Кам'янка для лазні своїми руками


Каменка для бани своими руками

Перед організацією і проведенням робіт по спорудженню кам'янки для лазні вам, перш за все, слід ознайомитися з основними вимогами, які пред'являються в даний час до конструкцій цього типу. Докладне вивчення інформації по різним способам виготовлення печей, широко представленої сьогодні в Інтернеті, дозволить вам відшукати правильний варіант відповіді на непростий, здавалося б, питання про те, як зробити кам'янку своїми руками.

Відразу зазначимо, що облаштування печі для лазні, що виготовляється повністю з цегли, відноситься до досить дорогим заходів і вимагає обов'язкового залучення фахівця високої кваліфікації. В той же час всі процедури виготовлення стандартних металевих печей-кам'янок досить прості і можуть бути проведені власними силами.

Спробуємо сформулювати найбільш загальні вимоги, що пред'являються до печей - каменкам в ході їх проектування.

  • ємності або баки під гарячу воду вибираються, як правило, з розрахунку витрати 8-10 літрів на одну людину;
  • сама піч - кам'янка для лазні не повинна розташовуватися поблизу від стін парилки; для рівномірного розподілу тепла в приміщенні слід передбачити відступи від стін на відстані близько 35-40 см;
  • для поліпшення тепловіддачі в кам'янку можна укладати (в якості добавки до каменів) невеликі чавунні «чушки».
  • бак або котел кам'янки закріплюються зазвичай на обв'язці з цегельної кладки, але можливий і варіант використання в якості опор окремих цегляних стовпчиків;
  • у будь кам'янці на висоті близько 1,7 - 2 м. повинна встановлюватися спеціальна засувка;
  • для збільшення швидкості нагріву води між цегляною кладкою і котлом повинно передбачатися вільний простір (близько 60 мм);

Крім наведених вище рекомендацій необхідно враховувати і ряд спеціальних вимог, що пред'являються до конкретних типів будівель. Якщо споруджувану конструкцію планується встановити в будівництві невеликого розміру, то вона не повинна займати занадто багато місця. У той же час, вона повинна забезпечити отримання достатньої кількості тепла, необхідного для прогріву простору парилки за короткий термін, а також нагріти необхідний обсяг води, який буде достатній для миття всієї родини.

Конструкція кам'янки

Підготовку заходів по спорудженню кам'янки для лазні своїми руками слід почати з виготовлення креслярської схеми, в якій намічаються зразкові габарити конструкції і визначаються основні пропорції всіх її частин. Наявність цього креслення допоможе вам точніше розрахувати необхідну для проведення робіт кількість цегли, розміри профільних відрізків сталевого корпусу, а також розміри основних вузлів водогрійного бачка.

В якості прикладу нижче наводиться один із таких креслень (які, до речі, викладаються сьогодні в Інтернеті у великій кількості).

Схема печі-кам'янки

1 - зовнішня цегляна кладка; 2 - остов печі; 3 - цегляна кладка внутрішня; 4 - дротяні скріпи; 5 - водогрійний бак; 6 - димова труба; 7 - нагрівальні каміння; 8 - паровий люк; 9 - огороджувальна решітка; 10 - планка; 11 - топкові дверцята; 12 - дверцята для піддувала; 13 - опорний металевий лист.


Схема печи каменки

Наведена тут схема відповідає категорії печей з постійним нагрівом, тобто така піч для лазні топиться прямо під час проведення всіх банно-мийних процедур. Тим не менш, саме таку схему відносять до сімейного варіанту печей-кам'янок, оскільки їх виготовлення обходиться, як правило, без великих витрат. У той же самий час в експлуатації ці печі досить невибагливі і дозволяють паритися всією сім'єю відразу.

Особливості конструкції


Особенности конструкции

Металевий остов печі-кам'янки виконується, як правило, із сталевого листа товщиною 5 мм Зверху на кам'янку встановлюється водонагрівальний бак ємністю близько 50-70 л. Дно бака рекомендується зміцнювати подвійним сталевим листом.

Конструкція печі-кам'янки для лазні передбачає поділ її внутрішнього робочого простору на три зони:

  • нижня зона - так звана «топка з піддувалом»;
  • середня частина - кам'янка зі спеціальним отвором (віконцем) для виходу пари;
  • верхня зона - водогрійний бак, обогревающийся теплом, що надходять від димової труби.

У зимовий час року печі подібної конструкції здатні прогріти парилку обсягом 9-10 м3 буквально за пару годин, при цьому камені можуть нагріватися до температури близько 300-400про С.

При цьому для всіх миються у такій лазні ризик отруєння чадним газом зведений до мінімуму.

На наш погляд, розглянутий тип печі-кам'янки є найбільш прийнятним варіантом облаштування парильного відділення в лазні своїми руками, здатним не тільки вберегти ваш сімейний бюджет від зайвих потрясінь, але і дозволяє домогтися прекрасних практичних результатів.

Роман Сафонов 29.05.14 19:26
Без хорошої кам'янки лазня не лазня. Спека взагалі не буде ніякого. Так що саме на неї варто звернути свою увагу і тоді лазня вийде годна.

Статті по темі