Яким повинен бути нахил каналізації


Каким должен быть уклон канализации

Успішна робота побутових каналізаційних систем, що монтуються в сучасних житлових будівлях, можлива лише при наявності невеликого кута нахилу зливних труб по відношенню до лінії горизонту.

І взагалі, те, яким повинен бути нахил каналізації багато в чому визначає саму можливість нормальної експлуатації системи, що працює за принципом самопливу. При цьому неправильний вибір величини ухилу труб призводить, як правило, до часткового непроходження стічних рідин і, як наслідок, - до утворення засмічення до діючої водопровідної системи.

Вибір правильного нахилу

Деякі починаючі користувачі намагаються вибрати ухил стоку, максимально можливий для існуючих умов експлуатації, розраховуючи на те, що при великій величині цього показника нечистоти будуть зливатися швидше.

Але подібний підхід є помилковим і нерідко призводить до сумних наслідків.

Зверніть увагу! При занадто великому ухилі труб може відбутися їх заливання і зрив водяних запорів у сифонных системах. При цьому повітря з зливної системи проникає безпосередньо в житлове приміщення, що є неприпустимим для нормальних умов проживання.

Таким чином, великий кут ухилу прокладки трубопроводу так само поганий, як і малий.


Максимальный и минимальный уклон

Розрахунок нахилу

Основною проблемою, з якою доводиться стикатися всім новачкам при прокладці трубопроводу, є незручність оцінки кута нахилу, що виражається у десятих долях градуса. Для того щоб вам стало більш зрозуміло таке вираз, розглянемо на прикладі, що означають наведені в усіх будівельних довідниках цифри.

Те, що вказується у вигляді десяткового дробу означає співвідношення перепаду висот кінця і початку трубопроводу (зниження) до загальної довжини труби. Таким чином, якщо довжину каналізаційної труби, виражену в метрах, помножити на величину ухилу, то вийде сумарний перепад висот по всій її протяжності (різниця між найвищою і найнижчою точками трубопроводу).

Так, при загальній довжині трубопроводу 5,6 метра, наприклад, і заданому ухилі 0,07 ви отримаєте різницю між початковою і кінцевою точкою в 39 див.


Уклон в зависимости от диаметра труб

Наповненість труби

При укладанні каналізаційної системи, крім усього іншого, повинен враховуватись так званий коефіцієнт наповненості труби, який вказує на співвідношення рівня води в ній до її діаметру. Для обчислення цього показника повинна бути використана наступна формула:

До = H/D, причому H - це висота рівня води, а D - діаметр самої труби.

Для склопластикових труб, що мають більш гладку поверхню, коефіцієнт наповненості має значення 0,5, а для більш жорстких трубопроводів з азбесту або металу величина цього показника становить близько 0,6.


Расчет наполненности трубы

Зазначені значення коефіцієнтів наповненості забезпечують необхідну швидкість просування стоків по трубопроводу, що виключає можливість осідання на стінках труб частинок бруду, що знаходяться в зваженому стані.

Слід зазначити, що значення мінімального ухилу зливного трубопроводу, що монтується в житлових приміщеннях, залежить від діаметра входять в нього труб каналізації. У відповідності з будівельними нормами для 50-міліметрових труб, наприклад, він повинен бути не менше 0,03 (3 див. на метр довжини водопроводу).

Оскільки підлоги в сучасній квартирі не можуть братися в якості орієнтира горизонтальності - для визначення точного значення кута нахилу трубопроводу використовуються будівельні рівні того чи іншого виду.

Зовнішня каналізація

Дані про те, яким повинен бути нахил каналізації при зовнішньому її розміщення вказуються зазвичай у відповідних будівельних нормативах. Використовуються для прокладки труби зовнішньої каналізації мають при цьому, як правило, більший діаметр.


Уклон наружной канализации

Труби з діаметром більшого розміру можуть використовуватися і в так званих особливих умовах, під якими розуміється ситуація, коли при монтажі трубопроводу виникають вперті перешкоди, що заважають отриманню потрібного рівня зниження (ухилу).

Професіонали нерідко використовують і таке поняття, як граничне значення величини ухилу, що дорівнює 0,15. При такому коефіцієнті зниження (більше 15 сантиметрів на метр довжини труби), система буде функціонувати на «межі». При цьому бруд буде постійно накопичуватися на стінках трубопроводу, оскільки стікає з великою швидкістю вода не встигає змивати нечистоти.

Зверніть увагу! При проведенні всіх цих розрахунків повинен враховуватися і такий показник каналізаційної системи, як величина навантаження на неї.

Так, наприклад, при підготовці стоку для умивальника ухил може вибиратися на ваш розсуд, т. к. забивання труб грязьовими відходами в цьому випадку малоймовірна.