Мансардний дах ламана своїми руками


Мансардная крыша ломаная

Використання мансардного даху вважається оптимальним варіантом перетворення такого марного приміщення як горище простір для повноцінного відпочинку або житла. Завдяки мансардного даху збільшується функціональність споруди і зберігається її привабливий зовнішній вигляд. Фактично мансардний дах є повноцінним поверхом будівлі. Свою назву цей вид даху отримав завдяки «ламання» скатів. Мансардний дах ламана своїми руками може бути побудована тільки при наявності грамотного проекту, певних знань і навичок. Розглянемо основні моменти самостійного зведення даного виду даху.

Проектування мансардного даху


Проектирование мансардной крыши

Проектування - це дуже важливий момент. Поставтеся до нього з усією серйозністю, точно виконуючи необхідні розрахунки, оскільки навіть невеликі похибки можуть призвести до неякісного створення несучої конструкції, яка згодом може не витримати вага покрівлі і кроквяної системи. В загальному проекті будинку стіни і фундамент обов'язково повинні бути розраховані на зведення мансардного даху. У разі, коли проект не вдається розробити самостійно, можна залучити професіоналів. В результаті проведення проектних робіт ви отримаєте детальні креслення на кроквяну систему, вузли сполучення, розташування решетування, «покрівельний пиріг» і на інші елементи мансардного даху. Наявність докладного проекту дозволить вам легко визначити необхідну кількість матеріалів.

Захист деревини


Защита древесины

Перед виготовленням кроквяної системи даху необхідно захистити деревину від впливу зайвої вологи і вогню. Перш за все, ретельно і послідовно обробіть всі конструкції протипожежними засобами і антисептиками. Для забезпечення глибокого проникнення в деревину їх обробку слід проводити за допомогою широкої кисті. Не забудьте під час робіт захистити себе спеціальними рукавичками та маскою.

Установка мауерлата


Установка мауэрлата мансардной крыши

Для рівномірного розподілу навантаження від крокв на верхню частину стіни і закріплення дахів до стін будинку використовуйте мауерлат. При виготовленні двосхилим мансардної ламаного даху його кріплення проводиться з двох сторін, а для чотирисхилого даху по всьому периметру. Безпосередньо перед монтажем мауерлата необхідно виконати гідроізоляцію з двох шарів руберойду. Кріплення мауерлата найчастіше проводиться за допомогою шпильок, що заливаються у верхній бетонний пояс стіни. Для зменшення кількості близько розташованих врізок відстань між шпильками підбирається так, щоб вони були розташовані між кроквами. Це дозволить максимально зберегти міцнісні властивості мауерлата. Після висвердлювання отворів під шпильки і установки мауерлата необхідно міцно зафіксувати за допомогою шайб і гайок.

Монтаж кроквяної системи


Монтаж стропильной системы

Після установки мауерлата послідовно виконайте ряд кроків:

  • Першим ділом в місці, де будуть розташовуватися стіни мансарди, установіть (строго вертикально) крайні стійки з бруса 100х150мм, висотою на 10 см більше розрахункової висоти чистових стель. Далі, після натягу шнурків, зробіть монтування частини проміжних стійок 50х150мм. Всі встановлені стійки необхідно закріпити тимчасовими розпірками.
  • Далі на стійки зверху необхідно встановити прогони з дошки 50х150мм і змонтувати залишилися стійки. В результаті ми отримаємо каркас бічних стін приміщення мансарди.
  • Потім на прогони встановлюються ригеля 50х200мм, які кріпляться за допомогою куточків для покрівлі. Для виключення провисання під ригелями необхідно встановити тимчасові підпірки і потім скріпити ригеля зверху дюймової дошкою 25х150мм (в 20 см від осі приміщення).
  • На наступному етапі необхідно виготовити, встановити і закріпити бічні крокви (виготовити шаблон, виконати верхній запив, розмітити за місцем нижній запив і закріпити). Після виконаної роботи встановіть заглушки для утеплювача.


Установка стропил

  • Потім приступайте до монтажу крокв верхніх схилів. Спочатку вам потрібно виготовити шаблон крокв. З допомогою отриманого шаблону виготовте і встановіть крокви верхніх схилів. Тимчасово скріпіть їх дюймової дошкою (поки не змонтована лати). Для надання необхідної жорсткості встановіть по 2 підкоси в кожному напрямку.
  • Далі необхідно змонтувати підвіски з дошки 25х150, що запобігають провисання ригелів. Це дозволить прибрати тимчасові підпірки під ригелями.
  • На останньому етапі, необхідно змонтувати каркас фронтону і обшити його. Потім виконати монтаж карнизів, обрешітки, фронтонних звисів, фронтонних відливів. Після цього можна приступати до виконання покрівельних робіт.

Примітка: В даному розділі показано приблизні перерізу всіх дощок, насправді перерізу потрібно брати з проекту.

Гідроізоляція та утеплення


Гидроизоляция крыши мансардной

Створенням «покрівельного пирога» вирішується питання гідроізоляції та утеплення покрівлі. Для цього на обрешітку необхідно встановити спеціальну гідроізоляційну плівку, зверху на неї укласти утеплювач (рулонний або в матах), потім розстелити і закріпити до решетування шар толю. Після цього монтується другий ряд решетування, на який буде встановлюватися покрівельний матеріал.