Ліпнина з гіпсу своїми руками


Лепнина из гипса своими руками

Вироби з гіпсу традиційно використовувалася в будівництві для прикраси житла. Не втрачається інтерес до неї і в сучасному інтер'єрному оформленні громадських і житлових будівель. Використання ліпнини як високохудожнього елементу декору приносить в інтер'єр особливі нотки шарму та вишуканості.

Види ліпнини


Гипсовая лепнина

Гіпсова ліпнина виготовляється у вигляді різних скульптурних форм, стельових прикрас, молдингів, розеток, карнизів, панно, декоративних масок, ваз та інших декоративних виробів, які використовуються для створення ексклюзивного інтер'єру. В деяких варіантах декору саме ліпнина може надати основний штрих у створенні стилю приміщення. Сьогодні ліпнина з гіпсу виготовляється за різними напрямками - класичного, бароко або навіть ультрасовременному. Сьогодні створити ліпнину можна в домашніх умовах своїми руками, витративши для цього лише власний час та мінімум матеріальних засобів.


Фигурки из гипса в форме листов

Гіпс вважається примхливим і крихким матеріалом, саме його обрали для виготовлення ліпнини, так як цей матеріал відрізняється таким позитивним властивістю як розширення, яке дозволяє йому проникати в найдрібніші тріщини і рельєфи форми, забезпечуючи високу точність відлитого вироби. При заливання гіпсом форм потрібно їх легке струшування, що забезпечує видалення бульбашок повітря і повного заповнення дрібного рельєфу. Для зниження жолоблення гіпс виготовляють на вапняній воді, використовуючи для її приготування негашене або гашене вапно. У приготуванні розчину для відливання використовується співвідношення 1 частини води до 0,7 частини гіпсу. Для витягування застосовується більш густа суміш, співвідношення компонентів в якій вже 1:2.


Гипсовые ангелочки

Сьогодні ліпні прикраси для інтер'єру виготовляються на основі спеціальних форм. Це можуть бути металеві форми, які завдяки рівності внутрішньої поверхні дають можливість отримати виріб, не потребує додаткового доопрацювання. Використовуються металеві форми для виготовлення гіпсової ліпнини в промислових масштабах, так як цей метал може без змін витримати до 2500 циклів наповнення та звільнення форми.


Формы для гипсовых фигур

Більш дешеві форми - це латексні або силіконові. Вони володіють меншою міцністю, а гіпсова ліпнина, отримана при їх заливанні, має не такий бездоганний зовнішній вигляд і вимагає додаткової обробки.

Робота з гіпсом

Виготовлення ліпнини виконується в кілька етапів. Подбайте про наявність всіх необхідних інструментів і матеріалів. Вам знадобиться художній пластилін, який не повинен липнути до рук, силіконова змазка, лопаточка, пензлик, безбарвний лак і будівельний гіпс.


Пластилин для работы с гипсом

Для роботи слід виготовити модель виробу, тобто підготувати пластилінову форму. Модель з пластиліну може бути виконана самостійно або приготовлена за допомогою ескізу або готового виробу, далі її внутрішню поверхню промазуємо силіконовою змазкою за допомогою пензлика. Модель встановлюється на рівну поверхню з таким розрахунком, щоб при наповненні її розчином гіпсу, вона не перекинулася, і з неї не витікав залитий матеріал.


Гипсовый раствор

Приготовлений розчин гіпсу повинен мати консистенцію сметани, що забезпечує хорошу наповнюваність форми. Перший шар рекомендується наносити пензликом, і тільки потім заливати всю форму або заповнювати її спеціальною лопаткою. При виготовленні великих форм медальйонів або колон рекомендується після першого шару у форму викласти шар мідної сітки, яка буде виконувати армуючі функції.


Изготовление фигурок из гипса

Тильна сторона виробу вирівнюється і форму залишають для просушування, яка триває від 1 до 4 годин. Готовий виріб виймається з форми, яку при необхідності ламають. Зовнішня сторона отриманої гіпсової ліпнини шліфується і покривається безбарвним лаком.

Фарбування гіпсової ліпнини


Покраска гипсовой лепнины

Гіпс має практично чисту білу поверхню. Гіпсовий рельєф виходить білокам'яним, мармуровим, але витонченим і легким. У сучасних інтер'єрах частіше використовується розфарбована ліпнина, повторює основний колір стін або будучи його повним контрастом. Для фарбування гіпсової ліпнини краще використовувати ту ж фарбу, яку ви використовуєте для фарбування стін в приміщенні, наприклад фарбу на водній основі. Якщо гіпсову ліпнину ви не обробляли лаком, то перед фарбуванням необхідно покрити грунтовкою в два шари.

Перед початком робіт фарбу розмішують і при необхідності розводять водою. Нанесення фарби виконується за допомогою невеликої пензлика з довгим ворсом, це зручно при фарбуванні рельєфних поверхонь. Золочення, ефекти старіння, патірованіє, потертості створюються для надання виробам «нальоту часу». На гіпсі можна виконати створення різних натуральних фактур: каменю змійовика, штучного мармуру, граніту, використовуючи для цього шматочки тканини, синтетичні матеріали або губку.