Який ухил каналізаційної труби повинен бути


Какой уклон канализационной трубы должен быть

Монтуючи самостійно каналізацію в будинку або квартирі, не обійдіть своєю увагою питання, який ухил каналізаційної труби повинен бути, щоб у вас не виникало потім неприємних проблем.

Звичайно, ви знаєте, що в домашніх умовах всі каналізаційні стоки течуть самопливом, тобто рухаються вниз під дією сили тяжіння. Тому на перший погляд створюється враження, що чим більше ухил, тим краще він впорається з поставленим завданням.

Однак це не так. Згадайте, що каналізаційні стоки складаються не тільки з однієї рідини. І при великому ухилі вона першою спрямується «на вихід», а більш щільні частинки просто налипнут на стіни труби, поступово створюючи перешкоди для наступних каналізаційних стоків, поточних по цій трубі.


Канализационная труба в туалете

Крім того, ви отримуєте додаткову проблему - каналізаційні труби починають займати занадто багато місця біля стіни по її висоті, а їх вам, швидше за все, пізніше захочеться заховати в короб, щоб вони виглядали більш естетично.

Якщо ж зробити ухил менше необхідного, то вміст каналізаційних стоків буде залишатися в трубах, поступово просочуючись через місця їх стиків, як у вигляді рідини, так і у вигляді неприємних запахів. У такій ситуації вам вдасться позбавитися від проблеми тільки одним способом - збільшивши нахил.

Оптимальний ухил

Оптимальним на каналізації вважається ухил, що перевищує мінімальне його значення на 15-25 %. Тому в довідниках зазвичай вказується саме мінімальне, а не оптимальне його значення.

Однак мінімальне значення ухилу залежить від діаметра каналізаційної труби, яку ви збираєтеся використовувати в своєму будинку або квартирі. І чим товще труба, тим менше їй потрібний ухил:


Оптимальный уклон трубы

Невелика плутанина виникає, коли людина, яка не є будівельником, починає розбиратися в значенні мінімального ухилу, який позначається десятковим дробом (наприклад, значення 0,03). Найчастіше такі цифри починають плутати з градусами.

Зверніть увагу! Значення ухилу - це значення висоти, на яку повинен бути піднятий нижній край труби від рівня поверхні підлоги (або землі) при її довжині в 1 метр.


Значение уклона трубы

Припустимо, ви вирішили прокласти каналізаційну трубу D 110 мм і довжиною 3 метри. Значить, ухил для такої труби має бути не менше значення 0,02; це означає, що різниця висот двох кінців вашої труби складе 2 см х 3 метри = 6 сантиметрів.

Оптимальний ухил в цьому випадку буде складати 6 см х 20% = 7,2 див.

Формула розрахунку

Якщо немає бажання користуватися усередненими значеннями, щоб визначити, який ухил каналізаційної труби повинен бути, можете підрахувати його за формулою:

Ухил = H/D, де:

  • буква H - це висота рівня води в трубі;
  • буква D - діаметр це обраної вами труби.

Значення H вибирають наступним чином:

  • якщо Н=0, то труба порожня;
  • якщо Н=1, то вона повністю заповнена рідиною.

Проте оптимальним значенням для заповнювання каналізаційної труби, що дозволяє стоку працювати нормально, вважається М від 0,5 (для труб, що мають гладку внутрішню поверхню) до 0, 6 (для труб зі злегка шорсткою поверхнею).

Створенний в розрахунку ухил труби дозволяє підтримувати в ній постійну швидкість руху каналізаційних стоків на рівні в межах від 0,7 до 0,8 метрів в секунду, при якій не відбувається сильного осідання на стінках труби твердих частинок.

Відміряємо необхідний ухил


Определяем необходимый уклон

Визначивши, з яким нахилом вам необхідно зафіксувати каналізаційну трубу в будинку або квартирі, необхідно перейти від теорії до практики. Збирати систему каналізації слід, рухаючись від самого нижнього стику труби (наприклад, в квартирі це буде стик з стояком, що йде через всі поверхи багатоквартирного будинку, а у власному будинку - вивід через стіну будинку у двір) до сантехнічних приладів.

Зверніть увагу! Вимірювати необхідний ухил треба не від рівня підлоги (вони, на жаль, не завжди бувають строго горизонтальними), а користуючись будівельним рівнем.

Так як в домашній каналізаційної системи зазвичай використовуються труби різних діаметрів, то в принципі можна вивести загальне оптимальне значення ухилу для них. Це дозволить виконати розводку труб більш акуратно.


Держатель труб

В процесі виконання робіт для дотримання необхідного ухилу можна підкладати під труби дерев'яні бруски. Пізніше всі труби слід закріпити до стін або підлоги за допомогою спеціальних утримувачів, які можна купити в будь-якому господарсько-будівельному магазині. Коштують такі кріплення не дуже дорого, але зверніть увагу, що вони мають строге ділення по діаметрам труб, для яких призначені.

А це рекомендації щодо мінімального ухилу каналізаційних труб у квартирі:


Минимальный уклон канализационной трубы в квартире