Арка з цегли своїми руками

17.01.2021
6 571
Admin

Арка из кирпича своими руками

 1. Види цегляних арок
 2. Послідовність пристрою арки з цегли
 3. Матеріали, застосовувані для влаштування цегляних арок
 4. Основні помилки при зведенні арок своїми руками
 5. Відео

Арка - це архітектурний елемент, що виконується у вигляді криволінійної перемички над отвором в стіні або прольотом між двома опорами. Подібні конструкції широко використовуються для прикраси фасадів і внутрішніх інтер'єрів житлових будинків і громадських будівель.

Арка з цегли своїми руками - не проблема для домашнього майстра, який має деякі навички виконання будівельних робіт.

Види цегляних арок

Звичайна цегляна арка являє собою симетричну склепінчасту конструкцію, міцність якої забезпечується за рахунок бічного розпору. Фахівці розрізняють такі види цегляних арок:

 • клинчасті - цегла викладаються клином і фіксуються «замком»;
 • лучкові - цегли укладають по усіченій дузі;
 • повні арки - цегла викладаються півколом заввишки в половину ширини прорізу.

Виды арок из кирпича

В першу чергу необхідно визначитися з видом арки, яку ви плануєте побудувати і заготовити необхідні матеріали та інструмент. У кожній з описаних цегляних арок є свої плюси і мінуси, але схема і послідовність робіт з їх пристрою не сильно відрізняється.

Послідовність пристрою арки з цегли

Строительство кирпичной арки

Технологія, за якої зводиться арка з цегли своїми руками, залежить від вибраного виду і особливостей конструкції архітектурного елементу. Весь процес влаштування цегляної арки можна розбити на наступні етапи:

 • розробка та виготовлення шаблону склепінчастого елемента;
 • установка шаблону;
 • викладка цегляної арки;
 • обтискання і фіксація арочної конструкції;
 • розбирання і видалення шаблону;
 • фінішна обробка цегляної кладки.

Изготовление арочного шаблона

Для виготовлення шаблону майбутньої арки використовуються листи ДСП і дерев'яні бруси. Від якості шаблону залежить зовнішній вигляд і якість арочної конструкції, тому необхідно правильно розрахувати його розміри.

Шаблон робиться на кілька сантиметрів менше ширини отвору по висоті арки, щоб не виникло проблем з його демонтажем після викладення елемента.

Шаблон для арки

На лист ДСП наносяться центр арочної конструкції, її верхні і нижні точки, потім вони з'єднуються між собою у вигляді дуги так, щоб у підсумку вийшов усічений півколо. За отриманою розмітці вирізається два кружала, які з'єднуються за допомогою брусків і саморізів, утворюючи арку в натуральну величину. Шаблон встановлюється в отвір і фіксується в ньому за допомогою дерев'яних опор і розпірок.

Установка шаблона

Перед викладенням арки по обидва боки отвору встановлюються штраби, що дозволяють затиснути арку швидко і просто. Набір цегляної арки проводиться знизу вгору одночасно з обох сторін. По центру у вершині арки встановлюється «замок» - цегла, який щільно забивається в кладку й фіксує всю конструкцію.

Кладка кирпича на шаблон

Після затиснення цегляної арки шаблон видаляється і проводиться зачистка поверхні. Щоб кладка виглядала акуратно, необхідно ретельно вирівняти шви і видалити надлишки розчину з лицьової поверхні цегельної кладки.

Матеріали, застосовувані для влаштування цегляних арок

Для виготовлення арок зазвичай використовується спеціальний клиновий цегла, так як його трапецієвидна форма сприяє кращій фіксації арочної конструкції. Придбати клиновий цегла можна в готовому вигляді в магазинах, що торгують будівельними матеріалами. Можна зробити клиновий цегла самостійно, обтесав до потрібної форми звичайні цегляні блоки.

Клиновый кирпич

Для закріплення арочних конструкцій часто використовуються спеціальні розчини. Наприклад, для пічних арок розчин робиться з глини з додаванням шамотного піску з домішками дрібного гравію, просіяного через сито з осередками діаметром до 0,8 см. При цьому товщина швів повинна бути мінімальною.

Основні помилки при зведенні арок своїми руками

Ошибки при строительстве арки

Арка з цегли своїми руками при правильному розрахунку і точному дотриманні технології виробництва робіт стане чудовою прикрасою вашого будинку і прослужить дуже довго. Однак існує ряд причин, здатних призвести до руйнування арочної конструкції:

 • недостатня висота арки при великій ширині прорізу - при такій конструкції навантаження розподіляються нерівномірно, що може привести до утворення тріщин;
 • використання металевих куточків і підстав в якості шаблону - метал, на відміну від дерева, перешкоджає рівномірної природної усадки арочної конструкції, що може викликати її розтріскування;
 • несвоєчасний демонтаж шаблону - якщо деревина встигне насититися вологою і розбухнути, то це може призвести до виникнення надмірної напруги, тому арку слід захистити від попадання вологи, накривши її поліетиленом;
 • слабкий фундамент - тріщини на арках часто виникають при осіданні підстави, в цьому випадку необхідно провести комплекс заходів, що сприяють зміцненню фундаменту і запобігання осідання підстави арочної конструкції.

Арки можуть виконуватися в різних стилях і використовуватися для оформлення різних архітектурних елементів. Арка з цегли своїми руками додасть вашому будинку оригінальний вигляд і дозволить створити неповторну атмосферу.

Відео

До речі, арка з цегли може бути не тільки в будинку, але і в печі. Про те, як зробити таку арку, розповість наступний сюжет.

Читайте також: