Строительные советы

Ковпак на димар своїми руками


Колпак на дымоход своими руками

Димар печі або каміна - це конструкція, складена з цегли високої якості, без тріщин і сколів. Однак верх труби постійно піддається різноманітним природним впливів, найбільш руйнівними з яких вважаються дощ і сніг. Крім того, сильний дощ чи снігопад вода може потрапити також і в отвір димоходу (хоча воно і має не дуже велику площу), із-за чого відбудеться незначне намокання печі або каміна зсередини.

Щоб цього уникнути, пічники рекомендують встановлювати на верх димоходу так звані ковпаки та димники. Виконують їх з будь-якого листового металу, що не піддається іржі. Підійде сталь з полімерним покриттям, алюміній, мідь або будь-який інший матеріал, який випадково опинився у вас вдома (або придбали його в будівельному магазині, щоб зробити ковпак на димар своїми руками).

Навіщо потрібен ковпак на димар


Зачем нужен колпак на дымоход

Можливо, у вас виникло питання, чому раніше (років так 50 і більше тому) на пічні труби ковпаки не одягали? Вся справа в доступності матеріалу. В той час в нашій країні дістати хороший листовий метал було іноді дуже важко. Звичайно, це трохи знижувало термін служби труби печі і її доводилося перекладати (нерідко разом із самою піччю) набагато раніше, ніж якщо б димар був захищений зверху ковпаком.

Інше питання - наскільки ефективна така захист? Якщо ми заглянемо в довідники, то виявимо таку інформацію: для кладки труби печі рекомендується застосовувати вогнетривкий повнотіла цегла з показником морозостійкості не менше 40. Тобто той цемент, який витримає без руйнування понад 40 ось таких циклів: цегла поміщають на 8 годин (!) у воду, потім - на 8 годин в морозильну камеру; потім дають йому відтанути і повторюють весь процес.


Колпак на дымоходе из металла

Чим вище марка по морозостійкості (вона прописана в документах, що додаються до тієї партії цегли з заводу-виробника, з якою ви купували собі цегла для кладки печі і її труби), тим довше прослужить вам вся конструкція.

Зрозуміло, що навіть при наших російських суворих зимах і дощових осені та весни повного намокання цегли димоходу не відбувається. Однак це не означає, що не намокає (а потім не замерзає) яка-небудь його частина (в основному верхня і бічна). Поступово, рік за роком, руйнуванню піддаються все більш глибокі шари цегли, що, в кінцевому підсумку, призводить трубу в непридатність.

Як правильно заміряти трубу

Ковпак на димар повинен закривати всі верхні горизонтальні поверхні труби. Тому, якщо на трубі зроблений оголовок (розширення), то ковпак повинен закривати і його.

Вимірювати трубу треба наступним чином:


Измерение дымохода

Якщо в трубі два і більше димоходів, то вимірюємо кожен з них.

Зверніть увагу! Ковпак повинен досить легко вдягатися на трубу, тому його розміри a і b збільшуємо на 4-5 мм.

На розширення труби у ковпака будуть спиратися «крила»:

 • варіант 1 - якщо ви збираєтеся зробити їх зігнутими (відносно вертикальної бічної частини труби) під 90 градусів, то розмір h залишаєте без змін;
 • варіант 2 - при похилих «крилах» h необхідно зменшити на 20 мм.


Варианты крыльев колпака

Довжину крил вибираєте довільно таким чином, щоб вони закривали горизонтальну поверхню розширення труби.

Заготовки для ковпака

Наступний етап - це виготовлення заготовок для ковпака на димарі. Їх нам знадобиться 4 штуки (по дві кожного розміру):


Изготовление заготовки для коплака

Потім робимо заготовку для кришки ковпака на димарі своїми руками у вигляді прямокутника з розмірами сторін:

 • а + 74 мм;
 • b + 74 мм

Збираємо ковпак без спеціальних верстатів


Собираем колпак своими руками

Для складання ковпака на димарі своїми руками вам знадобиться:

 • дерев'яна або гумова киянка;
 • невеликий молоток;
 • спеціальний затискач;
 • металевий брусок товщиною 10 мм;
 • згини;
 • ножиці по металу;
 • металева лінійка;
 • маркер;
 • металевий кутник з шириною полиці 40-45 мм - довжиною 1 метр;
 • рукавички для роботи.

Для полегшення процесу складання відрізаємо на всіх заготовках (з обох їхніх сторін) куточків, а також надрізаємо заготовки по центральній лінії в зазначеному місці:

 1. Прикручуємо саморізами металевий кутник (попередньо просвердливши в ньому отвори) до краю робочого столу, який знаходиться ближче до вас.
 2. Підгинаємо капельник (крайка завширшки 1 см). Загинаємо спочатку з країв, а потім середину (так заготовка не буде зісковзувати з куточка). Кут загину - 45 градусів до площини заготовки). Для виконання цієї роботи вирівняйте лінію згину на заготовці з краєм прикрученного до столу металевого куточка і надайте заготівці необхідну форму, постукуючи по ній киянкою.
 3. Потім загинаємо 2 см (в іншу сторону) металу у верхній частині заготовки під 90 градусів.
 4. В цю ж сторону згинаємо заготовку з центральної подовжньої лінії (кут загину залежить від варіанту розміщення крил ковпака на димарі).
 5. За допомогою спеціального інструменту - гибів - загинаємо фальци на всіх заготовках. Більш детально цей процес показаний в цьому відео - Збираємо ковпак на димар, використовуючи для закріплення «замків» згини і молоток.
 6. Загинаємо по 15 мм з кожного боку на заготівлі кришки для ковпака. Кут загину становить 90 градусів.Закріплюємо кришку на нашому ковпаку з допомогою киянки і молотка.
 7. Розмічаємо в центрі кришки отвір, який збігається з розмірами димоходу (c і d). Вычерчиваем в розміченому прямокутнику прямокутник меншого розміру (відступивши по 20 мм з кожного боку).
 8. Вирізаємо менший (центральний) прямокутник. Залишилися пелюстки надрізаємо по діагоналі (від меншого кута прямокутника до куті прямокутника великого).
 9. Загинаємо отримані пелюстки вгору (це в подальшому запобігти затікання води).
 10. Надягаємо ковпак на трубу і закріплюємо його на ній.

Відео

Пропонуємо вам переглянути відео, що ілюструє цей процес.