Випробування кабелю підвищеною напругою

17.01.2021
1 227
Admin

Испытание кабеля повышенным напряжением

  1. Підготовка
  2. Схема
  3. Норми випробувань
  4. Методика проведення випробувань

Випробування кабелю - перевірка на наявність дефектів, які можуть в подальшому призвести до зниження ефективності його використання, а в деяких випадках неполадки апаратури або нещасних випадків. Для проведення такої перевірки використовується випробуваний роками метод прикладеної напруги, що дозволяє виявити ті самі дефекти, які знижують електричну міцність.

Підготовка

До проведення даних робіт допускаються особи старше 18 років і після проходження спеціального тестування. Засвоєний матеріал перевіряється особливим людиною, який залишає відмітку в журналі про рівень знання.

Перед початком роботи необхідно провести поверхневий огляд кабелю і протерти воронки.

Якщо будуть виявлені явні дефекти ізоляції або надмірна забрудненість кабелю, до випробувань приступати забороняється. Не забувайте і про температуру в приміщенні (вона повинна бути позитивною).

Також потрібно виміряти опір ізоляції кабелю.

Схема

При випробуванні кабелю використовується випрямлений струм, який необхідно підводити до кожної жилі кабелю по черзі. Випробування кабелю підвищеним напругою проводиться тільки тоді, коли всі металеві елементи, крім однієї жили, заземлені, що дозволить перевірити міцність ізоляції між землею, житлової та іншими фазами.

Схема испытания кабеля

Проведение испытания

Якщо випробуваний кабель зроблений без оболонки або інших елементів з металу, то підвищену напругу необхідно підводити між житлової, що перевіряється, та іншими (вони повинні бути з'єднаними і заземленими).

Можна направляти струм на всі жили відразу, але тоді потрібно вимірювати витік струму в кожній фазі.

Якщо у випробуванні бере участь одножильний кабель з бронею або металевою оболонкою, то напруга прикладається між житловою і екраном.

Правила проведения испытания

При проведенні даної роботи кабель повинен бути відключений від будь-якого електрообладнання, а жили розведені на відстань не менше 15 див.

Норми випробувань

Тривалість проведення випробувань ліній при напрузі до 10 кв з ізоляцією із пластмаси або паперу дорівнює 10 хвилинам після монтажу, та 5 хвилинах під час експлуатації. Якщо ж кабельні лінії мають гумову ізоляцію, а використовується напруга не більше 10 кВт, то тривалість випробувань десь 5 хвилин.

Методика проведення випробувань

Випробування кабелю підвищеним напругою стане зрозуміліше для тих, хто перший раз робить це, якщо ми наведемо наочний приклад, для чого візьмемо виріб марки ААШВ (3х95).

Нам буде потрібно спеціальний апарат АИИ-70, який також можна замінити ІВК-5. Подається напруга піднімається поступово (приблизно 1-2 кВт на 1 секунду), поки його показник не досягне 60 кВт. Коли ця умова буде виконана, можна починати відлік часу.

Аппарат АИИ-70

Після закінчення відведеного часу значення витоку струму записуємо і дивимося в спеціальну таблицю. Тепер необхідно розрахувати коефіцієнт асиметрії по фазах. У більшості випадків він не більше двох, але бувають і винятки.

Після завершення високовольтних випробувань буде потрібно ще одне вимірювання опору ізоляції.

Кабель успішно пройшов випробування, якщо:

  1. Не було пробою, поверхневих розрядів і перекриття по поверхні.
  2. Збільшення показника струму витоку.
  3. Опір ізоляції не змінилося (особливо в меншу сторону).

Може статися й таке, що витоку мають значення, кілька перевищують наявні в спеціальних таблицях. В такому випадку можна вводити кабель в експлуатацію, але таке його випробування має бути набагато раніше, ніж при звичайних значеннях.

Успешное испытание кабеля

Якщо ж при випробуванні струм витоку став поступово збільшуватися, але пробою не видно, то тривалість впливу на кабель високої напруги необхідно збільшити. Якщо при цьому пробою немає, то можна вводити кабель в роботу, але необхідно зменшити час між повторним випробуванням.

Читайте також: