Установка кроквяної системи двосхилим даху


Установка стропильной системы двухскатной крыши

Двосхилий конструкція даху найбільш поширена при будівництві будинків, бань та інших господарських споруд на заміських ділянках. Цьому сприяє міцність, надійність, відносна нескладність і висока швидкість виконання робіт по влаштуванню двосхилим даху.


Угол наклона крыши

Самою економічною і найменш матеріаломісткості є дах з кутом нахилу в межах від 35 до 45 градусів. Навантаження на стіни будівлі при такому куті нахилу розподілені рівномірно, але пристрій житлових приміщень на горищі вже не вийде. Вихід з цього положення - установка кроквяної системи двосхилим даху у вигляді ламаної лінії. Нижня частина кроквяної системи виконується з ухилом, а верхня частина робиться більш пологою. Результат - на горищі виходить просторе приміщення, яке можна з успіхом використовувати в якості житлової мансарди.

Конструктивні елементи


Конструкция стропильной системы

Склад кроквяної системи:

 • Мауерлат. Встановлюваний по довгій стороні несучих стін будівлі брус 150 × 150 мм.
 • Балки перекриття. Брус перетином 100×80 мм Для кріплення карниза, що захищає стіни будинку від опадів, брус монтується з випуском за зовнішні стіни на 500 мм. Балки повинні бути встановлені з кроком 100 см строго горизонтально, контроль здійснюється з допомогою циліндричного рівня.
 • Кроквяні ноги. Дошки 150×50 при прольотах до 6 м або 180×50 при прольотах більше 6 м. Використовуються тільки дошки високої якості, без випадаючих сучків, тріщин і розшарувань.
 • Затяжки, ригеля, підкоси, "бабки". Використовується в залежності від виду конструкцій кроквяних систем. Товщина і ширина дощок визначається розрахунком. Служать для зменшення розпірних зусиль, згинаючих та стискаючих навантажень.
 • Коньковый брус. Застосовується при прольотах ≥ 6 м для закріплення крокв на конику даху.
 • Решетування з дощок (товщина ≥ 25 мм) служить для фіксації положення крокв і підставою для покрівельного матеріалу. Бажано використовувати дошки максимальної довжини, з пристроєм стиків у розбіг. Для облаштування фронтонних карнизів повинні виступати за крайні кроквяні ферми на 200 мм.

Різновиди кроквяних систем


Стропильная система двухскатной крыши

Конструкція кроквяної системи може передбачати наступні два види крокв:

 • Висячі крокви. Кроквяні ноги закріплюються з обпиранням на мауерлат, а вгорі з'єднуються між собою в конику даху. Система в цьому випадку працює на вигин і стиск. Застосовується при ширині будівлі до 6 м. При збільшенні прольоту виникає необхідність в установці під кожну ферму "бабки" і розкосів.


Стропила висячие

 • Наслонні крокви. Такі крокви мають проміжні вертикальні підпори, які спираються на несучу внутрішню перегородку будинку. При великих прольотах для зменшення навантажень встановлюються кроквяні підкоси.


Стропила наслонные

Може бути змонтована комбінована кроквяна система: в місцях, де можливо виконати проміжне спирання монтуються наслонние крокви, а де такої можливості немає - висячі.

Збірка кроквяних систем


Сборка стропильной системы

Після закріплення мауерлата і балок перекриття можна починати збірку кроквяної системи. Для більшої зручності роботи проводити на землі.

Послідовність робіт:

 • Кроквяні ноги та підстава з'єднуються спеціальними товстими шурупами "глухарями", додаткове кріплення виконується дерев'яними або металевими накладками. Щоб дошки крокв не тріснули, під "глухарі" свердлити розвантажувальні отвори діаметром менше товщини шурупа.
 • Ригель, що надає додаткову жорсткість кроквяної ферми, кріпиться врубкой в кроквяну ногу, приблизно на половину її товщини, встановлення шурупів. Ригель встановлюється горизонтально на відстані 50 см від місця з'єднання стропил.
 • Крайні ферми обшиваються на землі. Обшивка робиться по каркасу з брусків 4×4 см, вона може бути вертикальною або горизонтальною. Відразу ж виготовляється двері для проходу на горище і горищне вікно.


Собираем стропильную систему

 • Спочатку встановлюються обидві крайні ферми, потім по верху їх простягається шнурка, за якої встановлюються інші ферми. Попередньо у фермах просвердлюються отвори для "глухарів". Прямолінійність встановлення ферм контролюється закріпленим до середини ригеля схилом. Ферми кріплять глухарями і дерев'яними або металевими накладками. Для стійкості вони кріпляться тимчасовими укосинами.
 • Решетування кріпиться від коника даху, поступово рухаючись вниз. Кожна дошка прибивається двома цвяхами, щоб їх згодом не повело. В залежності від виду решетування покрівлі може виконуватися з зазорами або суцільний.

Установка кроквяної системи двосхилим даху дуже відповідальна робота, до якої треба поставитися з належною увагою.