Заміна електропроводки своїми руками

17.01.2021
2 332
Admin

Замена электропроводки своими руками

 1. Вибір дроти і автоматичного вимикача
 2. Розетки і вимикачі
 3. Інструменти і матеріали
 4. Розрахунок перетину кабелю
 5. Проведення робіт

У будинках, побудованих років 30 тому, внутрішні електропроводки виконані з алюмінієвого кабелю, переріз якого було розраховане на електроприлади того часу. Але прогрес не стояв ці роки на місці, а стрімко набирав темпи. І якщо в ті часи мікрохвильова піч, електродуховка, автоматична пральна машина, бойлер, посудомийна машина були рідкістю в будинках і квартирах (не кажучи вже про комп'ютери, які ще ніхто не придумав), то сьогодні це обладнання є в кожному будинку. І, як правило, проводки, розраховані максимум на 2 кВт, з сьогоднішньої навантаженням просто не справляються - то пробки постійно вибиває, то провід перегрівається, а то й коротке замикання трапиться, що зовсім погано.

У подібних випадках є два виходи: або включати потужні споживачі електроенергії по черзі, не перенапружуючи електричну мережу, або замінити всю наявну в будинку проводку. Тут навіть не виникає питання, як краще вчинити...

Вибір дроти і автоматичного вимикача

Выбор провода и автоматического выключателя

Зараз для проводки використовується, в основному, двох - або трижильний жорсткий дріт марок ПУНП, ВВГ, NYM. Для такого серйозного кроку, як заміна електропроводки своїми руками, кабель вибирайте прискіпливо.

ПУНП - мідний кабель, що складається з однопроволочных жив, з подвійною ізоляцією з ПВХ. Прекрасно відповідає співвідношенню «ціна - якість».

ВВГ - за характеристиками приблизно такий же, як і ПУНП, але з більш щільною ізоляцією.

NYM складається з мідних однопроволочных жив з якісною потрійний ізоляцією. Кожна жила має ПВХ-ізоляцію, другий шар виконаний з гуми, а третій - зовнішній - знову ПВХ. Не дивлячись на переваги кабелю NYM, не поспішайте його купувати. Крім того, він має великий діаметр перетину, а, значить, канали під нього доведеться видовбувати глибокі, ціна на цей кабель досить висока.

При виборі автоматичного вимикача можна зупинитися на моделях АВВ або ДЕК. Відмінність полягає в затискачах. У АВВ вони мідні, а у ДЕК - металеві. Автоматику краще купувати в спеціалізованому магазині, де можна отримати підтвердження якості. Для освітлення автомати купуються на 16А, на електроплиту - 32А, на бойлер - 16-20А, на автоматичну пральну машинку - 25А, на всі розетки - 25А. Крім того, для введення потрібно загальний автомат на 50А.

Зовнішню проводку в дерев'яних будинках, а також вміщену під гіпсокартон або стяжку, проводять в гофрованому шлангу.

Для закупівлі матеріалу необхідно намітити план розводки і порахувати довжину кожної окремої лінії. Після цього купується провід.

Розетки і вимикачі

Розетки и выключатели

Розетки в кімнатах розташовують внизу на відстані 25 см від підлоги, з розрахунку 1 розетка на 6 м кв. В кухні - на фартуху з плитки між навісний і підлогової меблями, на висоті 1 м. В кухні, де є багато побутових електроприладів, краще встановити два або більше подвійних розеток, за правилами покладено не менше 3 звичайних. У ванній розетки обов'язково повинні бути вологозахисними і розташовуватися на висоті не менше 1 м - це вимога техніки безпеки.

Вимикачі по європейським стандартам розміщуються на висоті 90 см від підлоги.

Інструменти і матеріали

Крім кабелю, автоматики, гофрованого шланга, розеток і вимикачів вам знадобляться:

 • внутрішній щиток;
 • тусо-розподільні коробки;
 • підрозетники або пластикові коробки під розетки і вимикачі;
 • матерчатий ізолента;
 • клемники.

Для робіт по заміні електропроводки використовують:

 • перфоратор з насадками для бетону - бур для каналів або шторб і фреза для розеток і вимикачів;
 • болгарка;
 • контрольна лампа або мультиметр;
 • пасатижі;
 • викрутки;
 • рівень будівельний на 1 м;
 • шпаклівка або суха суміш;
 • шпатель.

Розрахунок перетину кабелю

Расчет сечения кабеля

Для того, щоб правильно розрахувати переріз провідників, використовуємо закон Ома. Ті, хто був уважним в школі на уроках фізики, напевно його пам'ятають. Для решти пояснимо, як це робиться. Підсумуйте потужності всіх наявних і передбачуваних електроприладів, про запас додайте ще 1000 Вт - коли-небудь знадобиться. Отриману суму розділіть на 220В - це мережеве напруга. Зазвичай результат знаходиться в межах 12-16А, тоді перетин дроту повинно бути 1,5 мм2. Якщо у вас вийшло більше значення споживаного струму, то проблему вирішити краще прокладкою кількох паралельних ліній від элетрощитка, встановлюючи на кожну лінію автомат. Це краще, ніж використання кабелю більшого перерізу. Чому? - Використання такого кабелю збільшить витрати і знизить надійність електропроводки.

Проведення робіт

Проведение работ

Електрика - це дуже серйозно, тому перед початком електромонтажних робіт НЕОБХІДНО ознайомитися з правилами проектування електричної мережі, а також з правилами по техніці безпеки проведення робіт.

Ще один важливий момент - обов'язково зробіть на аркуші паперу план квартири і позначте на ньому все що прокладаються лінії з зазначенням відстаней від підлоги. Через кілька років ви можете забути, де саме провели трасування і при свердлінні стіни потрапити в кабель... з плачевним результатом.

Як замінити електропроводку в квартирі? Перед початком робіт необхідно знеструмити квартиру. Раціонально починати роботи з передпокою. Після установки щитка прокладаються нові кабелі паралельно старим, які потрібно залишити неушкодженими. Розетки і вимикачі підключаються до них. Інші приміщення поки залишаються на старій проводці. І так по черзі виконується прокладка мережі в кожній кімнаті.

Прокладання каналів або шторбление - це дуже шумна і пильна робота. Тому розташування штроб потрібно добре обміркувати, щоб їх довжина була мінімальною. Між тим, всі штроби повинні йти строго паралельно підлозі і повертати вгору або вниз під прямим кутом. Якщо на одній стіні з обох її сторін передбачаються розетки, то краще просвердлити стіну і вивести дріт через неї - економія тут очевидна. Через отвір в стіні кабель пропускається тільки в гофрованому шлангу або в негорючій спеціальній трубці.

Всі кабельні з'єднання виконуються у тусо-спайних коробках з використанням клемників. Кабель в штробах закріплюється алебастром - він дуже швидко схоплюється. Потім канали шпаклюються, а розетки і вимикачі встановлюються в підготовлені заздалегідь отвори із закріпленими в них коробками. Підключаються вони тільки після висихання шпаклівки.

Досвідчені електрики радять перед підключенням розеток і вимикачів до мережі оголені кінці кабелю обслужити паяльником.

Підключення до щитка самостійно краще не проводити, це може бути небезпечно для вас! Для цієї завершальній стадії запросіть професіонала.

Читайте також

Вам також може бути цікаво