Як уникнути гідроудару в водопроводі

17.01.2021
2 034
Admin

Как избежать гидроудара в водопроводе

  1. Звідки з'являється гідравлічний удар?
  2. Способи запобігання гідроудару

Уважні господарі напевно помічали, що в комунікаціях періодично щось клацає й гупає, а інші не звертають на це увагу, оскільки не знають всієї серйозності проблеми. Руйнівну дію цих проблем помітно не відразу, а через час. Гідравлічний удар тягне за собою негативні наслідки у вигляді поздовжніх тріщин, розколу обладнання та інших пошкоджень. Для запобігання аварійних ситуацій необхідно дотримуватися правила експлуатації водопроводу, також може врятувати модернізація системи.

Звідки з'являється гідравлічний удар?

Незрозумілі звуки у водопровідній системі свідчать про подію в ній короткочасному і значному підвищенні тиску. Таке може статися із-за різкої зупинки циркулюючої рідини.

Причины возникновения гидроудара

Стандартні причини:

  1. Поломка насоса або його аварійне відключення.
  2. Залишився в системі повітря.
  3. Різке закручування кранів, зупиняють циркулюючий потік.

Шаровый кран

Остання причина стала масово поширюватися з появою кульових кранів. Справа в тому, що в цих виробах з часом розкручується кранової бюкс, перешкоджаючи плавного їх закриття.

На думку експертів, гвинтові крани більш раціональні, так як практично повністю виключають ймовірність підвищення тиску вище критичної позначки.

Про те, як уникнути гідроудару у водопроводі, ми розповімо нижче.

Приблизно теж твориться у системі, якщо не випустити повітря. Відкриваючи будь-кульове пристрій, ми практично «зіштовхуємо» два нестискуваних речовини, які перетворюються в пневматичний амортизатор.

Вода из шарового крана

В обох випадках потужний потік води на високій швидкості стикається з перешкодою, якої може бути повітря або запірна арматура. Безсумнівно, рідина все-таки стискається, а труби мають властивість розтягуватися, але це не може тривати вічно.

Також регулярні клацання чують власники будинків, у яких інженерні комунікації організовані неграмотно. Причиною тому служить пару труб різних діаметрів. При знаходженні перешкоди, нехай і невелика, рідина змінює обсяг, і як результат, зміна тиску.

Побачити стрибки тиску при гідроударі ви можете в цьому ролику.

Способи запобігання гідроудару

Нижче наведено кілька способів, спрямованих на зниження сили гідроудару або його нейтралізацію.

Плавне перекриття

Спеціальні нормативи по експлуатації водоканалу і тепломереж описують правильне їх включення і вимикання - воно повинно бути плавним. Ці правила, хоч і розроблені для постачальників тепла і води, стосуються і людей, які використовують автономні контури. Суть даного способу захисту в тому, що гідроудар «розтягується» в часі, знижуючи його силу. Плавне зниження тиску, об'єму і швидкості, і таке ж їх підвищення допомагають захистити трубопровід від пошкоджень.

Модернізація системи

Клапан защиты от гидроудара

Перший спосіб уникнути гідроудару - монтаж амортизуючих пристроїв, спрямованих в бік руху рідини.

Якщо по-простому, то це заміна труби, що знаходиться перед термостатом, на такий же виріб з більш м'якого матеріалу: термостійкого армованого каучуку або еластичного пластику. Така характеристика, як еластичність, допоможе мимовільно знижувати силу гідроудару в точці, в якій тиск має максимальне значення. В основному достатньо для такої маніпуляції відрізка 20-30 см, але можна брати і більше.

Другий спосіб - в терморегулюючий клапан додати шунт з максимальним просвітом в 0,4 мм.

Терморегулирующий клапан

Зі сторони, з якої рідина потрапляє в термостат, необхідно помістити трубку з перетином 0,2-0,4 мм. Цей хитрий хід дозволяє знизити тиск в момент його критичного значення, при цьому функціональність всієї системи не постраждає. Виконати таку роботу має людина, яка в доскональності знає конструкцію термостата.

Шунтування для захисту водопроводу від гідроудару можна використовувати в автономних мережах, зроблених не так давно і з якісних матеріалів, оскільки іржа і інше сміття швидко заб'ють невеликий отвір.

Монтаж термостата з захистом

Ці пристрої мають пружинні механізми, що знаходяться між термоголовкою і клапаном. Коли підвищується тиск, пружина не дає клапану закритися, а при його зниженні дозволяє мимовільно опуститися. Установка таких термостатів повинна проводитися строго за вказаною на корпусі напрямку. Будьте обережні, адже не всі моделі термостатів оснащені таким захистом.

Автоматика

Існують спеціальні насоси, плавне відкриття і закриття інженерних систем у яких виконується автоматично. Правильно запрограмоване пристрій здатне самостійно відслідковувати зміни у водопроводі і регулювати їх.

Центробежные насосы

Ось ми й розглянули кілька способів захисту нашого водопроводу від небажаних впливів. Використовуючи той чи інший метод, ви уникнете аварію в майбутньому.

Читайте також: