Колодязь своїми руками

17.01.2021
7 440
Admin

Колодец своими руками

 1. Вибираємо місце для колодязя
 2. Створення донного фільтра
 3. Створення бетонної шахти
 4. Чистка та дезінфекція
 5. Колодязь своїми руками фото:

Протягом багатьох століть люди рили колодязі, берегли їх і містили в чистоті, адже інших водних джерел деколи просто не можна було відшукати. Особливо ретельно стежили за колодязями міськими, так як вони з повним правом могли називатися стратегічними об'єктами, забезпечували городян водою під час самої важкої посухи або ворожої облоги.

Може здатися, що в наш час, коли існують централізовані системи водопроводів, що забезпечують водою все населення, потреба в колодязі своїми руками повністю відпала. Однак, якість колодязної води багаторазово вище звичайної водопровідної і за смаком, і за показниками чистоти. Крім того, колодязь вбереже вас від перебоїв водопостачання, вам не доведеться залишитися без води. Мати на дачній ділянці власний колодязь, безумовно, мріє кожен господар. При цьому, вирити колодязь не так складно, як може здатися: має вправність і деякий інструмент допоможуть вам виконати колодязь своїми руками.

Вибираємо місце для колодязя

Выбираем место для колодца

Перш ніж почати розповідь про те, як спорудити колодязь своїми руками, торкнемося процесу вибору оптимального місця для нього, виконання аналізу грунтових вод ділянки. Водоносний характер мають пласти глини і пісковика. Шахта колодязя проходить крізь ряд цих шарів, у результаті і з'являється можливість отримання води. Головне джерело живлення підземних вод - опади, але іноді вони можуть живитися і від прилеглих водойм (озер або річок).

Підземні води поділяються на три головні категорії:

 • Верховодка. Залягає дуже неглибоко, тому очищена неякісно і в якості питної застосовуватися не може. Коли будується колодязь своїми руками, шар верховодки необхідно ретельно ізолювати, щоб уникнути забруднень.
 • Грунтові. Найбільш часто використовуються в колодязях. Чисті і дуже приємні на смак. На жаль, рівень їх знаходиться в залежності від опадів, а тому в посуху грунтові води помітно втрачають якість, а сам колодязь міліє.
 • Артезіанські. Залягають дуже глибоко і щільно стискаються шарами, що лежать вище. На поверхню можуть вириватися у вигляді фонтану, так як знаходяться під значним тиском.

Общая схема подземных вод и способов их добычи

Вирішуючи, як зробити колодязь своїми руками, орієнтуйтеся на місце розташування вже існуючих. Якщо поблизу не знайти колодязів, то зверніться до допомоги гідрологів. Будувати, покладаючись виключно на народні і непрямі показники, що дуже нерозумно, так як гарантія позитивного результату мінімальна. Коли місце вибрано і зібраний ряд всіх необхідних документів, можна приступати до будівельних операцій.

Зауважимо, що колодязь своїми руками може бути виконаний, тільки якщо передбачає шахтну конструкцію, тобто викопується з допомогою лопати. Трубчаста конструкція, заснована на пробиванні грунту, виконується виключно з важкою технікою.

Створення донного фільтра

Почнемо з облаштування донного фільтра. Створити його досить просто, застосовуючи пласти щебеню або гравію. Фракція кожного вищого шару повинна значно перевищувати попередній (в 5-7 разів). Всього потрібно виконати три шари: нижній - 10 сантиметрів, 2 наступних - по 15.

Колодязний оголовок приблизно на 60-80 сантиметрів піднімається над рівнем землі. Пам'ятайте, що грунт по периметру оголовок може сідати до 3-х років, тому почекайте цей термін, перш ніж займатися будівництвом вимощення.

Створення бетонної шахти

Бетонная шахта колодца

Основним колодязним елементом, звичайно, варто вважати шахту. Розберемо, як спорудити колодязь своїми руками, якщо він має бетонну шахту. Саме бетон має високі гігієнічні характеристики, а також відрізняється вражаючою довговічністю і стійкістю до величезного списку негативних впливів. Бетонна шахта виконується трьома методиками:

 1. Моноліт. У готову шахту відбувається установка опалубки, в яку заливається бетонний розчин. Якщо шахта має значну глибину, то застосовується відпускної метод. Він заснований на бетонуванні шахти на мінімум глибини і виведення опалубки і необхідних кріплень на деяку висоту над земною поверхнею. Після цього бетонний стовбур колодязя повільно осаджується, так як його нижня частина повинна мати оснащення у вигляді особливого башмака з ножем.
 2. На основі бетонних кілець. Даний спосіб простіше моноліту, так як всі кільця вже виготовлені на заводі і просто опускаються в шахту. З'єднуються кільця максимально щільно, з використанням скоб особливої Z-подібної форми.
 3. З пластин бетону. Дана методика досить схожа на зведення дерев'яної конструкції. Важать пластини близько 35 кілограм, міцність кладки забезпечується будівельним розчином, кути ж армуються зварним способом.
 4. З дерев'яного бруса. Такий колодязь зазвичай має квадратну форму. Складання такого зрубу зазвичай проводиться спочатку на поверхні, а вже після занурюється в шахту колодязя.
 5. З природного каменю. У більшості випадків кам'яні колодязі мають округлу форму. З зовнішньої сторони стінка колодязя заповнюється щебенем, а камені зв'язуються розчином.

Для зручності використання спорудою споруджується будиночок для колодязя.

Будівництво закінчено, тому слід ознайомитися з деякими правилами, дотримання яких вельми бажано:

 • Якщо у вас є домашні улюбленці, то слід захистити колодязь, щоб вони не могли підібратися до нього.
 • Не залишайте колодязний стовбур відкритим, щоб сторонній сміття не міг потрапити в нього.
 • Покладіть кришку колодязя потужним замком, щоб убезпечити грають поруч з ним дітей.
 • Якщо, не дай Бог, в шахті колодязя ви виявите мертву тварину, слід ретельно очистити і продезінфікувати споруда, а після - повністю оновити воду.

Чистка та дезінфекція

Чистка и дезинфекция колодца

Наостанок, поговоримо про чищення і дезінфекції колодязного споруди.

 1. Чистка. Сміття, мох і бруд за допомогою мітли та щітки видаляється зі стін шахти, після чого їх двічі потрібно ретельно обмити звичайною водою. Фільтр на дні колодязя також слід ретельно промити або замінити.
 2. Дезінфекція. Для початку визначте кількість колодязної води. Для цього просто помножте рівень води на площу "дзеркала" колодязя. Після цього потрібно повністю видалити воду. Потім, очистіть стінки за допомогою розчину хлорного вапна. По завершенні обробки стінок колодязь знову заповнюється водою, а ви готуєте особливий дезінфекційний розчин, особливості якого залежать від обсягу колодязя. Знайдете значну ємність, яку заповніть холодною (важливо!) водою. На кожен літр вам потрібно 200 міліграм вапна хлору. Одержаний розчин потрібно акуратно розмішати і вистояти кілька годин. Після цього, розчин потрібно перелити в іншу ємність, щоб позбутися випав осаду. Цей розчин потрібно вилити в колодязь і добре перемішати воду. Коли вода перемішана, потрібно на 12 годин накрити колодязь кришкою, щоб не зникали властивості хлору. На наступний день усі операції слід повторити. Безумовно, під час цих робіт можна користуватися колодязної робіт. Коли дезінфекція закінчена, слід оновлювати воду в колодязі до повного зникнення хлорного запаху. Повні дані про склад і безпеки води можна отримати в хімічній лабораторії.

Колодязь своїми руками фото:

Красивый колодец с отделкой из камня

Красивый деревянный колодец

Строительство колодца своими руками

Красивый резной деревянный колодец

Красивый колодец своими руками

Читайте також: