Свердловина для дачі своїми руками


Скважина для дачи своими руками

Ви з нетерпінням чекаєте вихідних днів, щоб відпочити від галасливого міського життя і покопатися на своїх грядках. Трохи овочів, фруктових дерев і улюблені квіткові клумби вимагають регулярного догляду і поливу. Приїхавши на дачу, поспішайте до водопровідного крану за цілющою вологою. Вас чекає розчарування - води знову немає. Настав момент приймати серйозне рішення. Виходом із ситуації може стати свердловина для дачі своїми руками.

Без регулярного поливу та догляду ваша дача не буде такою красивою. Доведеться трохи попрацювати, а потім у будь-який час можна буде приїхати і напоїти рослини. Ваша дача заживе новим життям, а грядки будуть радувати хорошим урожаєм.

Вибір інструментів для буріння

Щоб якомога швидше досягти водоносного шару, потрібно правильно вибрати буровий інструмент з сталі з максимальним показником міцності. На вибір інструменту і методу бурильних робіт впливає характеристика ґрунту на дачній ділянці.

Свердловина для дачі своїми руками може бути пробурена буровими головками:

  • Спіральний бур з лезом до 290 мм - відмінний варіант для ручних робіт в глинистих грунтах.


Стальной бур

  • Бур-долото хрестоподібної, плоскої форми використовується на ділянках з твердими грунтами.
  • Бур-ложка - виконаний у вигляді ексцентрика металевий циліндр. На ньому робиться спіралеподібне або поздовжня проріз. Використовується для буріння свердловин в місцевості де суглинні, піщано-глинисті грунти. Виконавши одну зарубку, ви поглибите свердловину мінімум на 25 см. Для виготовлення бура-ложки використовується тільки сталь, яка пройшла термообробку. Якщо є бажання самостійно виготовити бур-ложку, вам знадобиться 70 см труби діаметром від 70 до 200 мм. Бур-ложка в нижній частині може мати різний вигляд. Самим практичним варіантом для самостійного буріння свердловини вважається бур по зовнішньому вигляду нагадує ковшеобразный різець. Відрізняється цей вид бура зміщеним від осі обертання корпусом. Осі нижнього обертання свердла і штанги збігаються, тоді як вісь ложки зміщується на 15 мм. Діаметр буріння виходить більше перерізу ложки, що значно полегшує проходження обсадних труб.


Бур-ложка

  • Звичайна або поршнева желонка, зроблена з триметрової труби перетином від 25 мм до 96 мм використовується для буріння свердловини в пухких і обсипаються грунтах. Грунт витягується ударним способом. У нижній частині желонки встановлений наконечник. Для виготовлення корпусу використовується 3 м сталева труба. Спочатку відбувається буріння, а потім чистка інструменту. Підняту вгору желонку очищають і знову опускають для продовження робіт.


Желонка

Справа майстра боїться або приступаємо до буріння

Для початку необхідно вивчити технологію буріння свердловини, а потім працювати в повній відповідності з нею. Вручну дістати до глибин залягання артезіанських вод не вийде, але фільтрову свердловину глибиною до 20 метрів пробурити можна.

Спочатку потрібно вирити шурф на глибину двох метрів зі сторонами в 1,5 м. Це допоможе запобігти осипання верхніх шарів ґрунту у свердловину. З дощок зробити щити і обшити ними шурф. Ручне буріння свердловини робиться за допомогою бурової колонки і вишки.


Вышка для бурения

Для виготовлення вишки знадобляться міцні колоди діаметром 200 мм. Їх з'єднати у вигляді триноги. На вишку встановити лебідку. Штанги, сполучені перехідними муфтами, утворюють бурову колонку. В процесі буріння штанги додаються, і бурова колонка збільшується. На кінці колонки приєднана бурова головка.

Якщо в процесі буріння вишка не використовується, довжина однієї штанги - 1,5 м. Для робіт з вишкою потрібні 3 м штанги. Бурити свердловину вручну складно і одна людина нічого не зможе зробити. Працювати зі штангою зручно удвох.

Зверніть увагу! Який би інструмент не був використаний для буріння свердловини, його потрібно виймати наверх і очищати кожні 5-7 метрів.

Найдешевшим методом буріння свердловини вручну визнаний метод з використанням металевого шнека.

Інструменти та матеріали для роботи:

  1. Шнек з додатковими різцями, привареними газової зварюванням до заводських кромок.
  2. Труби із сталі перерізом до 25 мм
  3. Садова візок і лопата для вивезення ґрунту.
  4. Для очищення свердловини насос зі шлангом.
  5. Гравій дрібної фракції.

В стінках обсадних труб, відступивши від нижнього краю на 50 см, на протязі 2 м просвердлити 5 мм перфораційні отвори. Щоб засипати однаковий шар гравію між трубою і свердловиною, знадобляться дерев'яні бруски.


Бурение скважины

Перші метри проходження свердловини буром даються легко, але чим нижче йде бур, тим важче працювати. Для розм'якшення грунту в свердловину заливають воду. Грунт відразу прибирають з місця буріння. Як тільки рукоятка бура опускається до поверхні ґрунту, буріння призупиняється. Шнек нарощується додаткової трубою і роботи тривають.

Буріння припиняють після досягнення водотривкого шару.

Підготовка свердловини до експлуатації

Використовуючи желонку або опустивши кілька разів бурові штанги, слід добре прочистити свердловину.


Скважинный фильтр

Опустити на дно свердловини фільтр. Зазор між фільтром і стінками засипати гравієм дрібної фракції.

Зверніть увагу! Без установки фільтра свердловина буде працювати недовго. Його головне завдання - захищати водоподъемную трубу від попадання піску.

Коли опущений фільтр і водопідіймальні труби, зняти щити і засипати шурф. Встановити ручний або електричний насос. Настав момент надати нової свердловині на дачі більш естетичний вигляд. Тут немає жодних обмежень.


Подготовка скважины к эксплуатации

Посадити поряд зі свердловиною красивий квітник, з натурального каменю влаштувати гарну альпійську гірку або просто побудувати невеликий будиночок з дерева. Тепер, коли ви будете приїжджати на дачу, проблем з водою більше не буде.

Відео

Якщо ви хочете облаштувати свердловину за всіма правилами, подивіться цей відеоролик.