Строительные советы

Теплова гармата своїми руками


Тепловая пушка своими руками

Використання для обігріву робочих місць і підсобних приміщень пересувних мобільних пристроїв є в наші дні найважливішою складовою заходів, що забезпечують комфортні умови проведення будівельних і монтажних робіт. Пристрої подібного типу (так звані теплові гармати) широко затребувані в умовах суворих російських зим і застосовуються зазвичай на відкритих робочих майданчиках, а також на об'єктах, що не мають постійного (централізованого) джерела тепла.

Теплові гармати можуть використовуватися як в складських і гаражних приміщеннях, в торгових павільйонах (загальний обігрів), так і при роботах, що проводяться на відкритих будівельних майданчиках (місцевий обігрів).

Пристрій і принцип роботи

У самому загальному випадку теплова гармата являє собою малогабаритний пересувний тепловий генератор, що працює за рахунок використання енергії того чи іншого виду.


Устройство и принцип работы тепловой пушки

По виду застосовуваного енергоносія всі мобільні агрегати цього типу прийнято ділити на наступні групи:

  • електричні теплові пушки;
  • агрегати, що працюють на рідкому паливі (гасі, солярці, бензині або «відпрацювання»);
  • пристрої, що використовують для обігріву газ або гарячу воду.

Відразу ж обмовимося, що для робіт, вироблених у побутових умовах (в особистому гаражі або в підсобному господарстві, наприклад) цілком підійде нагріває пристрій з робочою потужністю від 2-х до 10 кВт.

Такою потужністю володіють найпростіші моделі електричних теплових гармат, в той час як агрегати, що працюють на нафтопродуктах, зазвичай призначаються для обігріву великих виробничих площ. При цьому їх робочі потужності можуть досягати величин 200-300 кВт.

Ось чому при виборі варіанта виготовлення теплової гармати своїми руками перевагу слід віддати пристроїв з електричним способом обігріву.

Принцип роботи таких пристроїв досить простий і полягає в наступному.

Через встановлений в теплової гармати нагрівальний елемент (в якості якого може використовуватися звичайний ТЕН) з заданою швидкістю пропускається повітря, розганяється за допомогою вбудованого вентилятора.

За рахунок інерційності руху нагріта повітряна маса з силою вилітає назовні, утворюючи при цьому потужну розігріту струмінь. Теплова потужність нагрітої струменя може регулюватися при цьому як шляхом збільшення інтенсивності нагріву, так і за рахунок зміни швидкості повітряного потоку.

Теплової енергії струменя зазвичай вистачає для того, щоб нагріти за лічені хвилини будь-підсобне приміщення середніх розмірів.

Збірка електричної теплової гармати


Сборка электрической тепловой пушки

В якості підстави (корпусу) електричної теплової гармати можна використовувати тонкостінну профільну трубу прямокутного або круглого перерізу з будь-яким підходящим для цих цілей розміром. Бажано, щоб вона була виготовлена з матеріалу з низькою теплопровідністю, оскільки температура в робочій зоні пристрою (розташовується в безпосередній близькості від корпусу) може досягати 200-250 градусів.

При відсутності відповідного матеріалу (в цілях підвищення безпеки роботи пристрою) необхідно передбачити спеціальну теплоізоляцію, що захищає корпус від перегріву.

В одному з торцевих отворів труби слід встановити панель з вентилятором, ретельно закріплену на підставі і закриту зовні захисної гратами. Протилежне йому (вихідна) торцеве отвір також має захищатися за допомогою такої ж решітки.

У центрі корпусу вмонтовується модуль з кількома нагрівальними елементами (Тенами), кількість яких визначається зазвичай виходячи з наступних міркувань:

  • планована максимальна потужність пристрою;
  • число ступенів регулювання потужності.

Расключение вентилятора, нагрівальних елементів і приладів комутації між собою, а також їх підключення до електромережі повинні проводитися відповідно до електричної схеми пристрою (з урахуванням обраного способу управління режимами його роботи).

Плюси і мінуси електричного обігріву

Електрична теплова гармата володіє рядом переваг, виділяють її в ряду обігрівальних пристроїв даного класу.


Плюсы и минусы электрического обогрева тепловой пушки

Виражаються ці переваги в наступному:

  • немає потреби в постійному відстеженні витрати палива в баку і періодичному його поповнення;
  • більш безпечні умови експлуатації агрегату;
  • доступність електропостачання в місцях, рекомендованих для використання теплових обігрівачів цього класу.

До недоліків цього способу обігріву слід віднести неможливість його застосування в місцях, де відсутнє централізоване енергопостачання, а також прихильність до джерела електроживлення.

Теплові гармати на рідкому паливі привабливі саме своєю автономністю, яка досить високо цінується в районах, позбавлених постійного енергопостачання.