Як визначити перетин дроту

17.01.2021
3 877
Admin

Как определить сечение провода

  1. Чому випускають нестандартний провід?
  2. Важливість правильного вибору
  3. Виробляємо розрахунки перерізу проводу
  4. Відео

На жаль, нам не звикати до того, що нас обманюють. Але одна справа, коли тебе обдурили на ринку, і зовсім інша, якщо брехню виходить від підприємства. Багато покупці звикли довіряти великим підприємствам, але як показує досвід, абсолютно марно, тому що написи на деякій продукції не відповідають дійсності. Взяти, приміром, провід. Зайдіть в магазин і попросіть показати мідний двожильний провід, що має переріз 2,5 мм, а потім візуально порівняйте його друг з одним. Можливо, ви будете шоковані, побачивши, що він весь різний. Виникає цілком резонне питання: як визначити перетин проводу, якщо довіряти написаному не можна?

Чому випускають нестандартний провід?

Почему выпускают нестандартный провод

Може це і звучить парадоксально, але зв'язано це з боротьбою за покупця. Хтось може подумати, що проводи не стандартного перерізу не користуються попитом. За логікою, так і має статися, але не відбувається, тому що така продукція дешевша, а для народу це основний показник. Купують те, що дешевше, провід перегорає, і його замінюють... таким же. Це може продовжуватись до тих пір, поки за справу не візьметься фахівець, який знає свою справу, а переріз проводу може визначити візуально.

Також чималу роль відіграє людська жадібність. При умисному заниженні перерізу проводу, виробник може мати досить пристойну економію. При виготовленні 1 км проводу перетином 2,5, який буде тонше всього на 0,4 мм, можна заощадити 3,52 кг міді. Скільки проводу випустить завод за одну зміну? А якщо взяти провід більшого перерізу?

Є ще один фокус або хитрість, на яку пустилися деякі виробники. Після перевірки з'ясовується, що перетин дроту відповідає заявленому, проте радість може бути передчасною. Може виявитися, що ви тримаєте в руках диво порошкової індустрії - низькосортний провід із сплаву міді і алюмінію.

Його легко можна відрізнити від мідного, оскільки цей сплав більш світлий.

Також завод-виробник може компенсувати малу кількість міді в кабелі за рахунок збільшення товщини ізоляції або оболонки, тому потрібно вміти без сторонньої допомоги визначати переріз проводів.

Важливість правильного вибору

Важность правильного выбора провода

Чому так важливо мати точну інформацію про перерізі дроту. Ось головні причини:

  1. Перетин дроту підбирається згідно споживаної потужності, і зазначено в электропроекте.
  2. Недотримання цієї вимоги може призвести до пожежі або виходу електропроводки з ладу.

Важливість правильного підбору перерізу дроту можна яскраво проілюструвати на одному прикладі. Припустимо, що ви купили штани, за словами продавця, хорошої якості, зшиті міцними нитками. Прогулюючись в цих штанах, ви присіли, і відчули, як вони розходяться по швах. Яка у вас думка з приводу ниток, якими зшиті штани?

А тепер уявіть, що штани - це ваша електросистема, а нитки - провід. Виникла додаткове навантаження (включили пральну машину, електродуховку, праска), і «нитки» поплавилися. Що робити? Ще раз купувати провід, штробити стіни і міняти всю електропроводку (принаймні, її силову частину). Незалежно від того, будете міняти старий провід або тільки нещодавно покладений поганої якості, новий провід повинен відповідати зазначеному перерізу.

Виробляємо розрахунки перерізу проводу

Производим расчеты

Щоб уникнути неприємних наслідків, потрібно знати, як визначити перетин дроту самостійно. Спочатку виміряйте діаметр проводу, але зробити це точно, без мікрометра або штангенциркуля не вдасться. Ви можете скористатися наведеною нижче таблицею.

Діаметр провідника, мм Переріз провідника мм Струм, А, для прокладених проводів
відкрито в одній трубі
двох одножильних трьох одножильних чотирьох одножильних одного двожильного одного трижильного
1,6 2 21 19 18 15 17 14
1,8 2,5 24 20 19 19 19 16
2 3 27 24 22 21 22 18
2,3 4 32 28 28 23 25 21
2,5 5 26 32 30 27 28 24
2,8 6 29 36 32 30 31 26
3,2 8 46 43 40 37 38 32
3,6 10 60 50 47 39 42 38
4,5 16 75 60 50 55 60 55

Якщо потрібні більш точні значення перерізу проводу, то не обійтися без обчислень. Будемо згадувати шкільний курс геометрії. Нам потрібно визначити площу кола за допомогою спрощеної формули:

0,785 × 1.72 × 1.72 = 2,32

В якій:

  • 0,785 - четверта частина значення π; (незмінний показник для цієї формули);
  • 1, 72 - діаметр виміряної жили проводу (ці 2 цифри повинні бути однаковими);

Після знаку = отримуємо площа жили в мм (перетин дроту).

У тому випадку, коли під рукою немає точних вимірювальних приладів, для тонкого дроту застосуємо «дідівський» метод.

Зніміть з дроту сантиметрів 40 ізоляції і намотайте цей провід на олівець (не більше 10 витків). Довжину намотування виміряйте і розділіть на кількість витків. В результаті отримаєте радіус перерізу проводу з однієї житлової. Однак таким методом вам навряд чи дадуть скористатися в магазині, хіба що ви купите шматок дроту і будете з ним експериментувати.

Определение сечения народным способом

Для багатожильного проводу принцип той же, тільки потрібно виміряти радіус всього однієї жили, а отримане значення помножити на кількість жив у пучку.

Якщо немає бажання займатися точними науками, то купуйте провід більшого діаметру, ніж зазначено у схемі, тоді не помилитеся.

Відео

Даний відеоролик, сподіваємося, допоможе вам краще розібратися в даному питанні.

Читайте також: