Як зробити стусло своїми руками

17.01.2021
4 286
Admin

Как сделать стусло своими руками

  1. Робимо стусло
  2. Як правильно використовувати

Якщо ви затіяли ремонт будинку, то для правильних кутових стикувань вам знадобитися спеціальний інструмент - стусло. Його, звичайно, можна придбати в будівельних магазинах, однак у покупних пластикових видів є свої недоліки: прорізи після декількох разів використання починають розсуватися і стають ширше, що ускладнює можливість отримання рівних зрізів. Кут в 45 градусів теж виходить неточним через зношування. Щоб не ускладнювати собі роботу неякісним інструментом, простіше всього зробити стусло своїми руками. Виготовлення не займе у вас багато часу, допоможе заощадити фінанси і прослужить вірою і правдою довгі роки.

Робимо стусло

Для роботи нам знадобиться дошка з твердих порід деревини. Ми будемо виготовляти найпростіший варіант стусла. Якщо буде використовуватися матеріал з дуба та ясена, то товщина повинна становити близько 10 -15 міліметрів. Якщо в наявності є тільки дошка хвойна, то товщина повинна бути не менее20 міліметрів. Заготовку потрібно відшліфувати, кути ідеально вирівняти до 90 градусів, торці заготовки повинні бути гладкими. Також знадобляться саморізи або шканты, клей момент, лист наждачного паперу, простий олівець і лінійка столярна з кутом в 90 градусів.

Делаем стусло

Ширину підстави ложа стусла зазвичай роблять розміром в 150 міліметрів. Крупніше робити недоцільно, так як зазвичай ті деталі, які в подальшому будуть оброблятися, мають стандартні розміри. Борти інструменту готуються висотою близько 150 міліметрів. Тепер можна з'єднати заготовки між собою за допомогою саморізів. Для більшої міцності встановлюються шканты, склеєні моментом. Підстава ложа і борти затискаються струбциною до повної фіксації, надлишки клею потрібно буде видалити. В такому стані залишаємо заготовку до повного висихання.

Схема стусла

Після того, як наш короб готовий робимо розмітку. Це позбавить нас надалі від похибок при експлуатації стусла. На торці бортів потрібно провести дві перпендикулярні лінії, які будуть розташовуватися точно одне проти одного. Далі враховуючи товщину бортів, заміряємо ширину стусла і наносимо ще дві мітки. Для цього треба відступити від вже проведених ліній на розмір ширини короба. В результаті, при проекції міток на площині, у нас повинен вийти квадрат.

Разметка стусла

Під час проведення всіх робіт з виготовлення стусла краще всього по кілька разів перевіряти розміри завданих міток і заготовок перед тим, як продовжити. Для того щоб інструмент потім радував вас довгі роки точними вимірами, краще всього, як кажуть, «сім разів відміряти, один раз відрізати». Після остаточної перевірки правильності розрахунків можна починати робити діагональні прорізи.

Для цього нам знадобитися дуже гостра ножівка, якій потрібно повільно, постійно звіряючись з нанесеним мітках, зробити пропили в коробі. Для розширення, прорізи шліфуються наждачним папером. Щоб це зробити швидше і якісніше, треба згорнути аркуш навпіл.

Для торцювання можна випиляти додатковий пропил на бортах короба, який теж потрібно обробити наждачним папером, складеної вдвічі. Все, наше стусло готово. Використовувати його при дрібних ремонту або виготовлення рамок доведеться частенько, тому краще всього зберігати інструмент в спеціальному ящику з іншими матеріалами.

Взагалі, стусло - це незамінна річ майстра. Без нього професіонали, які пропрацювали в будівництві не один десяток років, не зможуть встановити навіть плінтус. Це пристосування полегшує не тільки роботи, але і забезпечує 100 % якість майбутнього стику. Ніякі зазори і недоліки вам не будуть страшні, якщо у вас вдома або на роботі є такий інструмент. Багато фахівців використовують ще і поворотний стусло. Його можна придбати в магазині за ціною близько 1500 рублів.

Поворотное стусло

Поворотне стусло дозволяє задати потрібний кут самостійно, а точність розрізу на такому інструменті максимально ідеальна до мінімальних траєкторій. Також інструмент відрізняється від найпростішого типу своєю структурою, яка дозволяє міцно зафіксувати матеріал і ножовочным полотном, який визначає кут нахилу за спеціальними мітками.

Як правильно використовувати

Как использовать стусло

Для початку важливо міцно закріпити інструмент. Можна прикрутити його до робочого столу шурупами або закріпити струбцинами. Після цього, ту заготовку, яку нам потрібно відрізати під правильним кутом ми розмічаємо. Вже розмічену заготівлю кладемо в спеціальний лоток і притискаємо до однієї з сторін борту сусла. Міцно утримуючи, починаємо акуратно розпилювати, при цьому, не забуваючи стежити за тим, щоб нанесена позначка постійно перебувала прямо навпроти потрібної нам прорізи. Для того щоб нам було зручніше пиляти, можна притиснути заготівлю короткої дошкою, попередньо поклавши її між бортом стусла і заготівлею. Для точних, рівних і прямих зрізів необхідно використовувати тільки спеціальну ножівку.

Читайте також: