Крокви своїми руками


Стропила своими руками

Добре відомо, що покрівля будівлі є найважливішим конструктивним елементом всієї споруди в цілому і повинна задовольняти ряду вимог, відповідних її прямим функціональним призначенням. Насамперед, вона повинна захищати споруду від різних атмосферних впливів (дощу, вітру і снігу), володіти необхідною міцністю і, нарешті, надавати всьому будівлі завершеного естетичний вигляд.


Возведение стропила своими руками

Виконання всіх цих вимог забезпечується в процесі будівництва шляхом облаштування спеціального основи під покрівлю, конструктивно оформленої у вигляді системи крокв. У цій статті ми детально розглянемо питання встановлення крокв своїми руками і познайомимося з особливостями монтажу кроквяних конструкцій різного виду.

Матеріал для крокв


Материал для стропил

Згідно з традицією, що давно склалася незмінною основою для виготовлення крокв під покрівлю є хвойна деревина, відрізняється високою екологічністю, простотою обробки і порівняно низькою ціною.

Найбільш підходящим вихідним матеріалом для виготовлення крокв вважається товста соснова дошка, що має ширину близько 100-150 мм і товщину близько 50 мм.

У самому загальному випадку габарити використовуваного матеріалу визначаються особливостями конструкції крокв. Вони зазвичай залежать від наступних параметрів:

  • розмірів конструкції;
  • кута нахилу покрівлі;
  • типу використовуваного покриття.

До безперечних достоїнств соснової дошки можна віднести також її міцність і легкість, які помітно спрощують операції по збірці крокв. При цьому необхідно звернути особливу увагу на те, що для крокв краще всього використовувати вылежавшуюся дошку, що виключає можливість її деформації в майбутньому.

Види крокв


Виды стропил

При будівництві житлових будинків можуть використовуватися крокви самих різних конструкцій; при цьому вибір підходящої для вас кроквяної системи повністю визначається тим, який тип даху був закладений у проект майбутньої споруди.

Відомо, що в залежності від закладеної в проекті будівлі форми схилу всі дахи поділяються на такі види:

  • типові двоскатні дахи;
  • односхилі покрівлі;
  • дахи із змінним кутом ската (мансардні).

Розглянемо кожен з цих видів покрівель окремо.

Двоскатні покрівлі


Стропилы для двухскатной кровли

У цьому випадку кроквяна система являє собою правильний рівнобедрений трикутник, і виконуватися у вигляді висячих або наслонних конструкцій. Висячими прийнято називати такі крокви, для кріплення яких використовуються тільки дві опори, розташовані по краях даху (не мають проміжних опор). У конструкції ж крокв наслонного типу, що спираються своїми кінцями на стіни споруди, крім бічних є ще й кілька проміжних опор.

Крокви під подвійні покрівлю розташовуються рівномірно по всій довжині даху на відстані приблизно 0,9-1,5 м. один від одного. Кріплення крокв до опори здійснюється за допомогою спеціальних затяжок, які врізаються в них і кріпляться за допомогою саморізів.

Перший ряд крокв встановлюється зазвичай на крайню балку стельового покриття, при цьому нижні кінці кроквяних ніг кріпляться до балки за допомогою металевих кутників з отворами під шурупи.

Для додання конструкції більшої жорсткості до кроквяних ніг з обох сторін кріпляться додаткові розпірки.

Зверніть увагу! У тому випадку, якщо ви змушені піднімати елементи кроквяної системи поодинці - на кінцях балки бажано встановити тимчасові упори, службовці для опори нижніх кінців кроквяних ніг при їх підйомі на дах.

Після підйому кроквяної ноги до положення вертикалі можна тимчасово прихопити її тим чи іншим способом до основи зрубу. І лише після того, як нога буде встановлена капітально, тимчасовий упор можна буде демонтувати зі стіни. Подібним же чином виробляється підйом і зборках всіх інших рядів кроквяних ніг.

У верхній частині стропилин вам необхідно буде підготувати спеціальні врізки-сполучення, необхідні для скріплення кроквяних ніг між собою. Іноді в місці стику крокв (в місці з'єднання двох скатів) встановлюється коньковый брус, який використовується для оформлення коника майбутньої покрівлі.

Перевага висячих крокв проявляється в тому, що утворений їх елементами трикутник (за рахунок використання спеціальних карбів) перетворюється в досить жорстку конструкцію. Це надає додаткову міцність основи даху і дозволяє трансформувати бічні навантаження на вертикальні навантаження.

Односхилі покрівлі


Стропилы для односкатной кровли

Класичні односхилі кроквяні системи використовуються, як правило, при будівництві зовсім невеликих побутових об'єктів (сараю, лазні, веранди тощо) і містять лише одну довгу силову балку, перекриває будову, що зводиться по всій його ширині. Односхила покрівля найчастіше розглядається як одна з половинок двосхилим покрівлі, що дозволяє застосовувати до неї аналогічні правила монтажу.

Односхилі покрівлі можуть мати самі різні виконання і не передбачають обов'язкового облаштування горищного приміщення. Безсумнівною перевагою цього типу покрівлі є те, що у відсутності горища вільний простір під покрівлею використовується найбільш раціонально.

Вибір кута нахилу односхилим покрівлі визначається наступними показниками:

  • вид закладеного в проекті покрівельного покриття;
  • міцнісні характеристики майбутньої кроквяної системи;
  • норма кількості опадів для даного регіону;
  • максимальні вітрові навантаження для даної місцевості.

Величина цього кута для різних показників зазвичай коливається в діапазоні від 5 до 60°.

Мансардні дахи


Стропилы для мансардной кровли

Принципова відмінність ламаних (дахових) дахів від раніше розглянутих нами покрівель полягає в комбінованому використанні різних типів крокв.

Подібні покрівлі можна умовно представити у вигляді комбінації елементарних геометричних фігур - двох трикутників, що утворюють контур нижньої ската і трикутних конструкцій верхньої частини покрівлі. Нижній поверх конструкції завжди виконується по наслонной схемі, в той час як верхня її частина може бути виготовлена як з наслонной, так і висячої технології. Іноді верхня частина конструкції може просто повторювати форму нижнього ската - в цьому випадку дах буде виглядати як двосхилий.

Дахи із змінним кутом ската використовуються зазвичай у разі необхідності збільшення корисної площі підпокрівельного простору. Їх облаштування у зв'язку з цим мало чим відрізняється від монтажу покрівель двухскатного типу.

Зверніть увагу! Роботи з виготовлення крокв своїми руками відносяться до особливо відповідальним процедурам і не допускають будь-якої метушні та поспіху. Виправлення допущених у ході монтажу помилок може коштувати вам дуже дорого.


Стропила при постройке двухэтажного дома

Особливу увагу слід приділити точності виконання робочих запив і надійності кріплення елементів кроквяної системи. Кріплення крокв до мауерлату (а також між собою) повинні виконуватися за допомогою кронштейнів, пластин або сталевих куточків, наявних у вільному продажу. Можливі силові з'єднання повинні бути виконані за допомогою болтів або спеціальних шпильок.

Відео

Пропонуємо вашій увазі відеоролик на тему нашої статті.