Шатровий дах своїми руками


Шатровая крыша своими руками

Одним з найбільш складних у виготовленні видом дахів є шатровий дах. Вона являє собою чотирьохскатні конструкцію з лежачим в основі чотирикутником. Кожен скат є рівнобедреним трикутником, а всі чотири скати сходяться в одну центральну верхню точку. При бажанні шатровий дах своїми руками монтується на будь-якому будинку, але оптимальним варіантом є установка на квадратному будову.

Шатровий дах має ряд переваг:

 • У даного виду конструкції відсутні фронтони що, відповідно, знижує витрату матеріалів.
 • Шатровий дах має досить привабливий вигляд і відмінні аеродинамічні властивості, що дозволяють їй вистояти при прямих шквалистих вітрах і запобігти потраплянню вологи і холодних повітряних потоків у горищне приміщення.
 • Розташування скатів даного виду даху під певним кутом дозволяє відводити талу і дощову воду.

Крім переваг, шатровий дах має і недоліки:

 • Складність у проектуванні та зведенні. Втім, після закінчення будівництва даний недолік втрачає актуальність.
 • Площа горищного приміщення або мансардного поверху значно менше, ніж у разі використання двосхилого даху. Дану проблему можна частково вирішити, використовуючи мансардний тип спеціальної вальмового покрівлі.
 • Розглянемо послідовність кроків, які необхідно виконати, щоб побудувати шатрову покрівлю.

Проведення розрахунків


Проведение расчетов при строительстве шатровой крыши

Для виконання непросте завдання - виготовлення шатрового даху своїми руками необхідно мати певні знання і навички. Спочатку потрібно виконати розрахунки, для проведення яких в принципі вистачить знань з шкільного курсу геометрії. Вихідними даними для розрахунків є довжина і ширина будинку, а також вибраний вами кут нахилу скатів (для квадратного будівлі буде один кут нахилу для всіх скатів, а для прямокутного будівлі буде два кута нахилу). Рекомендований кут нахилу знаходиться в діапазоні від 30 до 40.


Формула для расчетов

Шатровий дах фактично є пірамідою, яка складається з чотирьох скатів, кожен з яких є рівнобедреним трикутником. Площа поверхні одного ската дорівнює добутку висоти на ½ ширини основи. До отриманої величині потрібно додати площа карнизних звисів, що представляють собою равнобедренную трапецію.


Схема шатровой крыши

Вибираючи геометрію карнизних звисів, слід враховувати, що відстань від краю звису до зовнішньої стіни має бути 50 або більше сантиметрів. Підсумувавши розраховані площі скатів, ми отримуємо площа всієї покрівлі, яка далі використовується для розрахунку потреби в матеріалах. Також необхідно провести розрахунок необхідної довжини діагональних крокв (знаходяться «в ребрах піраміди»).

При необхідності дані розрахунки та виготовлення креслень можна доручити фахівцям.

Конструкція кроквяної системи


Стропильная система крыши шатровой

Можливі два варіанти кроквяної системи для шатрових дахів:

 • Висячі крокви. Їх застосовую на великих прольотах, коли відсутня можливість підперти їх на внутрішні опори або стіни. Дані крокви верхньою частиною з'єднуються між собою, а нижньою частиною спираються виключно на зовнішні стіни, створюючи на них горизонтальну розпираючі силу. Щоб не допустити руйнування стін необхідно встановити дерев'яні або металеві затяжки. В силу складності монтажу, даний вид кроквяної системи застосовується рідко.
 • Наслонні крокви. Більш проста, легка, економічна і поширена стропильна система. Для її установки необхідно забезпечити опору на внутрішній несучій стіні або додатково монтовані опори посередині даху. В даному випадку дах не дає розпору на стіни, за рахунок того, що вона спирається на дві точки опори: на кроквяні ноги і коник. При великій довжині прольоту (більше 4,5 метрів), під стропила повинні встановлюватися підкоси.

Монтаж


Монтаж шатровой крыши

Виготовлення крокв, основних вузлів з бруса, колод, пиляних дощок виробляється на землі з допомогою спеціально заготовленої шаблону. Вибір товщини проводиться виходячи з довжини кроквяної ноги, кроку крокв, ухилу даху і розрахункових навантажень. Попередня збірка конструкцій даху також виробляється на землі, з використанням мауерлатів. Після цього, якщо все нормально, приступають до послідовного монтажу шатрового даху:

 1. Спочатку будується підстава - на стіни укладаються мауэлат і лежні, при цьому необхідно забезпечити гідроізоляцію з 2-х шарів руберойду.
 2. Далі, з двох протилежних кутів монтуються і з'єднуються в коньковом сайті накосние крокви.
 3. Потім монтуються і з'єднуються в коньковом вузлі залишилися накосние крокви. Для додання додаткової міцності, в центрі даху встановлюють додаткову стійку-підпірку. Накосние стропила повинні бути встановлені точно під кутом 90 градусів і міцно скріплені зі стінами.
 4. Після цього встановлюються нарожники зі стійками, а також підкоси.
 5. У завершенні укладається решетування, шари паро - і гідроізоляції і проводиться монтаж покрівельного матеріалу.

Правильно виконані розрахунки і якісно зроблений монтаж дозволять отримати ідеальну шатровий дах, яка буде радувати вас своєю красою і тривалим терміном служби.

Шатровий дах, фото:


Шатровая крыша одноэтажного дома


Крыши шатровые


Пестрая шатровая крыша


Крыша с мансардными окнами