Модульні сходи своїми руками


Модульная лестница своими руками

Сходи, що спирається лише на один центральний косоур, і складається з окремих повторюваних елементів (модулів з закріпленими на них ступенями), скріплених між собою, при бажанні можна зробити своїми руками.

Модульні сходи (а йдеться саме про неї) зазвичай має вигляд півкола, тому вимагає для свого розміщення досить великої площі. Однак «повітряна» конструкція сходів, в якості опор для якої можуть виступати як стовпи, так і виступають зі стіни (або прикріплені до неї) балки-кронштейни, дозволяє надати їй практично будь-яку форму (пряму, поворотну з майданчиком, у вигляді спіралі тощо).

Підготовчі роботи

Щоб модульні сходи прослужила досить довго, слід дотримуватися наступних правил:

 • під вертикальними опорами сходів краще залити невелику бетонну площадку - своєрідний фундамент, приймає на себе вагу сходи;
 • якщо частина навантаження через кронштейни буде передаватися на стіну, то ця стіна повинна бути капітальної, товщиною не менше 200 мм (а не тонка перегородка);
 • сходи, що встановлюється на дерев'яну підлогу, слід обпиратися на лаги, попередньо посиливши їх поперечними брусками.


Изготовлние модульной лестницы

Створювати модульні сходи своїми руками можна без попередніх розрахунків. Для їх проведення потрібно:

 • Зробити креслення приміщення, в якому ви збираєтеся встановлювати сходи. Таку схему найкраще викреслювати в масштабі (на папері в клітинку або міліметрівці).
 • Виміряйте висоту приміщення, в сантиметрах. Поряд з планом приміщення на аркуші схематично зобразіть розріз приміщення по висоті (відмітьте лініями рівень підлоги нижнього і верхнього поверху з обов'язковим дотриманням масштабу).


Подготовительные работы

 • Потім зробіть схематичний малюнок сходів. Відстань між східцями (по вертикалі) має становити 14-16 сантиметрів. Якщо остання (верхня) щабель виходить по висоті менше необхідної, «розкидайте» цей «надлишок» рівномірно по всім іншим сходами. Наприклад, висота поверху становить 280 сантиметрів. При висоті сходинки до 15 сантиметрів у нас вийде на схемі 18,6 ступенів. В цьому випадку краще зробити 18 ступенів, відстань між якими по висоті буде дорівнює 15,5 див.
 • Нанесіть на план приміщення горизонтальну проекцію ступенів. Рекомендована ширина сходів - 1 метр. Ширина щаблі 28-30 сантиметрів.
 • При влаштуванні прямий або Г-подібної сходи, число ступенів в якій перевищує 15, краще зробити проміжну площадку, довжина якої дорівнює 1 метру.


Схема модульной лестницы

Спіралеподібне сходи повинна мати внутрішній радіус, при якому вільна частина ступені (зі сторони центру повороту) збереже відкриту ширину не менше 20 сантиметрів.

Зробіть великий креслення модулів, на які кріпитимуться щаблі. Всі модулі повинні бути однаковими. Якщо ви плануєте замовити модулі, а не робити своїми руками, креслення робити не обов'язково.

Приступаємо до створення модульних сходів

Приступаем к созданию конструкции

Спочатку вибираємо матеріал для ступенів: підійде будь-яка наявна у вас деревина (товщина дошки повинна бути не менше 4 сантиметрів). Дошки на сходи зазвичай доводиться склювати і при цьому додатково скріплювати довгими шурупами (для забезпечення необхідної міцності). Як варіант, можна купити вже готові дерев'яні сходи необхідного розміру або придбати масивну дошку відповідної товщини (або склеїти дві менш товстих).

Модулі круглого перерізу, на які і будуть кріпитися ступені, виготовити самостійно не так просто. Тому їх краще замовити в спеціальній фірмі, надавши свій креслення та розрахунок сходів.

Модулі квадратного перерізу можна зробити з профільної труби з товщиною стінки не менше 4-5 мм. З'єднувати елементи між собою доведеться на болти (по 4 штуки на кожне з'єднання) плюс для посилення надійності - додаткові зварні шви. Саме цей варіант ми і будемо з вами зараз докладно розбирати.


Конструкция модульной лестницы

Складання модульних сходів завжди починають знизу, тому, насамперед, необхідно виконати бетонні майданчики (фундаменти під несучі металеві опори, які можна відразу ж у них забетонувати.

 • Наріжте профільну трубу на елементи необхідної вам довжини.
 • Просвердлите в них отвори для кріплення модулів між собою болтами.
 • Не забуваючи прикріплювати модулі до несучих опор, зберіть всю конструкцію.
 • Для посилення конструкції зробіть кілька зварних швів.
 • Якщо ви вирішили зробити щаблі з окантовкою з металевого куточка, приварите його до модулів на даній стадії складання конструкції.
 • Пофарбуйте всі металеві частини сходів спеціальною фарбою, попередньо видаливши іржу.
 • Встановіть щаблі.
 • Зробіть огородження для сходів з дерева або коване).

Відео

Даний відеоролик присвячений встановлення модульних сходів.