Будівельні ліси своїми руками


Строительные леса своими руками

Багато власників заміських будинків або нових будівельних об'єктів навіть не замислюються над тим, як зробити будівельні ліси самостійно поки не стає питання про проведення робіт на певній висоті. Будівельні ліси - це спеціальні допоміжні пристрої, які призначені для розміщення робітників, різних матеріалів та інструментів при виконанні будівельних, реставраційних робіт зовні будь-якого багатоповерхового будинку або споруди. Це зручний і багатофункціональний будівельне обладнання широко використовується в приватному будівництві і постійно застосовується при проведенні різних ремонтних робіт, у тому числі на сходових прольотах, в приміщеннях з високими стелями і т. д.

Основні типи будівельних лісів


Основные типы строительных лесов

У малоповерховому будівництві в основному використовують легкі переносні і розбірні конструкції лісів, які повинні швидко і просто збиратися і зручно зберігатися. Зробити будівельні ліси своїми руками для економії коштів та часу можна з простих, доступних матеріалів, витративши трохи вільного часу.

В залежності від способу монтажу і експлуатації ліси будівельні підрозділяють на наступні конструкції:

  • Підвісні
  • Приставні
  • Випускні
  • Самопідйомні
  • Самохідні

В частому будівництві використовують переважно приставні лісу, так як таке обладнання простіше виготовити, і воно забезпечує необхідну безпеку і жорсткість.

Проектування конструкцій


Проектирование конструкции

Монтують будівельні ліси заздалегідь, до проведення спеціалізованих висотних робіт. Однак до виготовлення цього обладнання потрібно підходити з усією серйозністю і відповідальністю, адже працювати доведеться майстрам або особисто Вам на пристойній висоті, тому це має бути надійно і безпечно. При виробництві лісів необхідно дотримуватися деяких основних умов, які не можна ігнорувати.

Якою б простою і елементарної конструкцією не здавалися лісу, вони потребують ретельного проектуванні і плануванні. Адже на них повинно зручно працювати, подавати майстрам матеріали в різних ємностях, які кріплять на час роботи на несучих елементах.

При проектуванні комплекту важливо враховувати наступні параметри:

  • Розрахункова навантаження
  • Безпека використання
  • Універсальність застосування
  • Простота монтажу та демонтажу
  • Багатофункціональність конструкцій

При проектуванні будівельних лісів для власних потреб необхідно враховувати, в тому числі, власний ріст і скільки людина буде одночасно працювати, основні види запланованих робіт - утеплення фасадів, монтаж металоконструкцій, оздоблювальні роботи, облицювання плиткою або ж керамогранітом зовнішніх стін. Справа в тому, що крім людей на лісах будуть розташовуватися будівельні, видаткові та оздоблювальні матеріали, обладнання та інструменти, які можуть мати значний вагу.

Заздалегідь передбачте також кріплення для фіксації захисної сітки. Особливо це необхідно при проведенні реконструкції та ремонтних робіт, щоб захистити свою ділянку і навколишній простір від будівельного пилу і бруду. Крім цього слід пам'ятати, що будівельна сітка є додатковим фактором техніки безпеки. І природно, при виготовленні будівельних лісів і їх експлуатації необхідно дотримуватися діючі нормативи і стандарти.

Основні моделі будівельних лісів і принцип з виготовлення

Виготовляють будівельні ліси з дерева або металу. Роблять також конструкції змішаного типу, використовуючи в одному виробі, наприклад, каркас з металу, а підмостки з товстих дощок. Найменування матеріалів та їх комплектація пристрою може бути самі різні, при необхідності можна для пересування по елементах, підйомі та спуску навіть додатково використовувати приставні драбини.

Однак слід пам'ятати, що міцнісні характеристики сталевих труб будуть значно перевершувати аналогічні моделі з дерев'яного бруса.

Будівельні ліси, в залежності від способів кріплення конструктивних елементів діляться на наступні моделі:

Клинові ліси. Складові елементи конструкції фіксують за допомогою клинових з'єднань. Такі моделі зарекомендували себе як найбільш надійні та стійкі вироби, що витримують серйозні навантаження і, при необхідності, швидко демонтуються. Якщо будівельні ліси будуть використовуватися для розміщення на них істотних по масі матеріалів і одночасно кілька людей, то фахівці рекомендують зводити саме ліси клиновий конструкції.

Основа такого пристрою - вертикальні несучі стійки і опори. Для кріплення каркаса горизонтальних і діагональних несучих елементів використовуються фланці з отворами зі спеціальними наконечники зі спеціальними пазами та отворами. Для складання лісів наконечники надягають на підготовлені фланці, а кріплення і фіксацію здійснюють за допомогою клинів (стійких розпірок).


Клиновые леса

v Рамні лісу. Основним конструкційним елементом цієї моделі є жорстка рама, яку за допомогою вузлових з'єднань пов'язують з горизонтальними стояками діагональними зв'язками. Виходять легкі і відносно недорогі пристрої. Найчастіше ці моделі лісів використовують при проведенні штукатурних, фарбувальних та невеликих ремонтних робіт.


Рамные леса

v Штирьові лісу. Вузлами з'єднань у лісах цієї конструкції служить штир, що забезпечує їм надзвичайно велику швидкість складання і демонтажу. Виготовляють їх з металевих труб різних діаметрів.


Штыревые леса

Слід зауважити, що якщо планується постійне проведення будівельних і ремонтних робіт, дуже важливо, щоб використовувані комплекти лісів витримували всі покладені на нього функції. В таких випадках краще всього виготовити звернути вироби із сталевих труб, які простіше розбирати і надалі укладати на тривале зберігання. Дерев'яні риштування при зберіганні повинні ретельно захищатися від попадання вологи. Крім цього, необхідно регулярно проводити огляд всіх дерев'яних елементів, в якості профілактики появи тріщин, гниття і синяви.