Як зробити флюгер своїми руками


Флюгер своими руками

Флюгером називається прилад, що використовується в метрології для визначення швидкості, сили і напрямку вітру. Прилад являє собою прапорець, виготовлений з металу або якого-небудь іншого матеріалу, що має на протилежному кінці противагу.

Ще не так давно флюгера були досить популярні, особливо в приморських містах. Сьогодні їх можна в безлічі побачити на дахах будинків та різних споруд колишніх прибалтійських радянських республік, скандинавських країн, Голландії та інших держав. А для таких міст, як Париж, Амстердам, Таллінн флюгер є візитною карткою. Видатні майстри своєї справи перетворювали флюгер у справжній витвір мистецтва. Наприклад: флюгера, неповторні за красою і витонченістю, прикрашають будівлю ризької міської ратуші, Московський Кремль і шпиль Петропавлівського собору Санкт-Петербурга.


Флюгер как декоративная деталь

Але все ж флюгер в даний час - це, скоріше за все, данина стародавнім традиціям і просто красива іграшка, так як до використання його в практичних цілях, при наявності точних сучасних приладів, вдається досить мало людей. Для прикраси будинку і надання йому особливої оригінальності можна замовити виготовлення флюгера хорошому майстру, а можна і спробувати виконати це й самому. У цій статті ми розберемо, як зробити флюгер своїми руками.

Основні складові частини флюгера


Схема флюгера

Будь флюгер складається з таких головних частин:

 • корпусу у вигляді відрізка трехдюймовой трубки довжиною 13 см;
 • осі, в якості якої можна застосувати гладкий арматурний стрижень діаметром 10 мм при довжині 45 см;
 • кришки корпусу, в якості якої можна придбати звичайну глуху кришку на трубу корпусу, по центру кришки свердлиться отвір діаметром 10 мм;
 • "рози вітрів", яка складається з чотирьох сталевих прутків довжиною 20 см і діаметром 6 мм, які приварюються по боках кришки під прямим кутом хрест-навхрест, до кінців цих прутів приварюються росіяни або латинські літери, що вказують назви сторін світу, висота літер повинна дозволяти добре бачити їх з землі (приблизно 70 мм), літери можна вирізати з тонкої листової сталі;
 • флюгарки, що виготовляється з тонкого мідного листа або нержавіючої сталі.

Виготовлення флюгера


Изготовление флюгера

Виготовлення флюгера здійснюється в наступній послідовності:

 1. На верхній частині трубки корпусу нарізається різьба, а в нижню її частину щільно забивається відповідного розміру підшипник (внутрішнє кільце діаметром 9 мм).
 2. Пруток для осі протачивается до отримання діаметру в 9 мм. Цю операцію краще виконати на токарному верстаті, але допускається й застосування наждаку. У цьому випадку розточування необхідно виконувати дуже ретельно, постійно контролюючи розмір за допомогою штангенциркуля з періодичною приміркою в отвір підшипника.
 3. Кришка корпусу з привареною до неї "розою вітрів" щільно нагвинчується на трубку корпуса.
 4. В отвір у кришці вставляється пруток осі до упору в підшипник, він повинен щільно кріпитися в кільці підшипника. Перевіряють легкість обертання осі, від цього буде залежати чуйність реагування флюгера на найменший подих вітерця.
 5. Прямо над кришкою для захисту корпусу від попадання вологи, приварюється невеликий ковпачок, вирізаний з тонкої листової сталі.
 6. Підганяється потрібний розмір осі, відрізаючи зайву довжину. До осі флюгера закріплюється за допомогою зварювання або паяння флюгарка, яка буде визначати весь його зовнішній вигляд. Флюгарка може бути самої різної оригінальної форми: знаків зодіаку, тварин, птахів, казкових персонажів і так далі. Її можна виготовити самому або за невеликі гроші замовити в майстерні.

Встановлення флюгера на даху


Установка флюгера на крыше

Перед установкою флюгера проводиться набивання корпусу солідолом або литолом. Потім, користуючись звичайним компасом, регулюється положення "рози вітрів" для точного збігу по сторонах світла.

Кріплення флюгера можна зробити різними зручними способами, наприклад:

 • приварити до кінця корпусу фланець круглої форми, розміри якого будуть достатні для надійного утримання конструкції флюгера на даху;
 • здійснення кріплення за допомогою плоских пластин або хомутів;
 • кріплення на ковпак димоходу за допомогою спеціальних металевих смуг у вигляді розпірок.


Крепление для флюгера

Для визначення сили вітру на флюгер можна встановити вільно хитну вертикальну платівку, величина відхилення якої вказує на силу вітру.

Головна властивість добре виготовленого і закріпленого флюгера - безперервне обертання навколо осі навіть при слабкому подиху вітерця.

Дотримуючись наведених рекомендацій як зробити флюгер своїми руками, можна самостійно виготовити флюгер, який надовго гідно прикрасить ваш будинок.

Відео

Пропонуємо вашій увазі відеоролик, який розповість, як можна зробити флюгер.