Хто ж не любить на свіжому повітрі поласувати свіжо приготованим на відкритому вогні м'ясом або рибою? Це не тільки корисно для здоров'я, але і створює гарний настрій, покращує самопочуття. А вже якщо зібратися всією сім'єю та ще з друзями... Тут точно не обійтися без такогошашлыка. Щоб без проблем влаштовувати такі свята «душі і тіла» на дачі або на території заміського будинку, добре мати мурований мангал, який буде не тільки необхідний і корисний в таких випадках, але і прикрасить садибу.
Як же здійснити свою мрію і побудувати кам'яний мангал своїми руками? Насправді, це не так складно, як може показатися на перший погляд.
Початкові приготування
Для початку потрібно визначитися, який саме мангал хотілося б зробити: круглої або прямокутної форми, невеликої або досить об'ємний, з прибудованою обробній поверхнею чи ні. Щоб вирішити всі ці питання, потрібно попередньо оглянути ділянку і вибрати підходяще місце для розміщення бажаного об'єкта. Адже його розміри будуть визначатися, виходячи з цього.
Найбільш відповідною зоною розміщення мангалу буде ділянку поблизу штучного водоймища, поруч з альтанкою, альпійською гіркою - він добре впишеться в такий ландшафт і тільки поліпшить його вигляд. Необхідно врахувати і «розу вітрів» в цілях пожежної безпеки та стан ґрунту.
До початку роботи треба зробити креслення майбутньої будови: це допоможе не тільки спроектувати його, але і розрахувати, скільки потрібно витратних матеріалів.
Фундамент
Ось тепер можна приступати до самого будівництва. Тільки, якщо планується пристроювати обробну поверхню, необхідно попередньо прокласти водопровід - це буде додатковою зручністю. Звичайно, якщо є така можливість. Отже, в першу чергу необхідно закласти фундамент, щоб мангал не розвалився, не рушив з місця в періоди перепаду температури. Для цього риється невеликий котлован, за розміром трохи ширше майбутнього мангала (кожна сторона приблизно на двадцять см). Туди засипається пісок і щебінь, які, поливаючи водою, потрібно ретельно утрамбувати. Потім встановлюється опалубка з дощок, всередину укладається армуючий пояс для більшої міцності (можна використовувати сталеву сітку або дріт) і заливається бетоном: сумішшю цементу, піску і води. У неї можна додати щебінь або шматки старої цегли. Все це повинно постояти 5-6 днів, щоб добре закріпилася. Зверху укладається руберойд або який-небудь інший гідроізоляційний матеріал.
Викладаємо цоколь
Викладати цегельну кладку слід заздалегідь розміченій поверхні, використовуючи будівельний рівень, щоб все було рівно і красиво. Для міцності в кутах можна використовувати армування дротом. Розміри цоколя залежать від планів господаря: ширина топки, додаткові відсіки для дров. Цегла треба вимочувати, щоб він не вбирав вологу з розчину. Ширина, висота цоколя залежать від планів. Може бути достатньо 5-6 рядів цегли.
Пристрій жаровні
Для кладки внутрішньої частини необхідно брати вогнетривка цегла. Якщо його немає в наявності, можна застосувати звичайний червона цегла, а також натуральний камінь, який треба добре вимочити у воді. Адже потрібні матеріали, які будуть стійкі до високої температури. При кладці використовується глина, вимочений в протягом декількох днів, яка змішується з піском у співвідношенні один до трьох. Можна використовувати і інший склад: рівними частками змішати цемент, пісок і гашене вапно (1-1-3), додати стільки води, щоб довести розчин до густої маси.
Знизу необхідно залишити щілини для піддувала, щоб в топку вільно надходило повітря, необхідний для підтримки вогню. У самій жаровні поміщається решітка для гриля, встановлена на вмонтовані залізні куточки або виступи з цегли так, щоб вона була знімною. Можна зробити і стійки для вертіла з арматурної сталі.
Зовнішня обробка
Зовні мангал можна красиво обкласти декоративним цеглою або натуральним каменем, з яким красиво поєднуються ковані декоративні елементи. Підлога довкола викласти тротуарною плиткою, обробні поверхні виконати з керамограніта або мармурових плит. Зробити витяжну трубу, якщо на це вистачить уміння, оскільки справа це досить складна, і краще цю частину роботи доручити фахівцеві.
Добре завершити будівництво обладнанням даху, щоб була можливість використовувати будова і в негоду.
Такий мангал не зовсім поширене явище на дачах і заміських садибах, оскільки це досить дороге задоволення. Але якщо все-таки зважитися і ризикнути побудувати кам'яний мангал своїми руками, то це значно скоротить витрати на його облаштування. Зате як він прикрасить ділянку і як чудово буде теплими літніми вечорами збиратися всією сім'єю в цьому чудовому, затишному куточку саду і насолоджуватися не тільки красою природи, але і думкою про те, що все це створене власними руками.