Утеплення свердловини своїми руками


Утепление скважины

Хороше утеплення свердловини вважається не менш важливим питанням, ніж її облаштування. Це особливо актуально для тих куточків нашої країни, де комфортне проживання залежить тільки від цих споруд.

Продумати і здійснити утеплення свердловини своїми руками потрібно на початковому етапі прокладки комунікацій. Тому що буде не зовсім естетично порушувати цілісність вже готового колодязя, щоб прокласти необхідний утеплювач.

Матеріал для утеплення - головна складова якісного утеплення.

Природні матеріали


Опилки

Щоб не витрачатися на придбання утеплювачів, можна використовувати підручні матеріали, такі як тирса, солома, листя або верхній торф. Організувати якісне утеплення таким матеріалом можна після проведення підготовчих робіт. А саме подбати про те, щоб вони не згнили в ґрунті.

Гідроізоляційні матеріали


Стекловата

Це утеплювачі, які є у продажу в будівельних магазинах і використовуються для різних цілей: скловата, базальтова вата, полістирол і піноізол. Такі матеріали добре підійдуть для тих регіонів, яким властиві більш суворі зими, і рівень промерзання грунту нижче.

Процес роботи

Навколо свердловини виривається траншея шириною в 1.20 - 1.40 і глибиною не менше 2 метрів. Потім споруджується дерев'яний короб (опалубок), в який потрібно засипати утеплювач (листя тирсу або керамзит). Сам короб краще пофарбувати фарбою, щоб він не згнив від вологи в грунті.


Опалубок для скважины

Зверніть увагу! Для спорудження опалубка можна використовувати оцинкований лист заліза. Їм обв'язують бетонні кільця, надійно закріплюють і засипають утеплювальні матеріали.

Утеплення свердловини своїми руками потрібно проводити строго за інструкцією, в іншому випадку, ви не досягнете потрібного результату.

  • Щоб зберегти цілісність свердловини, товщина утеплювача (незалежно від використовуваного матеріалу) повинна бути не менше 40 див.
  • Між утеплювачем і обсадної трубою потрібно залишати вентиляційний зазор. Це свого роду теплоізоляційна подушка, яка грає роль термоса і буде підтримувати стабільну температуру. Для поліпшення ефекту її можна засипати листям або тирсою.
  • Утеплювач укладається на ту глибину, на яку взимку промерзає грунт у вашому районі. Для запасу краще укласти його на кілька сантиметрів нижче, це необхідно на випадок більш суворої зими, коли грунт може промерзнути глибше.
  • Утеплюючи трубу, її попередньо потрібно зафіксувати, щоб утеплювач в подальшому не створював проблем.

Етапи утеплення свердловини

Весь процес поділяється на декілька етапів. В першу чергу утепленню підлягає обсадна труба, яка виступає з свердловини. Фахівці для початку рекомендують обернути її пластиковою або металевою сіткою, залишивши зазор 5-6 см, вийде своєрідний кожух, який треба засипати описками, листям або обкласти гідроізоляційним матеріалом.

В процесі робіт потрібно передбачити всі нюанси, щоб в подальшому в цю конструкцію не потрапила вода. Для цього потрібно прокласти гідроізоляційний матеріал, в якості якого підійде звичайний руберойд.

Зверніть увагу! Незалежно від способу утеплення та використання матеріалу, зберігається необхідність у спорудженні утеплювальної кришки, яка виготовляється за розміром діаметру обсадної труби.

Електронний обігрівач


Крепление греющей ленты

Це більш дорогий, але дієвий спосіб утеплення свердловини. Біля свердловини монтується обігрівач, який працює за принципом теплих підлог. Обсадна труба обмотується гріючою кабелем на основі скловолоконного утеплювача, вся конструкція повинна бути якісно ізольована і захищена від атмосферних опадів.

Також практикується спосіб монтування обігрівача всередині обсадної труби, для цього потрібно вибрати необхідну потужність обігрівача і правильно прокласти кабель.

Самостійно встановити таку конструкцію буде непросто. І краще звернутися за допомогою до професіоналів.

Альтернативний варіант утеплення

Таким варіантом буде установка кесонної конструкції. Це споруда округлої форми (труба), яке монтується в товщу землі. Встановити трубу потрібно на такий рівень, на який промерзає грунт, а верхня частина повинна виступати над землею.


Утепление кессона

Стінки потрібно утеплити, а верх закрити теплоізоляційної кришкою, щоб не допустити потрапляння сторонніх предметів, тварин або гризунів. Головним якістю кесонної конструкції є надійна герметизація. Монтаж кесона проводиться з такою умовою, щоб всередину міг поміститися людина і проводити необхідні роботи по ремонту або налаштування насоса.

Як утеплити труби або шланги


Утепление труб и шлангов

Це питання розглядається окремо, в залежності від того, як вони прокладені. Якщо вони йдуть під землею, то потрібно перед укладанням обмотати їх мінватою і руберойдом. Якщо труби від свердловини прокладені поверх землі, то тут також допоможе мінеральна вата з подальшим захистом з будівельної фольги для укриття від атмосферних опадів.

У деяких регіонах Росії, де спостерігаються більш суворі зими, для захисту шлангів монтуються спеціальні короби від свердловини до будинку. В якості утеплювача використовуються пінополістирол і мінвата.