Як знайти воду для колодязя

17.01.2021
3 892
Admin

Как найти воду для колодца

 1. Збір інформації
 2. Свердловини і шурфи
 3. Спосіб біолокації
 4. Піддаємо аналізу рельєф ділянки
 5. Альтернативні методи пошуку води

Бажання людей використовувати в побуті природне свіжу воду повністю виправдано. Централізований спосіб подачі води, який використовують багато десятиріч, не може забезпечити постачання якісної води населенню. Будівництво колодязів в приватному будинку є зручною альтернативою централізованої подачі води. Але до того, як будувати криницю, необхідно вирішити непросту проблему: як знайти воду для колодязя. Можна, звичайно, просто вирити глибоку яму в будь-якому місці, але в цьому випадку, швидше за все, крім рідоти не вдасться нічого знайти. А буквально на відстані декількох метрів буде знаходитися водоносна жила.

Збір інформації

Поиск воды для колодца

В даний час є багато способів знаходження водоносного шару, але 100% гарантії глибини залягання води та її якісного складу жоден з них дати не може. Перед тим як копати колодязь, необхідно зібрати якомога більше інформації про ділянку: опитати сусідів, використовувати біолокацію, з'ясувати гідрогеологічні умови району, ін. Всі способи умовно поділяють на три групи: встановлення появи води на ділянці, біолокаційні спосіб і розвідка за інформацією гідрогеологічних вишукувань. Поверхнева волога, яка знаходиться неглибоко під землею, практично не придатна для пиття і в основному використовується для побутових або технічних потреб. В основному представляють цінність підземні води, що знаходяться на глибині, і перед спорудою колодязя їх пошук є основним завданням.

Свердловини і шурфи

Бурение скважин под воду

Найбільш точним і ефективним способом знаходження води вважається пробивання буріння свердловин і шурфів. Хоча цей спосіб досить дорогий, але його використання дозволяє отримати чітке уявлення про:

 • товщині ґрунту;
 • якості і кількості води, що надходить;
 • глибині її розташування;
 • місці, де знаходяться плити, брили каменю і пливуни;
 • витрати на будівництво колодязя.

Знайти потужну підземну жилу на ділянці біля будинку - велика удача. Це дасть можливість не переривати і не руйнувати шар родючого ґрунту, зберегти гроші, час і сили. Ще наші предки, до того як копати колодязь, знаходили відповідне місце. Необхідно зробити розмітку ділянки, де планується спорудження цього гідроспоруди.

Скважина возле дома

На відстані близько 50 см вкопують у грунт по розмітці шийкою вниз на глибину 5 см кілька однакових скляних банок. Необхідно взяти сухі банки, і залишати їх в такому положенні до ранку. До того, як підніметься сонце, необхідно вийняти банки і оглянути їх внутрішню поверхню. Можна виявити різну картину: в одних банках - лише сліди вологи, в інших - можна знайти великі краплі конденсату по стінках.

На ділянці, де виявиться в банку найбільше вологи, необхідно шукати підземну жилу.

Спосіб біолокації

Метод биолокации

До незвичних способів діагностики найбільш вірогідних ділянок для влаштування колодязя можна віднести спосіб біолокації з допомогою спеціального приладу зі звичайних електродів або виноградної лози. Два металевих стрижня, вигнуті на ділянках, де проходить підземна жила, починають переміщатися і схрещуватися. В цьому місці і необхідно рити колодязь.

Велика похибка такого дослідження полягає в тому, що рамка, виготовлена з електродів, або лоза не тільки реагують на глибоколежачі грунтові води, але і можуть спрацювати на низькоякісні поверхневі води.

Стержни для биолокации

Метод біолокації використовує природні матеріали під час виявлення підземної водоносної жили. Вони вказують місце розміщення вологи поблизу від поверхні. Так само за допомогою металевої рамки або лози можна знайти джерельні джерела. Вилку з виноградної лози попередньо сушать, після чого беруть в руки і витягують вперед, розводячи в сторони на 150 градусів. Вилку необхідно тримати в горизонтальному положенні, повільно переміщаючись по ділянці. У тому місці, де знаходиться водоносна жила, виноградна лоза стане самостійно нахилятися до поверхні землі. У випадку, якщо ваш індикатор буде вести себе абсолютно спокійно», це означає, що поблизу, підземних грунтових вод немає.

Максимальна достовірність показань при використанні біолокації спостерігається в період між 5-6 годинами ранку, в денний час, в період між 16-17 годин, і вночі між 20-21 годиною і 24-1 годинами.

Процес пошуку методом біолокації виглядає приблизно так.

Піддаємо аналізу рельєф ділянки

Исследование рельефа

Особливості рельєфу присадибної ділянки можуть вказати приблизно, як знайти воду для колодязя. Наявні на території природні котловани, западини і улоговини говорять про те, що тут імовірність знайти підземну водоносную жилу значно більше, ніж на інших ділянках. На місця, де можливе знаходження підземних вод, вказують ростуть ялина, вільха, звичайна береза або верба.

Таблица залегания вод

Альтернативні методи пошуку води

Хоча гарантувати присутність води на ділянці за цими ознаками можна, але є статистичні дані ділянок, де з рослинності можна зрозуміти, що підземна вода відсутня або є в мінімальній кількості:

 • значні насадження бука або акації;
 • близькість розташування виробничих кар'єрів або великих водозаборів;
 • місцевість розташована біля джерел, озер чи ставків;
 • поблизу є обрив річки;
 • на височинах, в передгір'ях і на горбистих ділянках.

Насаждения акации

У пошуку підземної води може допомогти і добре просушений гранульований влагонакопитель, який насипають у глиняний горщик обмотаний тканиною. Цей горщик із вмістом спочатку зважують, і після цього вкопують на 50 см у сухий ґрунт. В такому стані горщик витримують добу, і після цього знову проводять зважування. За різницею ваги можна визначити ймовірність близького розміщення підземної води.

Потрібно врахувати, що під час цієї процедури необхідно, щоб повітря не був холодним, а земля повинна бути сухою.

Є чимало народних прикмет, які перевірені століттями, з допомогою яких явищ природи, рослин, поведінкою тварин або птахів можна визначити залягання вод. Спробуйте скористатися ними. Можливо, саме вони приведуть до успіху.

Читайте також: