Дах лазні своїми руками


Крыша бани своими руками

При зведенні даху лазні своїми руками використовуються два види конфігурації: односхила і двосхилий з горищним приміщенням. Переважна кількість проектів бань передбачають облаштування двосхилого даху, т. к. наявність горища дозволяє використовувати його в господарських цілях, для сушіння банних віників, зберігання різноманітного інвентарю і т. д.

Зведення даху процес непростий, і будь-які помилки, допущені на цій фазі будівництва, можуть мати в майбутньому серйозні наслідки. З цієї причини будівництво даху варто було б довірити професіоналам. Однак виконати таку роботу може і сам господар. Дах лазні своїми руками - не такий вже складний вид робіт, як може здатися на перший погляд.

Для зведення даху для лазні необхідно спорудити несучий каркас, призначений для кріплення покрівельного матеріалу.

Складові частини каркасу:

  • кроквяна ферма;
  • мауерлат;
  • обрешітка;
  • додаткові елементи: ригелі, розпірки, перемички, стяжки.

Установка мауерлата

Монтажні роботи починаються з установки мауерлата. Мауерлат - дерев'яний брус, призначений для надійного з'єднання стін лазні з кроквами. У цьому застосовується як добре висушений і оброблений антисептичними і водовідштовхувальними складами квадратний у перетині брус (100х100, 150х150, 200х200). Кріплення цього елементу конструкції даху повинен проводитися максимально міцно, т. до. його правильна установка - основа надійності всієї конструкції даху.


Схема каркаса крыши

Якщо стіни зведені з піноблоку, цегли або газобетону, то цей з'єднувальний елемент кріпиться поверх стін лазні з двох сторін. Найбільш поширений спосіб - кріплення мауерлата до залізобетонному поясу висотою 20-30 см, який заливається по всьому периметру будівлі. Перед заливкою поясу між опалубкою встановлюється каркас з арматури, до нього кріпляться штирі або шпильки з різьбленням. Крок установки шпильок - від одного до півтора метрів, головне, щоб не було збігу з кроком крокв. Розмір шпильки розрахувати не складно, для чого потрібно скласти розмір бруса і глибину закладення шпильки в армопояс. При цьому потрібно врахувати, що шпилька повинна визирати з встановленого на неї мауерлата приблизно на 3 сантиметри, щоб була можливість фіксації останнього до стіни за допомогою нагвинчування на шпильку гайки.

Якщо стіни зведені з цегли, то мауерлат можна встановити на шпильки, замуровані в цегляну кладку. Для цього у верхні (завершальні) 3-4 ряди кладки встановлюються шпильки відповідної довжини. Перед установкою мауерлата слід провести точні вимірювання відстаней між закладеними в стіни лазні шпильками, а потім висвердлити в брусі отвори. Стіни в місцях установки мауерлата ретельно гідроізоляційна, для чого достатньо прокласти два шари руберойду. Перед тим як загвинчувати гайки, не забудьте одягнути на шпильки широкі шайби.

У лазнях, побудованих з бруса або колод, як мауерлата можливе використання останнього вінця колод. Але в будь-якому випадку, мауерлат повинен бути встановлений жорстко і ідеально вивірений у горизонтальній площині.

Установка кроквяних ферм

Наступний етап будівництва - встановлення кроквяних ферм. Ферми кроквяні - це рівнобедрені трикутники, з яких і формується двосхилий дах. Кожна така конструкція складається з двох рівних по довжині кроквяних ніг, на підставі з'єднуються перемичкою. Ригель - це додаткова перемичка, яка використовується для додання фермі жорсткості. Монтування кроквяних ферм слід починати тільки після установки на стіни балок.


Схема стропильной фермы
;

Крокви збираються як на землі, а потім встановлюються на баню, так і безпосередньо на стінах. Обидва варіанти прийнятні.

В якості матеріалу для виготовлення даху лазні можна скористатися обрізний дошкою перетином 40 мм на 100 мм Для спрощення складання кроквяних ферм доцільно виготовити шаблон з дощок. Кінці двох дощок з'єднуються одним цвяхом. Встановивши краї дощок на балки, які в подальшому будуть служити опорою крокв, вибираємо крутизну схилу крокв і кут їх з'єднання. Після чого слід зафіксувати дошки поперечною поперечиною - шаблон готовий. Накладаючи шаблон на кроквяні ноги, наносяться лінії зрізу для їх подальшого з'єднання в кроквяні ферми. Визначаючи крутизну схилу даху необхідно враховувати матеріал, яким буде покрито дах.

Зверніть увагу! Рекомендований кут ската при використанні шиферу - 27 градусів, металевих покрівельних матеріалів - 15-27 градусів. Якщо використовуються м'які рулонні покриття, мінімальний кут може бути дорівнює 3-15 градусам.

Зарізані під кутом крокви збираються в кроквяну ферму. Збірка проводиться з використанням цвяхів, поперечної перекладини (ригеля) і саморізів. Зібраний каркас встановлюється на підставу, стельову балку. На початку встановлюються ферми по краях лазні, між якими по коника натягується монтажний шнур. При установці ферм необхідно обов'язково контролювати вертикальність їх положення за допомогою виска і рівня. Для надійної фіксації ферм рекомендується встановити додаткові розпірки і перемички. Тепер підійшла черга монтажу інших кроквяних ферм кроком від 1 метра до 1,2 метра. До мауерлату, крокви кріпляться шурупами конструкції «глухар».

Кріплення обрешітки і укладання покрівельного матеріалу


Крепление обрешетки и укладка кровельного материала

Коли крокви встановлено, настає черга кріплення обрешітки, гідроізоляції та покриття покрівельним матеріалом.

Решетування кріпиться від коника даху і далі рядами вниз. Для цього можна використовувати дошку товщиною не менше 3 см або брус з мінімальним перетином 50х50 мм Суцільна обрешітка з зазором між сусідніми дошками не більше 1 см, встановлюється під покрівельні матеріали рулонного типу. Розряджена решетування (крок обрешітки 15-25 см) застосовується для шиферу.

Подальші роботи по укладанні покрівельного матеріалу проводяться у відповідності з вимогами, що пред'являються до монтажу використовується в будівництві покрівлі лазні.

Дахи лазень, фото:


Крыша деревянной бани


Двускатная крыша


Черепичная крыша


Вальмовая крыша


Четырехскатная крыша бревенчатой бани

Антон Куликов 08.04.14 22:12
Дах лазні зробити не так вже й складно. Вона робиться точно так само як і дах будинку. Тільки її треба добре утеплити, щоб жар з лазні не йшов через цю саму дах.

Статті по темі