Рекуператор своїми руками

17.01.2021
6 113
Admin

Пластинчатый рекурператор своими руками

Примусова вентиляція гаража є на сьогодні хоча й досить дорогий, але в теж час і найефективнішою системою повітрообміну, призначеної для створення комфортних умов в гаражному приміщенні. У тому випадку, якщо у вас встановлена вентиляція подібного типу - ви зможете скористатися певними ресурсами, прихованими в самому принципі роботи такої системи.

Під прихованими ресурсами в даному випадку слід розуміти можливість рекуперації повітряних потоків, що формуються в обладнанні описаного вище типу.

Принцип рекуперации воздуха в гараже

Поняття рекуперації, розглянуте в додатку до воздухообменным процесів, передбачає часткове повернення тепла від видаляються витяжних потоків повітря більш холодним, припливним повітряним масам з метою його повторного використання.

Для реалізації такого обміну необхідно вбудувати в систему вентиляції спеціальне теплообмінний пристрій (рекуператор), в якому б ці різноспрямовані потоки повітря змогли перетинатися між собою.

У цій статті ми розглянемо питання про те, як облаштувати в особистому гаражному господарстві рекуператор своїми руками, тобто спробувати максимально використовувати всю накопичується у приміщенні теплову енергію.

До теперішнього часу фахівцями розроблено цілий ряд конструкцій рекуператорів, серед яких найбільше розповсюдження одержали пристрої наступних типів:

  • пристрій рекуперації з теплообмінником пластинчастого типу;
  • рекуператор з теплообмінником роторного типу;
  • водяне рециркуляційне пристрій.

Роторный рекуператор

Устройство пластинчатого рекуператора

Встановлено, що найбільш підходящим для самостійного виготовлення варіантом є рекуператор пластинчастого типу, який є до того ж самим дешевим і простим в обслуговуванні. Ось чому всі наступні глави ми присвятимо саме цього типу теплообмінника.

Виготовляємо рекуператор пластинчастого типу

Виготовлення пристрою рекуперації повітря слід починати з підбору підходящої для нього матеріалу, в якості якого можна використовувати як листи оцинкованого заліза, так і звичайний текстоліт (теплопровідність обраного матеріалу практично не впливає на ефективність роботи рекуператора).

Изготовление рекуператора пластинчатого типа

Складання внутрішньої начинки рекуператора проводиться, як правило, у такій послідовності:

  1. Підготуйте комплект пластин розміром приблизно 20х30 см, які потім будуть збиратися в робочі секції. В якості прокладок, які задають проміжки між пластинами осередків, ви можете використовувати заготовки з технічної пробки.
  2. Для утворення робочої секції вам необхідно буде скласти кілька пластин в одну пачку, проклавши їх за допомогою прокладок, закріплених на поліуретановий клей. Відстань між сусідніми пластинками не повинні бути менше 4 мм; при менших значеннях вони будуть перешкоджати вільному руху повітряного потоку, швидкість якого в пристрої має бути трохи більше 1 м/сек.

По закінченні складання секції всі наявні в ній монтажні щілини необхідно буде залити силіконовим герметиком, приготованому на основі нейтральних складових.

Порядок остаточної зборки пристрою

Вид пластинчатого рекуператора

Зовнішній вид саморобного пластинчастого рекуператора (перехресно-точного) типу зображений на малюнку, наведеному вище.

Для остаточної зборки пристрою вам необхідно буде виконати наступні операції:

  1. В якості корпусу для рекуператора ви можете використовувати будь-який відповідний за розміром жерстяної короб.
  2. В одній з торцевих ребер цього короби робляться два отвори під фірмові пластикові фланці, які вільно можна придбати в будь-якому спеціалізованому магазині. Природно, що розміри цих отворів повинні відповідати параметрам припливної і витяжної труб гаражного воздуховода.
  3. Після висихання силікону готовий пакет пластин можна буде укласти в жерстяній короб і ретельно зафіксувати його там будь-яким зручним для вас способом. Всі наявні монтажні щілини можна закрити за допомогою того ж герметика.

Таким чином, ви отримаєте пристрій, на вході якого (в просторі між пластинами) утворюються перехресні потоки теплого і холодного повітря. Нагрітий за рахунок витяжних (теплих) потоків припливне (холодний) повітря надходить потім у гаражне приміщення через вихідні отвори в пластинах, а віддав частину тепла відпрацьований потік виводиться назовні через спеціальний люк.

Пластины для рекуператора

Для отримання необхідної ефективності роботи пристрою сумарна площа всіх пластин теплообмінника не повинна бути менше 3,3 м2.

Короб саморобного пристрою можна виготовити також і з шліфованих МДФ - панелей, мають товщину близько 2 см або з простого бруса. Для підвищення герметичності пристрою, а також в цілях зниження шумів працюючої системи внутрішню поверхню його стінок слід прокласти пластинами з мінеральної вати.

Читайте також: