Проектування систем вентиляції


Проектирование систем вентиляции

Зіткнувшись з проектуванням систем вентиляції, вам доведеться одночасно вирішувати і складні, і прості завдання. Особливість процесу в тому, що вже на першому етапі знайомства з об'єктом, в якому потрібно налагодити системи, стає зрозуміло, в якому обладнанні є потреба, а також, якою приблизно буде її схема. З цієї точки зору можна назвати проектування систем вентиляції завданням зовсім нескладною, посильної навіть для людини з мінімумом досвіду. Знадобиться лише ознайомитися з вже виготовленої схемою для приміщення подібного роду і виконати систему, орієнтуючись на неї.


Общая схема системы вентиляции

Однак чим далі ви просуваєтеся в проектній реалізації, тим більша кількість складнощів вас здатне зустріти. Точно визначити потрібний теплопритоків, вентиляторную потужність, перетин труб, повітроводів непрофесіонал вже навряд чи здатний. Дивно, але навіть правильне розташування всіх головних елементів системи деколи дуже важко здійснити. Саме у цих процесах і розрахунках вам здатний допомогти майстер. Розглянемо деякі рекомендації з проектування систем вентиляції, які нададуть допомогу в роботі.

Вибираємо вид вентиляції


Выбор вида вентиляции

На етапі проектування загальної схеми варто відштовхуватися від того, якого типу приміщення потребує обладнанні вентиляції. Це дасть відповіді, який потрібно вид: припливне або витяжної, яка повинна бути кратність повітрообміну. Витяжна вентиляція актуальна для будівель, у яких великий викид шкідливих токсичних речовин, високий рівень вологості або температури. В припливної ж потребують ті будівлі, в яких є необхідність в повітрі високої якості. Кратність повітрообміну буде залежати від того, як її регламентують Сніп. Замовник, звичайно, може певним чином коригувати її значення.

Таким чином, показник кратності, а також сама точна схема знаходяться в залежності від:

 • Ряду схем вентиляції, найбільш відповідних типу приміщення.
 • Сніп.
 • Особливих вимог, що пред'являються замовником.

Зауважте, що цей етап не передбачає точного розрахунку теплопритоків. Його можна залишити на наступний етап, на якому буде проведено приблизний розрахунок потужності, яка має бути у вентиляційній система.

Отже, другий етап проектування систем кондиціонування та опалення полягає в тому, щоб найбільш точно розрахувати всі теплопритоки. Для цього зовсім не обов'язково володіти глибокими знаннями.

У розрахунок варто брати два основних фактора:

 • Теплові навантаження, що мають місце зовні будівлі. Вони можуть мати і негативний, і позитивний характер.
 • Теплові навантаження, які створюються всередині будівлі. Вони залежать від числа людей і потужності обладнання, при цьому завжди носять виключно позитивний характер.

Вимоги до систем вентиляції


Требования к системам вентиляции

Звичайно, правильне проектування систем вентиляції не обійдеться і без дотримання деяких додаткових умов і вимог.

 1. Санітарні. Під ними маються на увазі параметри повітря, які повинна забезпечувати встановлена система. Найпростіше здійснювати контроль температури, складніше і дорожче - контроль вологості.
 2. Архітектурні. Далеко не завжди є можливість розташувати обладнання в місці, яке було визначено на попередній схемі. Дуже добре, якщо будинок має підвісними стелями, які допоможуть вкрити всю мережу повітроводів.
 3. Пожежна безпека. Щоб забезпечити всі ці вимоги, потрібно дотримуватися СНиП 2.01.02-85. Згідно даним вимогам, в системі повинні бути присутні клапани, що сприяють видалення диму, вентилятори, які мають захист від вибуху та інше.
 4. Експлуатаційні. Дані правила, головним чином, поширюються на автоматику, яка визначає системне функціонування. На саме її якість вони мають мінімальний вплив.
 5. Надійність. Ці правила зобов'язують робочих проектувати систему так, щоб був відповідний запас обладнання, здатного постійно забезпечувати функціонування. Цікаво, що проектування систем кондиціонування та опалення завжди має ділянки, на які припадає максимум навантаження і ті, які схильні до незначного напруження. Правила надійності забороняють економити на обох типах ділянок і припускають установку найбільш дорого і якісного обладнання на них.
 6. Економічна. Фахівець, який добре орієнтується у цінових показниках, здатний зробити проектування систем вентиляції, в якому буде використовуватися найбільш недороге, але і якісне обладнання.

Найбільш відповідальна частина всієї роботи - пошук і подальше затвердження найбільш відповідного проекту. рекомендації з проектування систем вентиляції тут давати не варто, так як даний етап краще цілком віддати в роботу фахівцям.