Способи з'єднання бруса

Способы соединения бруса

При укладанні зрубу лазні або будинку основна технологічна операція - це правильне укладання колод. Щоб грамотно провести всі роботи, потрібно знати способи з'єднання бруса, яких існує декілька, і від цього залежить кінцевий результат.

В процесі робіт з'єднання буде потрібно в двох випадках:

 • Коли довжина стандартного бруса недостатня, і вам буде потрібно наростити його.
 • Для зв'язки кутового з'єднання.

Для кожного випадку існує кілька варіантів з'єднання, які ми розглянемо нижче.

Варіанти кутових з'єднань

Варианты угловых соединений

Існує два основних способи кутового з'єднання: з залишком і без нього. Якщо з'єднання обробляються без залишку, кути зрубу виходять рівними, а в другому випадку кінці бруса будуть виступати на деяку відстань. Це відповідно позначається на матеріаломісткості і вважається мінусом. Але у цього способу є і позитивна сторона: кути будуть краще захищені від дощу саме за рахунок цієї конструкції, до того ж зруб, складений таким способом, набагато стійкіше.

Як правильно провести з'єднання із залишком

З залишком брус можна з'єднати трьома способами:

 • у «охряп»;
 • в «обло»;
 • у «охлоп».

Угловое соединение

Найпростіший другий варіант - в «обло», або як ще кажуть фахівці, - в чашку. Таким способом брус з'єднують трьома способами:

 • одностороннім;
 • двостороннім;
 • чотиристоронньою.

Одностороннє з'єднання

Перший варіант виконується наступним чином. У кожному брусі в місцях з'єднання вирубується перпендикулярний паз (чаша). Його треба зробити таким, щоб він за розмірами збігався з укладається зверху колодою. Цей спосіб використовують багато будівельні компанії тому, що за тимчасовим і технологічним витратам це найпростіший варіант.

Двостороннє з'єднання

Це більш складний варіант, і якість робіт залежить від професіоналізму плотніков. Тут пазовий замок прорубается з верхньої та нижньої частини колод.

Зверніть увагу! Головне враховувати діаметр бруса, при цьому глибина кожної чаші повинна становити не більше ¼ висоти.

Чотиристоронній замок

При такому виконанні пази пропилюють з усіх чотирьох сторін. Якщо правильно розрахувати діаметр бруса і точно прорубати пази, то колоди будуть лягати як конструктор, що дозволить досягти максимальної міцності зрубу.

Кутове з'єднання в «обло»

Соединения бруса

У цього способу з'єднання теж існує три варіанти:

 • у курдюк;
 • заоваленый гребінь;
 • в полдерева.

Тут найпростіший і розповсюджений спосіб третій - в полдерева. Технологія роботи в деякому роді схожа з з'єднанням в «обло», тільки крім вырубаемой чаші в укладываемом бруску прорубается додатковий поздовжній паз (його ще називають укладочным). Перед тим, як укласти наступне колода, його заповнюють утеплювачем, і лише після цього приступають до обробки наступного бруса.

Техніка випилювання чаші для з'єднання курьдюк представлена у відео нижче:

Зверніть увагу! Щоб кріплення було більш надійним, з'єднання кожних колод проводиться за допомогою нагелів. Це такі дерев'яні шпонки круглого перерізу, вони дозволяють забезпечити надійну стійкість вертикальних колод.

Соединение в обло

У другому варіанті (заоваленный гребінь), при вирубанні укладальної чаші в ній залишають невеликий овальний гребінь, який повинен збігатися з поздовжнім овальним пазом наступного бруса і відповідно допомогою цього гребеня і проводиться надійне з'єднання.

Третій варіант (курдюк) вважається найбільш складним в плані технічного виконання. При облаштуванні такого з'єднання при вирубці чаші на її дні залишають спеціальний виступ, який повинен бути розташований рівно поперек і збігатися з поздовжнім пазом наступного бруса. Цей виступ і служить з'єднанням з наступним колодою.

Належної уваги заслуговує і з'єднання «охлоп». Тут кріплення також проводиться за допомогою вирубки чаші, але тільки вона вирубується знизу укладається колоди.

Укладання колод в «охряп» - технологічно складний варіант. При такому способі з'єднання чаші вирубуються на обох колодах. До того ж в обох чашах вирубуються поздовжні пази, які і служать надійним кріпленням.

З'єднання бруса без залишку

Соединение бруса без остатка

В основі такого поєднання лежить технологія укладання в «охряп». Тільки при вирубці чаші, торцева частина колод повністю забирається, позбавляючи кути виступаючої частини. Для підвищення надійності кріплення на кінці з'єднуються колод залишають спеціальні гнізда з шипами (присек).

Якщо вирубати звичайну сполучну лапу з «присеком», то вона буде продуватися вітром, внаслідок чого зруб потрібно додатково обробляти.

Зверніть увагу! Щоб уникнути цього, горизонтальні вирубки роблять з невеликим ухилом в двох напрямках .Такий спосіб називається «ластівчине гніздо».

За рахунок шипів в похилій площині забезпечується краще затискання конструкції, що сприяє підвищенню теплоізоляції.

Зверніть увагу! Якщо ви будете використовувати для кріплення курдюки, нагелі або шпонки, то обов'язково передбачте між з'єднанням шип-паз вертикальний зазор. Це необхідно на випадок усадки зрубу.

На відео, представленому нижче ви зможете побачити як відбувається випилювання пазів для з'єднання бруса в кутах і по довжині:

Варіанти поздовжнього з'єднання

Продольное крепление

Стандартна довжина пиломатеріалу, а в нашому випадку це брус, становить 6 метрів. Але іноді потрібно укласти більш довгий зруб, і тут потрібно провести подовжнє з'єднання.

Для цього використовуються такі варіанти:

 • в полдерева;
 • поздовжній шип;
 • поздовжній корінний.

Поздовжнє кріплення з використанням технології шипа і шпонки вважається найбільш надійним. Для з'єднання на одному колоді пропилюють внутрішній паз, потім по його розмірам на іншому колоді вирубується стикове з'єднання, яке повинно щільно входити в паз. Для надійності його також поєднують шпонкою або скобою.

Зверніть увагу! Шпонка - це своєрідне кріплення, яке виготовляють із заліза або дерева, але тільки твердої породи. За формою шпонки бувають призматичні і прямокутні.

Поздовжнє кріплення

Цей спосіб аналогічний з кутовим кріпленням бруса в «полдерева». Кінці колод, які потрібно з'єднати, пропилюються на половину товщини і з'єднуються встик один з одним. Для міцності їх з'єднують нагелем або залізною скобою.

Зверніть увагу! Це, звичайно, найпростіший варіант, але по надійності малоефективний. Фахівці рідко використовують його в роботі.

Поздовжній корінний

У цьому варіанті кріплення на одному колоді пропилюють паз, а на іншому кріпильний шип. Для надійності шип краще виконати трапецієподібної форми (ластівчин хвіст). Це дозволить виключити коливання колод у вінці.

Соединение с коренным шипом

Пропонуємо вам подивитися відео про те, як випилюється паз в брусі при подовжньому з'єднанні:

Роботи з укладання колод краще довірити професіоналам, але якщо ви вирішили зробити це самостійно, то від вас буде потрібно максимум уваги і зусиль, а про результат виконаної роботи ви можете розповісти нашим читачам.