Більшості власників власного житла не раз доводилося стикатися з проблемою капітального ремонту або повної заміни діючої каналізаційної системи. Саме цим пояснюється наше бажання більш детально ознайомити вас з тим, як з'єднувати чавунні труби з пластиковими заготовками.
Необхідність в стикуванні каналізаційних труб, виготовлених з різнорідних матеріалів, що виникає, як правило, у наступних ситуаціях:
- при зведенні власного житла (при розведенні внутрішніх магістралей і стикування їх з подводимыми до забудови мережами водопостачання і каналізації);
- у разі проведення планового капітального ремонту з частковою заміною старих зношених і проржавілих труб на сучасні вироби з поліпропілену або металопластику;
- при установці або планової заміни приладів обліку води витрачається, коли зчленування засувки чавунної з фрагментом поліпропіленової труби може бути оформлено у вигляді фланцевого з'єднання.
Крім того, об'єднання каналізаційних каналів із пластика та чавуну може проводитися з міркувань економії, коли для підключення до вже встановленого чавунного стояка використовується розведення з пластикових труб. До цього ж розряду робіт може бути віднесено і нарощування чинного чавунного трубопроводу.
Підготовчі роботи
В першу чергу вам слід чітко визначитися з тим, де саме ви будете проводити заміну труб (з подальшою їх стикуванням) і вибрати потрібні заготовки. Для з'єднання з каналізаційними чавунними трубами вам будуть потрібні заготовки на 50 мм, а при роботі зі стояком - заготовки труб з робочим діаметром до 110 мм
Для успішного проведення стикувальних робіт вам потрібно буде приготувати наступні матеріали і підручні інструменти:
- пластикові трубні заготовки необхідного типорозміру;
- молоток з дерев'яною або гумовою насадкою;
- спеціальний інструмент для нарізки заготовок («болгарка» або ножівка по металу);
- ключі розвідні;
- стрічка тефлонова або клоччя;
- готові перехідники, за допомогою яких ви зможете оформити потрібне з'єднання.
Що стосується стикувальних елементів, які використовуються для з'єднання труб з різнорідних матеріалів, то їх вибір в даний час досить великий. При підборі відповідного варіанту стикування ви можете скористатися наявними у продажу перехідними елементами потрібного вам виду (муфтами, фітингами тощо).
Крім того, в будь-якому спеціалізованому магазині ви зможете придбати відповідні за розміром і конфігурації манжети і гофровані перехідники, а також спеціальні ущільнювачі, за допомогою яких потрібне з'єднання встановлюється в так званому «економ - варіант».
Ті ж, хто володіє достатніми засобами, можуть скористатися фітингами зі спеціальним захистом від ослаблення різьбового з'єднання або ж елементами, що дозволяють виробляти односторонню опресовування контакту.
Облаштування муфтового (фитингового) стикувального з'єднання
Формування муфтового або фитингового з'єднання чавунних і пластикових ділянок каналізації проводиться, як правило, за такою схемою:
- В першу чергу вам необхідно буде демонтувати стару муфту чавунного зливу (або ж повністю вирізати за допомогою «болгарки» весь замінний ділянку трубопроводу).
- Потім на стыкуемом ділянці пластикової труби відомими способами нарізається зовнішня різьба.
- Після цього очищена від бруду різьблення ущільнюється за допомогою стрічки ФУМ і змащується силіконом, після чого на неї вручну навертається підготовлений заздалегідь фітінг.
Остаточне затягування фитингового з'єднання найкраще робити по закінченні монтажу всього з'єднувального вузла (при контрольній перевірці трубопроводу на наявність протікань).
- Із зворотного боку муфтового перехідника формується типове розтрубне з'єднання.
При монтажі стикувальних або перехідних вузлів в опалювальних мережах (чи в мережах гарячого водопостачання) необхідно використовувати спеціальні перехідні муфти, у комплект яких входять також і ущільнювальні кільця. В якості варіанту подібного з'єднання можуть використовуватися спеціальні роз'ємні латунні муфти з вкладкою з ПВХ.
Формування з'єднання з чавунним розтрубом
Спрощений варіант стикування пластикових трубних заготовок з чавунною горловиною (розтрубом) передбачає використання гумових манжет і гофрованих перехідних елементів у поєднанні зі спеціальними прийомами ущільнення місця їх з'єднання.
При його реалізації манжета або гофрована трубка просто натягується на розтруб, а отриманий при цьому зазор заповнюється спеціальним розширюється цементним розчином або ж просмоленим пасмом.
Поверхню пластикової відповідної заготовки по всій довжині формованого контакту після її очищення розчинником обробляється спеціальним клеєм і обсипається дрібним піском. Лише після такої підготовки на неї можна буде натягнути стикувальну манжету або гофрований перехідник.
Фахівці з великим досвідом сантехнічних робіт радять вам не економити на матеріалах. Вони вважають, що використання цементу для зчленування пластикових фрагментів трубопроводу з чавунним розтрубом, може розглядатися як вимушений захід, не розрахована на тривалу експлуатацію всієї системи.
Пояснюють вони це наступними причинами:
- Так як з'єднання чавунних труб з пластиковими заготовками у разі застосування зазначеного прийому не гарантує їх жорсткої фіксації, то з-за неминучих деформацій з'єднувальний вузол буде працювати в режимі постійних навантажень і почне руйнуватися з часом.
- Крім того, не слід забувати і про ефект теплового розширення виробів з пластикових матеріалів, також приводить до поступового руйнування встановленого вами з'єднання.
Відео
Пропонуємо вам подивитися, як можна виконати підмотку різьбових з'єднань. Ця інформація обов'язково стане в нагоді вам в роботі.