Багатощипцовий дах своїми руками

Многощипцовая крыша своими руками

Традиційна для нашої країни щипцеві дах з появою нових технологій будівництва не тільки не втрачає популярності, але і знаходить нові позиції на ринку. Її найважливіша перевага - простота в обслуговуванні. До того ж зовнішній вигляд будинку з похилим дахом більш привабливий, ніж «коробка» будинку з плоским верхом.

Існує кілька різновидів похилу даху. Найпростіша з них - двосхилий - підходить для прямокутних будівель з простою плануванням. Такий дах складається тільки із двох рівновеликих похилих схилів і двох вертикальних фронтонів. Більш складна конструкція - шатровий дах без фронтонів.

Типы крыш

Як правило, її складають чотири скати (рідше три). Існують також гібридні конструкції - ламані, напіввальмові, багатоскатні, склепінчасті, шатрові і навіть односхилі. Їх застосовують у будинках з мансардами і непрямокутної плануванням.

Такі конструкції, як щипцеві дах, своїми руками виконати непросто. Вони вимагають великої кількості точних обчислень і акуратної роботи з матеріалом. Також при будівництві даху необхідно мати столярні навички. Розглянемо порядок дій при будівництві двосхилого даху - найбільш простий різновиди вітрової даху.

Початок робіт

Своєрідним фундаментом двосхилого даху є мауерлат - конструкція з брусу квадратного перерізу, прокладена по периметру будівлі. Його слід міцно закріпити на стіні, так як саме він буде передавати будівлі навантаження всієї даху. У дерев'яному будинку мауерлатів служать верхні бурси стін.

Мауэрлат двускатной крыши

У будівлі з цегли він повинен бути закріплений на заздалегідь закріплені в кладку металеві стрижні. Для мауерлата найчастіше використовують брус з перетином 100x100 або ж 150x150 мм Бруси цієї конструкції обов'язково повинні бути строго паралельні один одному. Між брусом і стіною необхідно прокласти гідроізоляцію - два шари руберойду.

Наступний крок після установки мауерлата - закріплення кроквяних ніг. Так називаються дошки, утворюють периметр скатів.

Зверніть увагу! Кроквяні ноги повинні обов'язково мати однакову довжину і утворити рівнобедрений трикутник.

Крепление стропильных ног

Під них на мауерлаті робиться виріз, що дорівнює однієї третини ширини кроквяної ноги. Кут нахилу стропил (а, отже, і даху повинен складати від 10 до 40 градусів. У вітряної місцевості доречний менший градус нахилу, а в дощову - більший. Кроквяні ноги необхідно розташувати на відстані від 60 до 120 см один від одного.

З'єднуючись у верхній точці, кроквяні ноги утворюють коник. Залежно від маси коньок даху закріплюється або металевої зубчастої пластиною (МЗП), або дерев'яною накладкою, або болтами. Отримані трикутники з'єднуються коньковим прогоном, який повинен бути паралельний мауерлату. Іноді на кроквах потрібно зробити врубки під прогін, які надають стійкість всієї конструкції.

Металлическая зубчатая пластина

Внизу кроквяні ноги зміцнюються горизонтальними затяжками.

Якщо ширина будинку не перевищує дев'ять метрів і всередині будинку проходить несуча стіна, крокви необхідно додатково зміцнити стояками та підкосами, якщо несучої стіни немає, то затяжкою (ригелем). Стійка спирається ще на додатковий горизонтальний брус - лежень. Вона передає навантаження коника на стіну.

Установка стропил

Затягування зі стійками і похилими підкосами утворюють ферму. Встановлення ферм необхідна при монтажі важкої даху над широким будівлею, так як вони здатні витримувати постійні великі навантаження.

Кріплення - що і як

Під прямим кутом до напрямку кроквяних ніг кріпляться дошки, які називають латами. Вони призначені для того, щоб рівномірно розподілити навантаження на кроквяні ноги і скріпити їх в єдине ціле. Під м'яку покрівлю (наприклад, ондулиновую) монтується суцільна обрешітка, а під жорстку - розряджена з кроком 25 - 30 сантиметрів.

Зверніть увагу! Суцільна обрешітка завжди монтується поверх розрядженою.

Установкою решетування завершується процес монтування каркасу даху. Наступні етапи роботи вже не вимагають скрупульозних розрахунків і креслень. Коли решетування готове, з внутрішньої сторони решетування укладається пароізоляція (тканинної стороною до кімнаті), а з зовнішнього - утеплювач. Його, у свою чергу, потрібно накрити шаром гідроізоляції. Прокладаючи шари ізоляції, слід пам'ятати, що необхідно залишити у цих матеріалах отвори під вентиляцію.

Строительство многощипцовой крыши

Коли ізоляція встановлена, на решетування кріпиться покрівля з керамічної черепиці, шиферу або сталі. Сталева покрівля кріпиться до решетування клямерами, а покрівля з м'яких матеріалів - металевими шурупами-саморізами. Найнадійнішими покрівельними матеріалами вважаються традиційна черепиця, металочерепиця і шифер. Грамотно змонтована покрівля з цих матеріалів може прослужити власникові будинку п'ятдесят років і навіть більше.