Погріб своїми руками


Погреб своими руками

Будівництво льоху своїми руками дасть можливість забезпечити оптимальні умови, температуру і вологість для зберігання великої кількості овочів і фруктів без доступу свіжого повітря і світла, влітку - швидкопсувних продуктів, взимку - солінь, консервів, картоплі, кормів. Його можна влаштувати окремо або під кухнею, коморою, верандою. Окремо стоїть погріб можна розташовувати поблизу сараю, де утримуються тварини, він повинен бути на відстані більше 10 м від компостної ями або туалету.

Погреби можуть бути: наземні, полузаглубленные і повністю заглиблені, що залежить від гідрогеологічних умов ділянки. Оптимальним варіантом є полузаглубленный погріб, минає на 1-2 м в землю.

Будівництво льоху


Строительство погреба

Погріб краще всього влаштовувати на сухому піднесеному місці, що значно спрощує при цьому гідроізоляційні роботи. Бажано, щоб підстава погреби розташовувалося над рівнем грунтових вод на висоті не менше 0,5 м. Якщо земельна ділянка низинний і вологий, під погребом роблять підсипку з суміші піску і гравію, щоб ізолювати його від грунтових вод. Вхід у нього повинен бути з північної сторони, а навколо погреба треба посадити дерева.

Добре продумавши, як зробити льох, і вибравши підходяще місце, вирийте котлован, на дно якого насипте 10-15 сантиметровий шар щебеню, гравію або цегляного бою, для цієї мети підійдуть і будівельні відходи. Гідроізоляційний шар добре трамбується і просочується гарячим бітумом, поверх якого заливається бетон. Для приготування бетону потрібно взяти 1 частина цементу мінімум марки 400, 2 частини піску середньої фракції (1 мм) та 4 частини щебеню або гравію.

Через кілька днів, коли підлогу добре підсохне, можна піднімати стіни. Висота їх повинна бути приблизно 1,9 - 2 м. Для стін підійде цегла, бут або бетон.

Якщо ви вирішили зробити монолітні бетонні стіни, то приготований потрібно заливати бетон в опалубку відразу, а не протягом кількох днів, щоб уникнути утворення в області швів "слабких місць". Бетон для стін, як і для підлоги, готується у співвідношенні 1:2:4, він робиться досить пластичним для більш якісної заливки.

Зверніть увагу! При виборі матеріалів для бетону слід враховувати, що пісок повинен бути різної крупності. Дрібна фракція (0,25 мм) становить 25%, середня (до 1 мм) - 25% і крупна (до 3 мм) - 50%. Розмір крупного наповнювача - щебеню або гравію не повинен перевищувати 50 мм.

Опалубка для монолітних стін готується і встановлюється заздалегідь. Для цього з міцних цілісних дощок (товщина 2,5 см) для кожної стіни збиваються з 6 щитів, довжиною відповідні довжині стіни, а шириною рівні 1/3 її висоти. По всьому периметру погреби забиваються палі або металеві стовпи, у яких кріпиться опалубка. Вона виходить набірної, кожен щит встановлюється зверху на інший по мірі заливки бетону. Через кілька днів, коли бетон добре схопиться і просохне, опалубку знімають і стіни можна обштукатурити.

Для внутрішньої штукатурки стін готують цементно-піщаний розчин з розрахунку 1:3, таким же розчином можна залити і стяжку на підлогу, товщиною приблизно 5 див.

Гідроізоляція


Гидроизоляция

Зовнішні стіни погребу обов'язково покривають розтопленої бітумної мастилом (для її приготування в бітум насипають наповнювач) в два шари, між якими клеїться руберойд. На верхній шар бітуму робиться насипання з сухого грубозернистого піску для захисту гідроізоляційного покриття. При появі течі водопроникні місця закладаються цементно-піщаним будівельним розчином, в який додається рідке скло. При наявності фінансів і бажання використовувати більш сучасні будівельні матеріали: на стіни замість бітуму можна нанести спеціальну гідроізоляційну шпаклівку. Укоси стін зміцнюються дерном.

Перекриття льоху робиться з товстого притесанного обапола або товстих дощок. Якщо є готові бетонні плити, то можна використати їх. При виконанні перекриття з дерева кінці дощок, що спираються на стіни промащують бітумом. Теплоізоляцію перекриття можна зробити з глино-солом'яного шару товщиною 20 см і покрити його шаром землі не менше 50 див. В землю можна висіяти насіння трави.

Вентиляція


Вентиляция

Для підтримки відповідної температури і вологості необхідна якісна вентиляція льоху. Для цього в погребі встановлюються вентиляційні труби - витяжна і припливна. Для якісного повітрообміну їх розміщують всередині льоху на різних рівнях. Витяжний отвір повинне знаходиться в самому верху, оскільки тепле повітря легше холодного і піднімається вгору, а припливний - внизу, приблизно на висоті 0,5 м від підлоги. Повітрообмін у погребі відбувається за рахунок різниці в питомій вазі холодного зовнішнього (важкого) і теплого внутрішнього (легкого) повітря.

Можна встановити і одну велику двоканальну трубу з ветроулавливателем і регулювальними засувками. По одному каналу в льох надходить повітря, а по іншому він за правилами повітрообміну виходить назовні. Перетин діаметра вентиляційних труб для льоху вибирають з урахуванням його площі. Для побудованого погреби середньої площі в 6-8 кв. м достатньо встановити дві труби діаметром 12 см або одну не менш 15 див

Взимку в сильні морози вентиляційні труби забивають зверху сухою соломою або мішковиною і утеплюють раскрошенным пінопластом або сухим дубовим листом.

Зверніть увагу! У льосі можна повісити спиртовий (ні в якому разі не ртутний) настінний термометр і психрометр, щоб контролювати температуру приміщення і відносну вологість повітря.

Внутрішнє пристрій погреби рекомендується робити дво - або більш секційним: для зберігання свіжих овочів і продуктів, консервів і солінь. Вентиляція в такі багатосекційних відсіках повинна бути автономною, якщо відсіки повністю ізольовані один від одного.

Для спуску в підвал виготовляється сходи з ухилом приблизно 45°. А сам вхід закривається щільною дверима або кришкою люка з теплоізоляційним покриттям.

Пристрій льодовика


Устройство ледника в погребе

Стурбовані тим, як побудувати льох своїми руками, господарі часто упускають з вигляду пристрій в ньому льодовика, хоча враховувати таку можливість необхідно з самого початку будівництва. Для льодовика погріб робиться двоярусним. Льдохранилище влаштовується знизу, його стіни обов'язково повинні бути з бетону товщиною до 15 см і більше, що характеризується водонепроникністю.

Талу воду з льдохранилища у погребі можна відводити по різному. Якщо ви копаєте льох у щільному глинистому грунті, то відразу в його підставі влаштуйте спеціальний водозбірний приямок (невеликий колодязь), звідки через трап, оснащений гідравлічним затвором, тала вода стікає в стічну трубу і відводиться у водозбірний колодязь, розташований нижче рівня льоху. В піщаному грунті або в супіски водозбірний приямок сильно поглиблюють в піщану підґрунтя, де риється стік для дощової води (вертикальний дренаж). Такий відвід більш надійний і гігієнічний.

Лід для сховища заготовляють взимку в морозний сонячний день. Шматки льоду відпилюють від крижаної брили і залишають на повітрі два дні, а потім дуже щільно укладаються вертикальними шарами. Проміжки заповнюються дрібними крижинками або снігом з додаванням кухонної солі. Зверху лід ретельно вкривають поліетиленовою плівкою.

Економічні аспекти

Будівництво погребу вимагає менше витрат на будматеріали (приблизно на 25%), якщо його будувати загальним для двох родин-сусідів на межі земельних ділянок з окремими входами для кожного. Крім того, такий варіант дозволить і більш раціонально використовувати землю.

Відео

Пропонуємо вашій увазі відеоматеріал про будівництво льоху.