Піч тандир своїми руками

17.01.2021
7 404
Admin

Печь тандыр своими руками

 1. Процес роботи печі
 2. Класифікація печей
 3. Піч тандир з цегли
 4. Земляний тандир
 5. Відео

Ми вже звикли до того, що виїжджаючи на природу або на дачну ділянку, обов'язково готуємо смачний шашлик, рибу або овочі на мангалі. Але не менш цікава споруда можна зробити практично на будь-якій ділянці. Це піч тандир своїми руками, в якій можна також приготувати шашлик, будь-які м'ясні та рибні страви, домашню птицю, тут же їх можна закоптити, а також спекти коржі або самси.

Процес роботи печі

Печь тандыр

За зовнішнім виглядом тандир являє собою перевернутий догори дном котел з отвором вгорі (зазвичай 70 см) і влаштованим днищем. Через цей отвір відбувається завантаження палива, підготовлених продуктів для їх приготування, а також видаляється сажа і зола.

Внизу котла споруджується отвір для піддування повітря в піч. Зовні піч тандир обкладається цеглою, потім між ними засипається пісок, глина або сіль для теплоізоляції, тандир часто обмазують сирою глиною. В результаті тандир вбирає в себе все тепло, що надходить до нього, а потім він повільно віддає тепло всередину. Тому в такій печі температура рівна й висока, готувати і випікати можна навіть без вугілля, які попередньо повністю видаляють. Їжа, приготована в тандирі, не підгоріла і не сира, а соковита і дуже смачна.

Ця піч боїться води і може тріснути, тому температуру в ній поступово підвищують до зникнення кіптяви на внутрішній поверхні.

Коли в тандирі закладені дрова згорять повністю, його накривають кришкою і закривають піддувало. Все готово до процесу приготування їжі.

Класифікація печей

За формою печі тандир бувають:

 • горизонтальні;
 • вертикальні.

По сфері застосування тандир ділиться на:

 • Наземний. Такий тандир можна побудувати технікою відтворення або стрічковим способом (глину для збереження додаткового тепла і міцності додають шерсть). При такому способі необхідно звернути увагу на те, що товщину стінок, роблять 5 см і більше, в основі має бути потовщення в межах 10см, а для припливу повітря і прибирання золи внизу роблять отвір 15х15 см.
 • Земляний або ямный. Зсередини готову яму викладають глиняними (глина з шамотом або гравієм цеглою, ширина яких 30 див. Внизу роблять спеціальний отвір для припливу повітря, який потім виводять назовні.

Піч тандир з цегли

Тандыр из кирпича

Заготовляємо будівельні матеріали і вироби:

 • вогнетривкий білий цеглу, кам'яні блоки або цегла глиняна цегла;
 • пісок;
 • цемент;
 • коричневу глину;
 • колосник у вигляді решітки.

Строительство тандыра из кирпича

 1. Вибираємо найбільш підходяще місце для будівництва печі, краще всього під навісом.
 2. Влаштовуємо фундамент (підстава), який повинен бути надійним і міцним, так як Тандир дуже важкий за вагою. На підставі залишаємо місце для металевої дверцята, щоб нагнітати (піддувати) повітря, і для колосника.
 3. Робимо топливник (конусоподібна труба) з горловиною догори. Горловину бажано робити на висоті 1,5 м від основи.
 4. Приступаємо до витяжної камері, яку споруджуємо з цегли, а внутрішню її частину обмазуємо рідкою глиною. Димові гази збираються в витяжній камері, а потім через трубу виводяться назовні. Ця камера необхідна також для копчення і смаження продуктів.

Необхідно передбачити підставку для ємності, куди буде збиратися рідина.

Земляний тандир

Земляной тандыр

 1. Викопуємо спочатку котлован і до нього підводимо азбестоцементну трубу, по якій надходить повітря в піч, необхідний для підтримки там вогню.
 2. Дно тандира викладаємо одним рядом цегли, покладеного плазом, а шви засипаємо глиною. Тепер у котлован під кутом в 450 встановлюємо трубу, щоб її нижній край знаходився в 5 см від кладки цегли.
 3. Переходимо до кладки стін тандира з цегли, що укладається на попа, щоб внутрішній діаметр печі був приблизно 50 см, а глибина - не менше 3-х рядів цегли. Шви кладки засипаємо глиною.
 4. Верхній ряд кладки обмазуємо спеціально приготовленої глиною. Розводимо водою глину до сметаноподібної консистенції, потім проціджуємо через дрібну сітку штукатурну і даємо відстоятися. Потім воду зливаємо і отриманим глиняним складом виробляємо обмазку із застосуванням армованої сітки.
 5. Приступаємо до купола, який повинен мати товщину не менше 1 див. Беремо якусь ємність (таз, шамотовую вазу або щось підходяще), для міцності арміруя скловолокнистою сіткою, обмазуємо глиною і даємо просохнути. Знімаємо купол з шаблону, встановлюємо його на котлован.
 6. Шов з'єднання куполи та цегли ретельно замазуємо глиною, потім навколо купола засипаємо керамзит з цементним розчином.
 7. Для перекриття повітря під час топлення робимо люк для труби.

Тепер ви самі в стан зробити піч тандир своїми руками, не вдаючись до послуг фахівців.

Відео

Пропонуємо вашій увазі відеоролик, в якому показано процес будівництва тандира.

Читайте також: