Як зробити заземлювальний пристрій

17.01.2021
3 106
Admin

Как сделать контур заземления

  1. Облаштування заземлювальної шини

При облаштуванні системи заземлення в своєму заміському будинку в якості заземлювача ви можете використовувати одну з наведених нижче природних металевих конструкцій:

  • залізобетонні палі будь-якого виду;
  • металеві труби або рейки;
  • інші заглиблені елементи будівельних конструкцій.

У разі відсутності поблизу від будинку чого-небудь подібного вам доведеться виготовити заземлювач самостійно.

Для підготовки заземлюючого пристрою своїми руками потрібно виготовити три сталевих електрода довільного профілю; причому ці електроди слід вбити або вкопати в землю таким чином, щоб отримати контур, що нагадує правильний трикутник, сторони має довжиною близько 1,2 метра.

Ефективність роботи цієї саморобної конструкції буде залежати лише від площі поперечного перерізу використовуваних при її складанні електродів. Якщо ви виберете в якості електрода звичайну сталеву трубу, то діаметр його повинен бути не менше 30 мм, а її стінки повинні мати товщину не менше 3,5 мм

У разі використання електродів довільного профілю площа перерізу останніх повинна становити величину не менше 150 мм2, а їх довжина - не менше двох метрів. Перед розміщенням електродів в грунт вам необхідно буде заздалегідь підготувати місце під отриману конструкцію.

Для цього вам слід прокопати три неглибокі поздовжні канавки завглибшки 0,5 метра, мають форму рівностороннього трикутника зі сторонами близько 1,2 метра, а потім забити по кутах трикутника з допомогою кувалди три приготованих раніше і добре загострених електрода. Після цього потрібно з'єднати між собою вбиті електроди за допомогою спеціального провідника зі сталі з профілю перетином не менше 50 мм2.

В крайньому випадку, можна використовувати для цих цілей звичайну сталеву смугу перетином 40 мм х 4мм.

Схема заземляющего устройства

Всі металеві частини отриманої конструкції (входить в так званий контур заземлення) обов'язково зварюються між собою (у виняткових випадках може бути використано болтове з'єднання).

Після завершення всіх цих процедур необхідно протягнути сталеву смугу раніше обраного перерізу до місця передбачуваного введення шини заземлювача в житлову зону будинку; при цьому бажано підвести її ближче до ввідно-розподільного пристрою (ВРП). На кінці такої шини слід приварити стандартний болт розміром М8, який знадобиться вам для з'єднання цієї шини з заземлюючим провідником, підключеним одним кінцем до ВРУ.

Другий кінець цього провідника (виготовленого, до речі, з мідного проводу перерізом 6мм2) потрібно пропустити крізь отвір в стіні і закріпити на приварені раніше болте. І тільки починаючи від сформованої в електричному щитку (ВРУ) головної заземлювальної шини (ГЗШ) захисне заземлення може бути розведено по всьому будинку разом з робочою електропроводкою.

Опір всього заземлюючого пристрою в цілому не повинно бути більше 4 - 30 Ом.

Облаштування заземлювальної шини

Схема заземления дома

Пояснення до малюнку:

  1. Побутовий водонагрівач.
  2. Заземлювач для блискавкозахисту.
  3. Труби каналізації, водопроводу і газу.
  4. Головна заземляюча шина.
  5. Заземлювач (арматура фундаменту).

При практичному вирішенні питання про те, як зробити заземлювальний пристрій в зоні розміщення навантажень кінцевого споживача застосовується, як правило, метод розщеплення подводимого до того чи іншого будовою РЕN-провідника на нульовий робочий (N) і захисний нульовий (PE) провідники.

Зазначене розщеплення проводиться зазвичай в розподільній шафі (ВРУ) на спеціальній шині, яку прийнято називати головною заземлюючою шиною (ГЗШ).

Крім підходящих з повітряної лінії PEN-провідників сюди ж підводиться і підготовлений вами раніше заземлюючий провідник від конструкції заземлювача (які називалися в старій редакції ПУЕ контуром заземлення).

Саме таким чином і організовується в наші дні повторне заземлення на стороні споживача.

Після цього, з влаштованої штучним способом головної заземлювальної шини (ГЗШ) ви можете зробити розводку окремої нульовою захисної шини (РЕ) і нульового робочого провідника (N) по всьому будинку.

Діючі в даний час правила пристрою електроустановок (ПУЕ) містять спеціальні зауваження щодо організації на стороні споживача повторного заземлення (ці вимоги поширюються на промислові мережі, в яких включення навантажень організується за схемою з глухозаземленою нейтраллю). Таке включення забезпечує збереження захисних функцій всієї системи заземлення в цілому при випадковому обриві PEN провідника на підвідної повітряної лінії.

Слід особливо відзначити той факт, що в будинках міської забудови робити розщеплення на вашому квартирному щитку шляхом організації повторного заземлення не допускається.

Читайте також

Вам також може бути цікаво