Як зробити контур заземлення

17.01.2021
1 981
Admin

Как сделать контур заземления своими руками

 1. Вибір і підготовка заземлювача
 2. Облаштування заземлювальної шини
 3. Схема встановлення заземлювачів:

До теперішнього часу розроблений цілий комплекс спеціальних заходів, що забезпечують надійний захист від ураження електричним струмом в побуті, що дозволило зробити сам процес експлуатації електрообладнання більш безпечним.

До заходів цього класу слід віднести і підготовку заземлення, відомого більшості власників приватного житла під назвою «контур заземлення», яке зазвичай складається з наступних конструктивних елементів:

 • заземлюючого пристрою (заземлювача);
 • комплекту заземлюючих провідників;
 • спеціальної заземлювальної шини.

Дана стаття присвячується розгляду питання про те, як правильно зробити контур заземлення, обходячись при цьому лише власними силами.

Вибір і підготовка заземлювача

При організації системи заземлення в заміському житло ви можете використовувати в якості заземлювача одну з наступних металевих конструкцій, що мають природне походження:

 • будь-які зариті в землю залізобетонні палі;
 • розташовані на поверхні землі металеві рейки;
 • інші металеві елементи будівельних конструкцій, заглиблених у землю.

Металлический контур заземления

У тому випадку, якщо поблизу від будинку нічого подібного знайти не вдається - вам доведеться зайнятися підготовкою заземлювача самостійно.

Для виготовлення цього елемента заземлення вам потрібно буде підготувати три сталевих електрода довжиною 1,2 метра, які зварюються згодом між собою таким чином, щоб в результаті цих операцій вийшов трикутник правильної форми.

(При виборі в якості електродів відрізків сталевої труби її діаметр повинен бути не менше 30 міліметрів).

Схема заземления

У разі застосування електродів іншого профілю площа перерізу елементів повинна бути не менше 150 мм2, а довжина самих відрізків - не менше 2-х метрів. Перед приміщенням такої конструкції в землю вам слід заздалегідь підготувати для неї місце, прокопавши три канави глибиною півметра (у вигляді трикутника зі сторонами відповідної довжини). Потім по кутах отриманої фігури за допомогою невеликої кувалди слід забити три загострених з одного боку електрода. Для з'єднання вбитих електродів між собою використовуються смужки сталі перерізом не менше 50 мм2. Всі частини отриманої конструкції в місці стиків надійно зварюються (або зчленовуються за допомогою болтових з'єднань).

Після закінчення цих процедур вам потрібно буде прокинути сталеву смужку обраного для заземлювача перерізу до точки передбачуваного введення заземлювальної шини в будинок (рекомендується підводити її ближче до розподільного шафі і приварити на її кінці болт невеликого розміру).

Далі з допомогою мідного дроту (його переріз повинен бути не менше 6мм2), пропущеного через отвір в стіні і закріпленого на цьому болте, потрібно під'єднати проброшенную шину з головною шиною заземлення (ГЗШ), розміщеної на розподільному щиті. Звідси захисне заземлення можна буде розвести по всіх приміщеннях житла в складі робочої електричної проводки.

Облаштування заземлювальної шини

Обустройство заземляющей шины

Для грамотного вирішення питання про те, як правильно зробити заземлення в будинку вам доведеться зробити операцію так званого «розщеплення» PEN-провідника, що входить до складу кабелю, від якого живиться ваш будинок.

Для отримання окремої заземлювальної шини цей провід повинен бути розділений на захисний і робочий провідники (PE і N відповідно)

Таке розщеплення можна організувати за допомогою вже знайомої нам головної заземлювальної шини.

Устройство заземления в доме

Позначення на малюнку:

 1. Водонагрівач.
 2. Захист від блискавки.
 3. Водопровідні і каналізаційні труби.
 4. ГЗШ.
 5. Основний заземлювач.

На цю шину крім PEN-провідника (заводимого на розподільний щит з лінії «воздушки» або з підземного кабелю) також підводиться оформлений вами раніше заземлюючий провідник, пов'язаний болтовим з'єднанням з шиною заземлення.

Завдяки наявності такого заземлення (що є по суті повторним) ви можете штучно організувати розведення окремо нульової шини та нульового робочого провідника по всім споживачам безпосередньо з головної заземлювальної шини. При цьому фазний провід (L) розводиться разом з ними.

Зазначимо, що ПУЕ включають в себе спеціальні вимоги, що стосуються облаштування на споживчому стороні так званого повторного заземлення. Вони поширюються на галузеві промислові мережі, включення навантажень в які здійснюється за схемою з глухозаземленою нейтраллю. Такий спосіб підключення гарантує працездатність всієї системи захисного заземлення навіть у випадку аварійного обриву PEN-провідника.

При цьому слід врахувати ту обставину, що в міських квартирах організувати розщеплення PEN-провідника за рахунок повторного заземлення вам не вдасться.

Схема встановлення заземлювачів:

Схема установки заземлителей

Читайте також: