Як зварювати труби електрозварюванням

17.01.2021
4 169
Admin

Как сварить трубы электросваркой

 1. Підготовка стиків і вибір способу зварювання
 2. Зварювання простих (неповоротних) стиків
 3. Контроль якості та безпеку робіт
 4. Поради фахівців
 5. Відео

Ручне електрозварювання є найвідомішим способом монтажу труб, який при зовнішній своїй простоті вимагає не лише ретельного підходу до виробництва робіт, але і точного дотримання техніки їх виконання. Відразу ж відзначимо, що перед тим, як зварювати труби електрозварюванням, необхідно ретельно підготувати їх стики до майбутньої зварюванні.

Підготовка стиків і вибір способу зварювання

Підготовка трубних стиків до зварювання проводиться шляхом простої механічної обробки останніх. В особливих випадках для обробки кромок використовується той або інший абразивний інструмент. Після обробки стику на його краях не повинно залишатися жодних задирок і гострих кутів, які повинні бути видалені з допомогою рашпіля або абразивного круга.

Ручне електрозварювання трубних виробів може проводитися наступними відомими способами:

 • дугове зварювання з використанням так званих покритих електродів;
 • аргонодугове зварювання, що передбачає застосування електродів неплавящегося типу.

Выбор способа сварки

В даній статті нами буде розглянуто перший з цих способів (як більш простий), що застосовується зазвичай для зварювання вуглецевих сталей. Перед початком роботи вам, перш за все, потрібно буде визначитися з режимами зварювання, які передбачають вибір наступного набору параметрів:

 • рід струму (постійний, змінний»), вибір якого визначається товщиною стінок зварюваних труб, а також маркою сталі і типом використовуваних при цьому електродів;
 • величина робочого струму, що залежить від товщини використовуваних електродів. Його значення в амперах ви зможете визначити, помноживши діаметр електрода на 35;
 • оптимальний розмір дуги (її довжина), значення якої може змінюватись від половини товщини електрода до повного його діаметра плюс одиниця;
 • темп «ведення» дуги вибирається, як правило, виходячи з розмірів зварювального шва.

Зведені таблиці значень і взаємозалежностей всіх зазначених параметрів наводяться сьогодні у багатьох джерелах в Інтернет, так що розібратися з цим питанням більш детально вам не складе особливої праці.

Зварювання простих (неповоротних) стиків

Сварка неповоротных стыков

Вертикальні прості (або неповоротні) стики варяться, як правило, у два заходи. При цьому коло стику з допомогою умовного вертикального відрізка ділиться подумки на дві половинки. Зварювання кожної з цих умовних півкіл слід починати з верхнього (стельового) положення, а потім плавно «вести» дугу через так званий горизонтальний ділянку у напрямку до нижнього сектору.

Кожен із зазначених ділянок слід варити з використанням короткої дуги, довжина якої становить величину, відповідну полудиаметру електрода. Величина перекриття отриманих швів (або «замку») визначається діаметром труби і може змінюватись в межах від 20 до 40 мм.

Контроль якості та безпеку робіт

Контроль качества сварки

Самим простим і природним способом контролю якості зварювального шва є його візуальний огляд, в ході якого ви зможете виявити не тільки наявність пропалів, тріщин або подрєзов, але і виявити не повністю проварені ділянки.

Перед оглядом підлягають контролю швів останні повинні бути ретельно очищені від шлаків, що утворилися в процесі зварювання. Контроль геометричних розмірів швів проводиться за стандартними процедурами з використанням щупів, шаблонів та інших вимірювальних засобів.

Обов'язковим організаційним умовою робіт подібного класу є дотримання вимог техніки безпеки, розпорядчих певний порядок їх проведення. Виконання всіх цих вимог дозволить вам уникнути ураження електрострумом, а також виключить ймовірність опіків від частинок розплаву і ураження очей зварювальним випромінюванням.

Безопасность работы при сварке

Для захисту від усіх цих вражаючих факторів вам необхідно:

 • переконатися в надійності ізоляції металевих частин зварювального обладнання;
 • організувати заземлення корпусу допоміжних електричних приладів (джерел живлення);
 • використовувати тільки добре просушену спецодяг;
 • при зварюванні використовувати захисний щиток, що повністю закриває обличчя оператора.

Поради фахівців

Советы профессиональных сварщиков

Перед тим, як зварювати труби електрозварюванням фахівці радять вам підготувати спеціальну оснастку, яка підвищує зручність і якість проведених робіт. Для труб невеликого діаметра (до 10 см) зі стінками товщиною від 2 до 10 мм подібна оснастка може використовуватися наступним чином:

 • Труби закріплюються в спеціальних пристосуваннях (типу обхватывающего обруча), а потім прихватываются в одній або більше точках стику.
 • При одиночному прихвате стики обварюються цілком, починаючи з протилежній по відношенню до нього боку.
 • При товщині трубних стінок менше 3 мм прихватки робиться за допомогою електрода 2,5 мм.

Для стиків трубних виробів зі стінками товщиною більше 4 мм зварювання має проводитися в два валика, причому другий шов повинен наноситися в зустрічному напрямку (по відношенню до першого).

Відео

Якщо ви хочете докладніше вивчити технологію зварювання, радимо вам переглянути ці відеоролики.

Читайте також: