не знадобляться (їх замінять вертикальні поодинокі шурфи). Всі «стовпчики» зверху з'єднуються в єдину конструкцію за допомогою монолітного ростверку.