Фундамент з каменю своїми руками

17.01.2021
3 422
Admin

Фундамент из камня своими руками

 1. Види натурального каменю
 2. Як вибирати бутовий камінь
 3. Інструмент для роботи
 4. Нанесення розмітки, ширина і глибина фундаментної кладки
 5. Процес кладки фундаменту
 6. Види бутової кладки
 7. Приготування будівельного розчину

Зведення будь-якої будівлі починається з будівництва фундаменту, від якості якого в подальшому буде залежати безпеку і тривалість експлуатації всього будинку в цілому. У пошуках джерела економії фінансових коштів власники земельних ділянок нерідко воліють робити фундамент з каменю своїми руками, використовуючи для його будівництва економічний, міцний і довговічний натуральний камінь, такий як бут. Даний будівельний матеріал має масу переваг при досить прийнятною ринкової вартості. Крім того бут є водостійким природним каменем, тому прекрасно підходить для будівництва в місцях з підвищеною вологістю.

Види натурального каменю

Виды натурального камня

Бут - це натуральний камінь, що відрізняється неправильною формою, різних за вагою та величиною. Основу каменю може становити доломіт, ракушняк, туф, граніт, пісковик і т. д. Колір будівельного матеріалу має безліч відтінків, які залежать від його належності до тієї чи іншої породи каменю. Форма природних каменів може бути різною, що дозволяє умовно розділити бут на три виду будівельного матеріалу:

 • Рваний камінь. Відрізняється своєю неправильною формою, яка утворюється в результаті проведення вибухових робіт, пов'язаних з його видобутком.
 • Постелистый бут. Являє собою шматки багатошарової кам'яної породи, яка має дві приблизно паралельні одна одній площині. Добувають камінь методом выломки його з шаруватих гірських порід.
 • Плитчастий бут. Є натуральним каменем з відносно рівною поверхнею. Добувають цей камінь таким же способом, як і постелистый бут, з тією лише різницею, що його выломка здійснюється з гірських порід іншого типу.

Як вибирати бутовий камінь

Как выбирать бутовый камень

Перед закупівлею каменю обов'язково потрібно перевірити якість всієї партії будівельного матеріалу. Для цього необхідно вибрати кілька каменів і уважно їх оглянути.

Кожен камінь буде служити опорою для майбутнього будинку, тому неприпустимо використання матеріалу зі слідами тріщин, сколів та розшарувань.

Завершити перевірку бута слід ударом молотка за матеріалом. Про гарному якості каменю буде свідчити наявність чистого звуку. Крім цього хороший камінь легко витримає удар і збереже свою первісну форму. Для підтвердження результатів перевірки подібні дії бажано повторити з кількома шматками каменю.

Інструмент для роботи

Инструменты для работы

Для будівництва фундаменту в роботі знадобляться наступні інструменти:

 • штикова і совкова лопата;
 • кельма;
 • молоток-кирка;
 • горизонтальний і водяний рівень;
 • схил;
 • рулетка;
 • кувалда;
 • трамбування;
 • молоток;
 • зубило.

Нанесення розмітки, ширина і глибина фундаментної кладки

Нанесение разметки

Глибина траншеї під фундамент повинна перевищувати глибину промерзання грунту, на якій планується будівництво. При цьому товщина фундаменту повинна складати або 40 см, або бути на 20 сантиметрів товщі стіни будинку.

Траншея под фундамент

Для того щоб зробити розмітку, спочатку потрібно визначити осі конструкції. Для цього береться один з кутів будинку (А), і від нього, за допомогою схилу, відновлюється перпендикуляр і натягується шнур (волосінь, нитка і т. д.) по довжині майбутньої стіни (В). Від цієї точки таким же способом зазначається фасад будівлі (С), після чого за допомогою косинця відміряється четвертий кут будинку (D). Виходить рівний прямокутник. У внутрішній частині прямокутника, за допомогою схилом і ліски, зазначається ширина майбутнього фундаменту. Після установки розмітки можна приступати до земельних робіт.

Процес кладки фундаменту

Процесс кладки фундамента

Починати будівництво фундаменту потрібно з підготовки підстави під його заливку. Основу треба засипати щебенем, галькою, кам'яною крихтою або будівельним сміттям, після чого можна приступати до будівництва опалубки.

Перед тим як переходити до укладання каменю, його слід протягом однієї години вимочувати у воді. Це сприяє очищенню матеріалу і насичення його водою. Однак необхідно пам'ятати, що передержанный у воді камінь може стати причиною появи ділянкою відторгнення у фундаментній кладці.

Камені укладають горизонтальними шарами, з підбором більш-менш рівномірних країв. Кожен шар покривається розчином з надлишком до 10 сантиметрів, щоб між каменями залишався прошарок розчину не менш 1 див. На останній шар каменю викладається сітчаста арматура, після чого її щільно заливають бетоном.

Види бутової кладки

Виды бутовой кладки

Кладка бута буває «під лопатку» і «під затоку».

Бутова кладка «під лопатку»

Цей вид кладки виконується горизонтальними рядами з товщиною ряду в 25 див. Під час кладки бут підбираються за розміром, причому кожен камінь спочатку кладеться насухо, щоб знайти найбільш стійке місце в кладці. Якщо камінь підійшов за розміром, настеляється шар розчину, після чого за допомогою молотка бут остаточно встановлюється на своє місце.

Бутова кладка «під затоку»

Цей вид фундаментної кладки застосовується тільки для споруд, висота яких не перевищує 10 метрів. Крім того кладка «під затоку» допускається тільки на ґрунті, який в подальшому не буде давати усадку. Дана кладка виконується з каменю однакової висоти, який підбирається за заздалегідь підготовленим шаблоном. Всі порожнечі і проміжки заповнюються щебенем, після чого їх слід залити будівельним розчином.

Приготування будівельного розчину

Суміш готується у співвідношенні 1:1, тобто кількість натурального каменю має дорівнювати кількості розчину. При будівництві стрічкового фундаменту допускається зменшення кількості бута, однак перевищення ліміту неприпустимо.

Приготовление строительного раствора

Пропорції розчину такі: 1 кг цементу (марки М400 або М500) на 3 кг піску. Розчин повинен бути таким, щоб зміг заповнити всі проміжки між каменями. Дуже важливо пам'ятати про те, що в кладці обов'язково повинна витримуватися відстані між каменями рівне 2 див.

Запобігти можливість негативного впливу на фундамент силами морозного пученія можна за допомогою монтажу армованого каркаса із дроту і металевих стрижнів. У разі необхідності замість дроту можуть бути використані старі водопровідні труби чи металобрухтом.

Читайте також: