Купіль для лазні своїми руками


Купель для бани своими руками

Згідно старої російської традиції купіллю прийнято називати велику чашоподібну ємність, яка призначалася спочатку для проведення церковних обрядів хрещення. З часом значення цього слова дещо видозмінилася, і сьогодні під ним розуміють зазвичай простору банну ємність великої місткості або ж водохресну ополонку для купання (типу «йордан»).

У старовину лазні на Русі будувалися, як правило, по берегах річок, ставків або озер і тому вода для охолодження після парилки завжди була поруч. У наші дні не кожен господар має подібною можливістю - ось чому питання про те, як зробити купіль для лазні своїми руками набуває таке велике значення.

Облаштування купіль з холодною водою, що розміщується прямо в бані або ж на прибудинковій території, дозволить вам насолодитися оздоровчими контрастними процедурами, які вдається забезпечити за рахунок помітної різниці температур в парилці і купелі.

Існує два основних варіанти конструктивного виконання купелі для лазні, які вважаються найбільш прийнятними для російських умов. Перший варіант полягає у виготовленні банної купелі повністю з дерева. Для його реалізації вам, звичайно ж, буде потрібно наявність певних навичок у такої рідкісної в наш час професії, який є спеціальність бондаря. Якщо ж ви не знайомі з цим старовинним російським ремеслом і не змогли відшукати хорошого майстра, то вам, швидше за все, підійде другий варіант. Цей варіант припускає придбання спеціальної ємності із пластику, що має певну форму і розміри з подальшою її обробкою.

Кожен з цих варіантів, звичайно ж, вимагає витрати певної суми грошових коштів. Але все це з лишком окупиться тим зарядом бадьорості, який ви будете отримувати при прийомі контрастних банних процедур і який здатний виправдати всі ваші очікування!

Місце і способи розміщення купелі


Выбор места для купели

Перш, ніж ви зберетеся спорудити купіль для лазні своїми руками-вам необхідно вивчити всі існуючі варіанти її виготовлення і розміщення. Вибір цей буде визначатися, насамперед, вашими вподобаннями, а також значною мірою залежить від наявності вільного місця у самій лазні або на прилеглій до неї території. Розміри купелі, яку передбачається розміщувати усередині лазні, повинні відповідати розмірам відведеного для неї приміщення і враховуються, як правило, ще на стадії проектування будівлі.

У тих випадках, коли купіль встановлюється вже побудоване спорудження невеликих розмірів - найбільш раціональним варіантом її розташування прийнято вважати розміщення поблизу лазні, прямо на відкритому повітрі.


Купель возле бани

Способи розміщення купелі, що відрізняються в основному тим, як прокладені і утеплені підводять і відводять водні комунікації, також досить різноманітні.

Монтаж різних видів купелей

За способом монтажу більшість відомих нам купелей поділяються на такі види:

  • поглиблені купелі;
  • купелі відкритого типу;
  • купелі обливного типу.

1. Якщо ви вибрали варіант заглибленої в землю купелі, то вам потрібно провести всі необхідні в таких випадках заходи, організовані звичайно при спорудженні басейнів. До них належать такі роботи, як риття котловану, зведення огорожі, гідроізоляція і, нарешті, облицювання. До цього слід додати ще і монтаж устаткування для водопостачання і зливу. Немає сумнівів у тому, що цей варіант є найбільш трудомістким і витратним.


Углубленная купель


Углубленная в землю купель

2. Для спорудження відкритої купелі вам потрібно придбати містку ємність з пластика/деревини і зробити її монтаж, який включає в себе її підключення до каналізації і зовнішню обробку (стилізацію).

У таку купіль можна вбудовувати при бажанні будь-яке сучасне обладнання, за допомогою якого можна організувати такі водно-оздоровчі процедури, як гідромасаж, обробка аератором та ін. Вся конструкція зовні обшивається декоративним покриттям з деревини, в якості якого найчастіше використовується типова вагонка з модрини.

Але колись необхідно спорудити каркас з бруса, виконується у вигляді обв'язки по всьому периметру ємності, а вже потім зверху на цьому каркасі кріпиться обробка з модрини. Не слід випускати з уваги і необхідність монтажу всередині зведеної купелі звичайних сидінь типу «сідушки».


Седушки в купели


Открытая купель из дерева


Открытая купель в парной


Спаренные открытые купели из дерева

3. Купіль обливного типу виготовляється зазвичай у вигляді вбудованої в банну стіну конструкції, з допомогою якої можна легко (потягнувши попередньо за мотузку) перекидати на себе відро води.

Після повернення цебра на місце він знову наповнюється водою, надходження якої регулюється спеціальним поплавковим механізмом. Очевидно, що витрати сил і коштів на облаштування купелі такого типу мінімальні.

Усі розглянуті в цій главі види купелей цілком універсальні і можуть використовуватися як у вбудованій в будинок сауні, так і в окремій дерев'яній лазні.


Купель обливного типа

Дмитро Александров 08.04.14 22:29
Такої штуки в лазні у мене немає. Але було б здорово зробити. Правда щоб мені її зробити, мені доведеться переробляти саму баню, тому що поки немає місця, де її розмістити

Статті по темі