Як вибрати мембранний бак


Как выбрать мембранный бак

З-за перепаду тиску у водопроводі вся система безперебійної подачі води в приватному будинку може вийти з ладу. Для мінімізації такого результату використовуються розширювальні (мембранні) баки. Такі системи виробляються різних розмірів та експлуатаційних якостей, і перед тим як вибрати мембранний бак, потрібно розібратися в їх класифікації та функціональності.

Як працює мембранний бак


Как работает мембранный бак

В мембранному баку розташована діафрагма, вона поділяє його на дві частини. В одній половині міститься повітря, який знаходиться під надлишковим тиском. Друга призначена для вступу надлишок теплоносія з системи. При роботі і нагріванні теплоносій збільшується в об'ємі, і його надлишки надходять в бак. Повітряна подушка, в свою чергу, стискається, і частина рідини заповнює бак.

Охолодження теплоносія супроводжується втратою об'єму. Коли він знизиться до певного рівня, повітря з мембранного бака повертає частину теплоносія в систему, не даючи впасти їй нижче критичної позначки, при якій можливі збої в системі.

Різновиди мембранних баків


Разновидности мембранных баков

Виробляються розширювальні баки зі звичайної сталі або нержавіючої. За обсягом вони бувають від 25 до 50 літрів.

Зверніть увагу! Обсяг бака, який підійде для вашої системи, розраховується виходячи з протяжності магістралі труб простягнутих від місця з'єднання стояка.

Мембрани бака можуть бути незмінні або змінні.

Змінні мембрани


Сменные мембраны

Фланцеві баки, які мають в своїй конструкції змінні мембрани, виготовляють двох видів: вертикальні та горизонтальні. Головна особливість їх конструкції полягає в тому, що рідина (теплоносій) знаходиться в центрі мембрани і не контактує з внутрішньою поверхнею. Тому внутрішня частина такого мембранного бака не потребує додаткової обробки спеціальними антикорозійними покриттями, а мембрана легко змінюється через фланець, прикручений декількома болтами.

Незмінні мембрани

Така мембрана жорстко прикріплена всередині бака по всьому периметру. Внутрішні стінки покриті епоксидною фарбою, яка захищає бак від корозії. У вихідному положенні мембрана повністю притиснута повітрям до поверхні всередині бака. При нагріванні теплоносія збільшується його обсяг, і він під тиском вичавлюється в розширювальний бак, віджимаючи в бік мембрану.

Зверніть увагу! Недолік такої конструкції полягає в неможливості заміни мембрани, але при правильній експлуатації вони служать тривалий час.

Відкритий або закритий бак?


Бак открытого типа

Для надійної компенсації температурних розширень в системі опалення до недавнього часу використовувалися розширювальні баки відкритого типу, вони мали ряд недоліків.

  • Відкрита система, з-за цього може відбутися його насичення повітрям, і виникнуть проблеми з циркуляцією по системі.
  • Шум в трубопроводі і насосах.
  • Випаровування теплоносія.
  • Відкритий бак можна встановлювати тільки верхній точці, для безперебійної роботи системи.

Баки закритого типу (мембранні) позбавлені всіх недоліків, а робоча рідина (теплоносій) захищений від контакту з повітрям високоміцної мембраною.

Отже, що потрібно врахувати при виборі мембранного бака.

Мембрана

Це один з головних елементів, від неї залежить якість роботи, а саме призначення самої системи й визначає правильний вибір мембрани. Баки для водопостачання та опалення візуально дуже схожі, тому недобросовісні продавці часто цим користуються і продають замість гідроакумулятора, бак опалення. А адже від правильного вибору мембрани на 95% залежить якість роботи всієї системи.


Критерии выбора бака

Головним критерієм вибору мембрани для бака, який буде працювати в системі опалення, вважається стійкість матеріалу до температури і довговічність. В системі опалення будинку або дачі розширення рідини при нагріванні відбувається повільно, а значить, і навантаження на неї буде незначною. Але ось робоча температура теплоносія може доходити до 90 °С, тому матеріал, з якого зроблена мембрана, повинен мати високі характеристики зносу.

В системі холодного водопостачання на мембрану не виявляється ніякого температурного тиску. Головний критерій - це еластичність матеріалу, тому що при частому навантаженні системи вона може включатися до 15 разів за годину. Отже, мембрана повинна бути зроблена з еластичного матеріалу.

Зверніть увагу! У разі використання бака для резервування води, мембрана повинна бути максимально еластичною. Якщо мембранний бак використовується для питного водопроводу, то в складі матеріалу мембрани не повинні бути присутніми хімічні речовини.

Робочі параметри


Рабочие параметры

Для вибору мембранного бака найбільшу інформацію містять максимальний тиск та робоча температура. Як запевняють виробники, в сучасних баках закритого типу вона може становити до 110 градусів. А пікове значення тиску в опалювальних бачках становить 8-10 бар.

Як розрахувати обсяг


Как рассчитать объем

При нагріванні теплоносія на 10 градусів об'єм рідини збільшується на 0,3%. Це означає, що коли температура підніметься до +70°С, повний обсяг буде дорівнює приблизно 103%. Точно розрахувати необхідний обсяг бака можна за формулою, яка повинна бути у продавця магазину.