Вибір насоса для свердловини


Выбор насоса для скважины

При процесі організації власної свердловини доводиться зіткнутися зі складною проблемою - як вибрати насос для свердловини. Перш ніж відправитися в магазин за залізним серцем нової свердловини, необхідно детально вивчити представлені на ринку насоси і відповісти на кілька запитань, які стануть ключовими в процесі вибору оптимального рішення для забезпечення водопостачання вашого будинку або дачі. Вибраний насос повинен забезпечити безперебійну подачу води для вашого будинку в потрібному обсязі. Щоб не помилитися у виборі, потрібно безпомилково визначити наступні параметри вашої системи водопостачання: відмітку підстави свердловини, відмітку, на якій встановлюється насос, рівень води (динамічний та статичний) - це основні, але далеко не всі установки, які ми будемо використовувати в нашому розрахунку.

Технічні характеристики


Технические характеристики насоса для скважины

Перший з цих параметрів можна дізнатися з технічного паспорта на свердловину, при виборі позначки для установки насоса можна скористатися одним простим правилом - встановлюйте погружний відцентровий насос на відстані не менше 0,6 - 1 м від фільтра свердловини. Відстань це краще взяти з запасом, особливо для піщаних грунтів, адже з часом над фільтром утворюється піщаний шар, який буде засмічувати насос, якщо той буде знаходитися дуже близько.

Відразу хочеться зауважити, що в даній статті ми навіть не розглядаємо можливість установки заглибного вибронасоса. Такі пристрої добре підходять для подачі води з колодязя і тимчасового використання в дачних умовах. Однак як постійний механізм водопостачання в будинках він не застосуємо з двох основних причин:

  • по-перше, такий насос дуже швидко викличе заповнення свердловини піском і вихід її з ладу;
  • по-друге, потужності подачі насоса не вистачить для забору води з декількох джерел.

Не підійдуть також для водопостачання будинку і поверхневі моделі насосів, адже максимальна глибина свердловини для такого насоса обмежена 8 метрами. Застосувати такі агрегати можна хіба що для наповнення ємностей, поливання городу та літнього душу.


Как выбрать насос для скважины

Для визначення статичного рівня води можете використовувати просту мотузку з прикріпленим вантажем, просто опустіть її в свердловину і витягніть. Рівень статичного дзеркала води легко визначити простим відніманням із загальної довжини мотузки довжини промоклому її частини. Динамічний рівень води - це рівень води в свердловині після тривалого відбору води. Для визначення динамічного рівня води можете скористатися вибронасосом, просто підключіть його на кілька годин і йдіть займатися своїми справами, а після «прокачування» свердловини повторіть вимірювання рівня води. Важливою характеристикою при виборі насоса може стати дебіт свердловини, тобто «продуктивність свердловини» за певний період. Точно виміряти цей параметр не вдасться, але абсолютної точності нам і не потрібно. Для визначення цього параметра ми повинні визначити час, за який насос повністю выкачает воду зі свердловини і час, за який рівень води відновитися. Відношення другого розміру до першого називається дебет свердловини.

При виборі моделі насоса також доведеться врахувати діаметр свердловини. В даний час стандартними трубами, які використовують у свердловинах, є труби в 4 дюйма, але зустрічаються так само і 3-х дюймові труби. Купівля насоса під трубу в 3 дюйми може становити певну складність, так як вони досить рідкісні, тому при бурінні свердловини важливо простежити, щоб компанія застосовувала саме стандартні чотиридюймові труби.

Розрахунок потреби води


Расчет потребности воды

Щоб уникнути перебоїв з подачею води, які викликані недостатньою продуктивністю насоса, обов'язково слід приблизно обчислити вашу потребу у воді. Для розрахунку використовуйте водоспоживання в «години пік», коли витрата води максимальний. З досвіду можна стверджувати, що для забезпечення котеджу з 6 точками водораздачи номінальна продуктивність насоса повинна бути не менше 1,85 м3/год. Продуктивність насосів, які представлені на ринку в даний момент, коливається від 20 до 200 літрів у хвилину, але не забувайте, що з часом потужність насоса впаде, і це необхідно врахувати в розрахунках. Нарешті, коли ми визначили всі необхідні параметри, питання як вибрати насос для свердловини можна вважати практично вирішеним. Залишилося лише провести розрахунок необхідної потужності насоса. Для комфортного напору води в системі водопостачання насос повинен забезпечувати тиск у трубі в 2-3 атмосфери, тобто надлишкова потужність насоса повинна становити щонайменше 20 метрів. Припустимо, глибина занурення насоса складає 15 метрів, двоповерхова будівля розташовується на відстані 10 метрів від свердловини, а розрахункові втрати в насосі складуть 3 метри. Порядок розрахунку потужності насоса буде такий:

15 м (глибина свердловини) + 1 м (10 метрів подачі води по горизонталі дорівнюють приблизно 1 метру подачі по вертикалі) + 5 м (приблизна висота над рівнем землі роздавальних пристроїв води на другому поверсі) +25 м (надлишковий тиск для забезпечення напору) + 3 м (розрахункові втрати) = 49 м.

При купівлі насоса важливо розглядати тільки номінальні (середні) параметри його продуктивності, вибір насоса по максимальним його параметрам майже гарантовано закінчитися його заміною через недостатній потужності. Багато хто порівнює покупку насоса з лотереєю, сподіваємося, що ця стаття допоможе вам витягнути виграшний квиток.